Merkel w Warszawie. Spotkania z Szydło, Dudą, Kaczyńskim i liderami opozycji

Merkel w Warszawie. Spotkania z Szydło, Dudą, Kaczyńskim i liderami opozycji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Od uroczystego powitania przez premier Beatę Szydło rozpoczęła się we wtorek po godz. 14 wizyta kanclerz Niemiec Angeli Merkel w Warszawie. Wśród tematów rozmowy szefowych rządów Polski i Niemiec znajdzie się m.in. przyszłość UE.

Powitanie przed gmachem KPRM rozpoczęło się od odegrania hymnów Niemiec i Polski. W uroczystości ze strony polskiego rządu wzięli udział m.in. szef MSZ Witold Waszczykowski, wiceszef MSZ Konrad Szymański i szefowa gabinetu premier Elżbieta Witek.

Premier Szydło i kanclerz Merkel mają rozmawiać m.in. o kwestiach europejskich takich jak obronność, polityka klimatyczna, energetyka i kryzys migracyjny. Szefowa polskiego rządu zapowiadała też, że poruszy z kanclerz Niemiec kwestię poparcia Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej.

O godz. 15.45 kanclerz Niemiec spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą w Pałacu Prezydenckim. Jak powiedział w TVP Info Marek Magierowski, dyrektor prezydenckiego biura prasowego, rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z kanclerz Angelą Merkel będą dotyczyć Brexitu, tego, jak Polska i Niemcy mogą mówić wspólnym głosem na ten temat, ale także stosunku państw UE do prezydentury Donalda Trumpa. 

Według informacji PAP, do rozmowy Merkel z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim dojdzie o godz. 18 w hotelu Bristol.

Kanclerz Niemiec spotka się również z liderami PO Grzegorzem Schetyną i PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Partie PO i PSL oraz niemiecka CDU, którą reprezentuje Angela Merkel, należą do Europejskiej Partii Ludowej.

Grzegorz Schetyna spotka się z Merkel w rezydencji ambasadora ze "względu na okoliczności wizyty i bardzo napięty jej scenariusz". W czasie spotkania z kanclerz Schetyna zamierza rozmawiać "o tym, że Polska chce i musi być ważną częścią Unii Europejskiej, elementem tej wagi jest obecność Donalda Tuska w tym miejscu, w którym jest teraz", a także o tym, "że Trójkąt Weimarski i jego wpływ na politykę europejską musi być dużo większy niż jest teraz".

Podczas swej wizyty w Polsce kanclerz ma się też spotkać z przedstawicielami niemieckiej mniejszości.

Wśród tematów rozmów kanclerz Merkel z premier Szydło znajdą się - jak poinformował PAP wiceszef MSZ Konrad Szymański - m.in. takie kwestie europejskie, jak obronność, polityka klimatyczna, energetyka i kryzys migracyjny. Według wiceministra w Warszawie i Berlinie przeważa obecnie nastawienie, które pozwoli osiągnąć dobre porozumienie, wychodzące naprzeciw oczekiwaniom obu stron. Jak podkreślił Szymański, takie porozumienie sprawiłoby, że wiele spraw w UE "wyglądałoby znacznie prościej". "Nie wiem, czy stanie się tak bardzo szybko, ale ta wizyta jest kamieniem milowym w tym kierunku" - ocenił.

Premier Szydło zapowiadała też, że poruszy z kanclerz Merkel kwestię poparcia Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej. "Jesteśmy w kontakcie z różnymi stolicami, w tym z Berlinem, w tej sprawie od dłuższego czasu. Rozmawiamy o różnych scenariuszach. Berlin zna nasze stanowisko w sprawie Donalda Tuska, które faktycznie jest sceptyczne. Natomiast to, w jaki sposób my się zachowamy w całym tym scenariuszu, zależy również od reakcji i stanowiska innych stolic" - mówił PAP wiceminister spraw zagranicznych. "Chcemy słuchać tego, co się dzieje, nie chcemy zamykać sobie żadnej drogi" - podkreślał.

Polski rząd chce rozpocząć w UE debatę na temat głębszych, instytucjonalnych reform w Unii Europejskiej. Pytany, czy Berlin popiera dziś tę propozycję, Szymański odpowiedział, że Niemcy i Polska mają podobne stanowisko na temat potrzeby reform. "Myślę, że Berlin jest przekonany o tym, że Unia nie może sobie pozwolić na komfort stania w miejscu, bo to oznacza kolejne kłopoty, które mogą wybuchnąć w kolejnych krajach" - powiedział. W jego ocenie na pewno nie dojdzie do tego w Europie Środkowej, ale - jak zaznaczył - istotne wahania wobec projektu europejskiego występują dziś w krajach takich, jak Dania, Holandia, ale też Francja czy Włochy.

W Berlinie i Warszawie różna jest jednak "gotowość do podejmowania ofensywnych kroków" w kierunku reformy UE - podkreślił wiceszef MSZ. "Ale w polityce potrzebna jest cierpliwość" - dodał. Jak podkreślił, w tej sprawie stanowiska ulegają dziś zmianie i "gdy nastąpi moment refleksji nad naprawdę głęboką reformą, Polska musi być przygotowana do tego, by odgrywać w niej podmiotową rolę".

Kwestiami, które dzielą Polskę i Niemcy w UE pozostają migracja oraz energetyka.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Merkel w Warszawie. Spotkania z Szydło, Dudą, Kaczyńskim i liderami opozycji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!