XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

MFW obniżył prognozę deficytu sektora finansów publicznych Polski

MFW obniżył prognozę deficytu sektora finansów publicznych Polski
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

MFW pozostawił prognozę deficytu sektora finansów publicznych w 2017 r. na poziomie 2,9 proc. PKB i obniżył ją na 2018 r. do 2,6 proc. z 2,9 proc. PKB wcześniej - wynika z kwietniowego monitora fiskalnego. W nowej prognozie MFW podniósł natomiast ścieżkę długu publicznego.

Zgodnie z aktualnymi prognozami MFW w 2019 r. deficyt sektora finansów publicznych wyniesie 2,6 proc. PKB, w 2020 r. spadnie do 2,3 proc. PKB, w 2021 r. do 2,1 proc. PKB.

Większych zmian MFW dokonał w pozostałych krajach regionu: w Turcji podwyższył prognozę deficytu w 2017 r. do 3 proc. PKB z 1,6 proc. PKB wcześniej, a w Rumunii do 3,7 proc. z 2,8 proc. PKB wcześniej. Obniżone zostały zaś prognozy dla Czech (do 0,2 proc. z 0,6 proc. PKB wcześniej) oraz dla Węgier (do 2,6 proc. z 2,7 proc. PKB wcześniej).

W porównaniu z październikowym raportem, MFW podniósł prognozowaną ścieżkę długu publicznego Polski w relacji do PKB. Fundusz spodziewa się, że w 2017 r. dług publiczny wyniesie 54,6 proc. PKB, w przyszłym roku spadnie do 54,1 proc. PKB, w 2019 r. wyniesie 53,6 proc. PKB, w 2020 r. - 52,9 proc. PKB, w 2021 r. - 52,3 proc. PKB, a w 2022 r. - 51,7 proc. PKB.

Z przedstawionych w środę przez Ministerstwo Finansów wstępnych założeń makroekonomicznych zawartych w aktualizacji programu konwergencji wynika, że deficyt sektora finansów publicznych będzie spadał znacznie szybciej niż prognozuje MFW. Resort finansów zakłada, że w 2017 r. deficyt wyniesie 2,9 proc. PKB, w 2018 r. 2,5 proc. PKB, w 2019 r. 2,0 proc., a rok później 1,2 proc. PKB. Natomiast dług sektora finansów publicznych w tych latach wyniesie, zdaniem MF, odpowiednio: 55,3 proc. PKB, 54,8 proc. PKB, 54 proc. PKB oraz 52,1 proc. PKB.

Zaznaczono, że średniookresowy cel budżetowy (MTO), czyli deficyt strukturalny (obliczony dla sytuacji wykorzystania pełnego potencjału gospodarki) na poziomie 1 proc. PKB zostanie osiągnięty w 2021 r. "Zarządzanie długiem będzie się odbywało w warunkach stopniowego ograniczania deficytu oraz niepewności na rynkach finansowych" - wyjaśnił resort finansów w swoim dokumencie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MFW obniżył prognozę deficytu sektora finansów publicznych Polski

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!