MF będzie szykować dwuletnią prognozę wydatków i dochodów

MF będzie szykować dwuletnią prognozę wydatków i dochodów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Resort finansów będzie opracowywał średniookresowe ramy budżetowe - dwuletnią prognozę wydatków i dochodów, zinstytucjonalizowane mają zostać przeglądy wydatków ze środków publicznych. Zmiany mają wzmocnić mechanizmy stabilizujące finanse publiczne.

Zmiany takie mają się znaleźć w projektowanej przez resort finansów nowelizacji ustawy o finansach publicznych. Informacja na ten temat znalazła się w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu.

Wyjaśniono, że w lipcu 2016 r. rząd przyjął założenia reformy systemu budżetowego. Określiły one kierunki niezbędnych zmian w procesie budżetowym, najważniejszych z punktu widzenia efektywnego zarządzania pieniędzmi gromadzonymi i wydatkowanymi na cele publiczne. Zmiany te mają służyć rządowi w prowadzeniu polityki odpowiadającej na wyzwania przyszłości i ukierunkowanej na rozwiązywanie problemów społecznych i gospodarczych.

Zgodnie z informacją, nowelizacja ustawy o finansach publicznych obejmie instrumenty, które uzupełnią istniejący system. W ustawie znajdzie się wieloletnia perspektywa planowania budżetowego, czyli średniookresowe ramy budżetowe. Będą one przyjmowane razem z projektem ustawy budżetowej i miały formę prognozy dochodów i wydatków na dwa kolejne lata według tzw. niezmiennego kursu polityki.

"Zmianom tym towarzyszyć powinna rezygnacja z Wieloletniego Planu Finansowego Państwa w obecnym kształcie i niezbędne modyfikacje w zakresie konsultacji społecznych w ramach procesu budżetowego; prognozy zawarte w średniookresowych ramach budżetowych powinny stanowić punkt wyjścia dla kolejnego cyklu planowania budżetowego" - wytłumaczono.

Założono zinstytucjonalizowanie przeglądów wydatków, "jako mechanizm priorytetyzacji i podnoszenia efektywności wydatków". Przeglądy te mają zostać trwale włączone do procesu budżetowego.

Przewidziano także uproszczenie procesu budżetowego. Założono rezygnację z niektórych elementów budżetowania zadaniowego, które - zdaniem MF - obecnie nie wnoszą istotnej wartości dodanej. Zostaną one docelowo zastąpione nowymi rozwiązaniami.

"Dodatkowo przewiduje się wprowadzenie rozwiązań prawnych wpływających na podniesienie użyteczności audytu wewnętrznego. W tym celu przewiduje się umożliwienie realizowania zadań audytowych na polecenie ministrów kierujących działami administracji rządowej oraz Prezesa Rady Ministrów" - napisano.

Według MF konieczne jest też ujednolicenie sposobu uzyskiwania kwalifikacji do prowadzenia audytu wewnętrznego w jednostkach sektora finansów publicznych. W tym celu proponuje się włączenie Krajowej Szkoły Administracji Publicznej im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego do udziału w tym procesie.

"Wprowadzenie projektowanych zmian ma przyczynić się do wzmocnienia średnio- i długookresowych mechanizmów stabilizujących finanse publiczne oraz umożliwiających zarządzanie nimi (wprowadzenie średniookresowych ram budżetowych, instytucjonalizacja przeglądów wydatków ze środków publicznych), a także zwiększenia poziomu jawności i przejrzystości finansów publicznych, niezbędnych z punktu widzenia możliwości prowadzenia odpowiedzialnej polityki fiskalnej i budżetowej" - napisano.

W informacji o przyczynach i potrzebie wprowadzenia rozwiązań planowanych w projekcie wyjaśniono, że w lipcu zeszłego roku rząd przyjął założenia reformy systemu budżetowego, a lutym tego roku Strategię na rzecz odpowiedzialnego rozwoju. Wskazuje ona na potrzebę przeprowadzenia zmian systemowych w obszarze finansów publicznych, "które zmierzać będą do zapewnienia realizacji celów strategicznych państwa i priorytetów rozwojowych w perspektywie wieloletniej, przy jednoczesnym zachowaniu zasad stabilności i równowagi finansów państwa".

Resort finansów uważa, że wprowadzenie skutecznych mechanizmów prowadzenia i koordynacji polityki budżetowej wymaga równoczesnych, komplementarnych zmian w innych obszarach finansów publicznych. Dlatego, dążąc do określenia docelowego modelu procesu budżetowego, podjęto decyzję o etapowym przeprowadzeniu reformy systemu budżetowego.

"Zasadność takiego podejścia potwierdzają doświadczenia z prac nad opracowaniem Wieloletniego Planu Finansowego Państwa na lata 2017-2020 oraz prac nad określeniem, w tzw. nocie budżetowej, przebiegu procesu planowania budżetowego. Przede wszystkim wskazują one na konieczność zakotwiczenia określonych elementów nowego systemu budżetowego w obecnie obowiązującej ustawie o finansach publicznych, jeszcze przed wprowadzeniem kompleksowych rozwiązań systemowych, nad którymi prace trwają, a ich zakończenie wykracza poza horyzont roku 2018" - wyjaśniono.

Zdaniem MF nowelizacja ustawy o finansach publicznych ułatwi późniejsze prace nad wdrożeniem docelowych, kompleksowych rozwiązań systemowych.

"W okresie przejściowym proponowane zmiany przynieść mogą istotne korzyści wynikające z wydłużenia horyzontu planowania, zwiększenia rzetelności prognoz budżetowych, jako podstawy do decyzji o kierunkach wydatkowania środków, zwiększenia możliwości oddziaływania na strukturę wydatków w przyszłości, czy zmniejszenia obciążeń dla dysponentów związanych z podwójnym układem klasyfikacyjnym (tzw. układ tradycyjny i zadaniowy klasyfikacji wydatków)" - uzasadnia MF.

Zauważono ponadto, że zmiany te mogą też być istotnym argumentem w negocjacjach z Komisją Europejską w ramach semestru europejskiego. Wskazano, że KE pozytywnie ocenia kierunki zmian przewidziane w ramach reformy systemu budżetowego, zalecając jednak wzmocnienie działań na rzecz podniesienia efektywności wydatków.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MF będzie szykować dwuletnią prognozę wydatków i dochodów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!