MF oczekuje wzrostu PKB o 3,8 proc. mimo obniżenia prognoz przez OECD

MF oczekuje wzrostu PKB o 3,8 proc. mimo obniżenia prognoz przez OECD
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Resort finansów oczekuje, że w tym roku PKB wzrośnie o 3,8 proc., mimo że OECD obniżył swoje prognozy wobec polskiej gospodarki i spodziewa się wzrostu PKB na poziomie 3 proc. - poinformowało w środę Ministerstwo Finansów.

"Ministerstwo Finansów, podobnie jak Narodowy Bank Polski (marcowy Raport o inflacji) oczekuje wzrostu PKB na poziomie 3,8 proc. Źródłem względnego pesymizmu ekspertów OECD wydaje się niedocenienie skali zmian popytu konsumpcyjnego sektora prywatnego (głównie gospodarstwa domowe). OECD w swojej prognozie założyło, że popyt ten zwiększy się realnie w 2016 r. o 3 proc., czyli dokładnie w tempie, jakie obserwowano w roku ubiegłym. Tymczasem już w I kw. 2016 r. dynamika realna spożycia w sektorze gospodarstw domowych wyniosła 3,2 proc. w ujęciu r/r." - poinformowało ministerstwo w komentarzu.

Resort podkreślił, że w I kw. tego roku nie ujawniły się jeszcze efekty Programu 500+, które - zdaniem MF - w kolejnych miesiącach, obok silnej poprawy obserwowanej na rynku pracy, powinny stanowić istotne wsparcie dla przyspieszenia tempa wzrostu popytu konsumpcyjnego i w konsekwencji tempa wzrostu PKB.

"Ministerstwo Finansów zawsze z uwagą śledzi analizy i prognozy OECD. Opublikowana dziś prognoza wzrostu PKB w Polsce plasuje się poniżej konsensusu rynkowego. Ostrożność ekspertów OECD jest szczególnie widoczna w przypadku 2016 r., w którym oczekują oni realnego wzrostu PKB na poziomie 3 proc., czyli o 0,6 pkt. proc. mniej względem wyniku z roku ubiegłego. Dla porównania, konsensus analityków bankowych ankietowanych przez Reutersa z dnia 13 maja br. to wzrost PKB na poziomie 3,6 proc." - zaznaczono.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju w swoich najnowszych prognozach obniżyła oczekiwania co do tegorocznego wzrostu polskiego PKB z 3,4 proc. do 3 proc. "Prognozowany jest wzrost PKB z ok. 3 proc. w 2016 r. do 3,5 proc. w 2017 r. Wzrost zatrudnienia oraz wynagrodzeń, wyższe transfery socjalne i niskie ceny energii będą wspierać szybszy wzrost konsumpcji" - napisano w opublikowanym w środę raporcie.

"Łatwiejsze warunki uzyskania kredytów oraz wzrost inwestycji infrastrukturalnych, wspierany przez fundusze unijne w 2017 r., również przyczynią się do wzrostu inwestycji. Ceny energii będą się stabilizować, a rynek pracy zacieśniać, dzięki czemu inflacja CPI będzie stopniowo rosła" - dodano.

Zdaniem ekspertów OECD bank centralny powinien podnieść stopy procentowe pod koniec 2017 r., a dodatkowa konsolidacja fiskalna powinna wesprzeć nowe wydatki socjalne. OECD przewiduje, że deficyt sektora finansów publicznych wzrośnie z 2,6 proc. PKB w tym roku do 3,2 proc. w przyszłym. Poprzednio OECD prognozowała, że deficyt sektora finansów publicznych wyniesie 3 proc. w tym roku i w przyszłym.

Eksperci OECD wskazują też, że rozważana obecnie wyższa kwota wolna od podatku może dodatkowo zwiększyć deficyt sektora, a obniżenie wieku emerytalnego pogorszyłoby długoterminowe wyniki fiskalne.

W ocenie OECD czerwcowe głosowanie w kwestii Brexitu i spowolnienie na rynkach wschodzących może wpłynąć negatywnie na eksport Polski, ale krajowe ryzyka również mają znaczenie. Planowana restrukturyzacja kredytów walutowych może zmniejszyć pozycję kapitałową banków oraz podaż kredytów w gospodarce. Razem z niepewnością związaną z polityką fiskalną może to wpłynąć negatywnie na nastroje przedsiębiorców i inwestycje. "Z drugiej strony wysokie wpływy i efektywna implementacja nowego długoterminowego planu rozwoju gospodarczego mogłyby prowadzić do lepszych niż oczekiwane wydatków prywatnych" - dodano.

W marcu OECD prognozowała przyspieszenie z 3,4 proc. w 2016 r. do 3,5 proc. w 2017 r.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MF oczekuje wzrostu PKB o 3,8 proc. mimo obniżenia prognoz przez OECD

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!