XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

MFW: konsekwencje gospodarcze konfliktów ogromne

MFW: konsekwencje gospodarcze konfliktów ogromne
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kryzys uchodźczy oraz trwające na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej konflikty doprowadziły do katastrofy gospodarczej w niektórych państwach w tych regionach - wynika z raportu opublikowanego w piątek przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Po pięciu latach wojny domowej PKB Syrii nie przekracza połowy poziomu sprzed wybuchu konfliktu w 2010 r.; tylko w 2015 r. gospodarka Jemenu skurczyła się nawet o 35 proc.; PKB uzależnionej od zysków z eksportu ropy Libii spadł w 2014 r. o 24 proc. - czytamy w raporcie "Konsekwencje gospodarcze konfliktów i kryzysu uchodźczego na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej", w którym przeanalizowano gospodarcze konsekwencje konfliktów w 179 państwach od 1970 r.

W dokumencie podkreślono również, że negatywne skutki gospodarcze pogłębiają się tym bardziej, im dłużej trwa konflikt. Po trzech latach konfliktu w państwach bliskowschodnich i północnoafrykańskich średni spadek poziomu PKB wyniósł 6-15 pkt proc. przy średniej światowej 4-9 pkt proc.

Sąsiedzi państw, w których panuje konflikt, również są bardziej narażeni. Kraje graniczące ze strefami intensywnych konfliktów odnotowały średni roczny spadek PKB 1,4 pkt proc., największy był spadek w regionie Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej - sięgnął 1,9 pkt proc.

Ukazanie się raportu skomentowała szefowa MFW Christine Lagarde. "Większość środków produkcji na obszarach konfliktów została zniszczona, straty zasobów i zysków są ogromne, a przez brak pracy i możliwości edukacji osłabieniu uległ poziom kapitału ludzkiego" - napisała na swoim blogu.

Na pogłębienie kryzysu gospodarczego oraz wzrost ubóstwa i bezrobocia w regionie wpłynęły również ruchy migracyjne - ocenił MFW, wskazując także na negatywne skutki tzw. drenażu mózgów dla rozwoju gospodarczego wyszczególnionych w raporcie regionów. Tylko w Syrii 6,6 mln osób zostało uchodźcami wewnętrznymi, a 5 mln uciekło poza granice tego państwa.

Eksperci z MFW są zdania, że należy zwiększyć poziom pomocy humanitarnej dla dotkniętych konfliktami państw oraz ich sąsiadów, m.in. przy wykorzystaniu grantów i pożyczek. W raporcie zwraca się również uwagę na utrzymywanie sprawnie działających instytucji, w tym banków centralnych, które poprzez właściwą politykę monetarną i walutową mogą zwiększyć poziom zaufania w tych krajach. W dłuższej perspektywie polityka inkluzyjnego wzrostu gospodarczego (uwzględniającego interesy społeczeństwa) może przyczynić się do wyeliminowania przyczyn konfliktów - wskazują autorzy dokumentu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MFW: konsekwencje gospodarcze konfliktów ogromne

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!