MF proponuje zmiany w ustawie o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym

MF proponuje zmiany w ustawie o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Dostosowanie przepisów ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym do dyrektywy unijnej, a także m.in. wprowadzenie zasady, że środki z tytułu otrzymanych gwarancji oraz dotacji powinny podlegać zwolnieniom podatkowym - zakłada projekt nowelizacji ustawy o BFG, który znalazł się na stronie RCL.

  • Przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt nowelizacji ustawy o BFG przede wszystkim dostosowuje jej przepisy do zmienionej w grudniu ubiegłego roku dyrektywy unijnej (tzw. dyrektywy BRR).
  • Zmiana dyrektywy, a także polskiej ustawy, jak wynika z uzasadnienia, jest m.in. "odpowiedzią na konieczność zwiększenia efektywności instrumentu umorzenia lub konwersji zobowiązań (bail-in)".
  • Dodatkowo proponuje się, aby środki związane z przejmowaniem praw udziałowych nie stanowiły przychodów podmiotów, zaś środki z tytułu otrzymanych gwarancji oraz dotacji powinny podlegać zwolnieniom podatkowym.

Dyrektywa unijna z 2014 roku, oznaczana skrótem BRRD lub BRR, powstała w reakcji na kryzys finansowy. Wprowadzała m.in. tzw. mechanizm bail-in, pozwalający na sfinansowanie procesu restrukturyzacji lub likwidacji banku przy pomocy kapitału i części zgromadzonych depozytów. Taka procedura miała jednak stanowić ostateczność i miała dotyczyć oszczędności nieobjętych ustawową ochroną (objęte jest do 100 tys. euro). W Polsce te przepisy wprowadziła ustawa o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym z 2016 roku.

Obecny projekt noweli ustawy o BFG je doprecyzowuje, bo jak wynika z dokumentu, "obecne regulacje w zakresie hierarchii wierzytelności w postępowaniu upadłościowym banków w niedostateczny sposób pozwalają na zabezpieczenie prawidłowej wykonalności instrumentu bail-in".

- Uwzględnienie w jednej kategorii hierarchii wierzytelności różnego rodzaju instrumentów (tych podlegających umorzeniu lub konwersji oraz niepodlegających) może doprowadzić do konieczności wypłacenia z funduszu przymusowej restrukturyzacji odszkodowań wierzycielom, którzy poprzez zastosowanie tego instrumentu zostaliby potraktowani gorzej niż byliby potraktowani w hipotetycznej, standardowej procedurze upadłościowej - czytamy w Ocenie Skutków Regulacji.

Ponadto w ustawie o BFG, jak głosi uzasadnienie, "wprowadza się szereg zmian dotyczących polityki inwestycyjnej BFG (możliwość zawierania umów na kontrakty pochodne), zapewnienia możliwości krzyżowego wykorzystywania funduszy gwarancyjnych banków i kas, skorygowania przepisów w zakresie restrukturyzacji kas, rozszerzenia zakresu przejmowanych informacji o podmiocie przejmowanym, uregulowania kwestii dotyczących klauzul umownych, podziału obciążeń w ramach pomocy publicznej, zbycia wierzytelności bankowej z zachowaniem tajemnicy bankowej".

- Dodatkowo, projekt ustawy przewiduje wprowadzenie zmian w niektórych przepisach ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych w celu zwiększenia sprawności i efektywności procesów restrukturyzacyjnych podejmowanych i prowadzonych na podstawie przepisów ustawy o BFG - informuje Ocena Skutków Regulacji.

- Proponuje się, aby środki związane z przejmowaniem praw udziałowych nie stanowiły przychodów podmiotów, zaś środki z tytułu otrzymanych gwarancji oraz dotacji powinny podlegać zwolnieniom podatkowym - dodaje dokument.

Projekt nowelizacji ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji oraz niektórych innych ustaw trafił w poniedziałek na stronę Rządowego Centrum Legislacji. Ma zostać poddany konsultacjom.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MF proponuje zmiany w ustawie o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!