XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

MFW: RPP najprawdopodobniej będzie musiała podwyższyć stopy

MFW: RPP najprawdopodobniej będzie musiała podwyższyć stopy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Inflacja dojdzie do celu na początku 2018 r., a Rada Polityki Pieniężnej będzie musiała podnieść stopy procentowe - wynika z raportu Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Dodano, że brak podwyżki może skutkować dojściem inflacji do górnej granicy odchyleń od celu jeszcze w 2018 r.

"W opinii MFW, zacieśnianie polityki pieniężnej najprawdopodobniej będzie potrzebne w 2018 r. w celu ustabilizowania inflacji wokół celu. Bazowym założeniem jest, że wzrost płac będzie stopniowo przyspieszał ze względu na ciasne warunki na rynku pracy i relatywnie szybkie przejście do inflacji bazowej, na co wskazują dane historyczne" - napisano.

"Przy tych założeniach, inflacja CPI mogłaby osiągnąć górne ograniczenie wahań wokół celu przed końcem 2018 r., jeśli nie dojdzie do zacieśnienia warunków monetarnych" - dodano.

Ekonomiści MFW wskazali, że podwyżka stóp mogłaby być wskazana jeszcze pod koniec 2017 roku.

"Obliczenia oparte o regułę Taylora sugerują, że ze względu na dodatnią lukę popytową, stopniowy wzrost płac i solidną inflację w strefie euro, presje inflacyjne mogą wskazać potrzebę zacieśnienia polityki pieniężnej nawet pod koniec 2017 albo na początku 2018 roku, żeby uniknąć przestrzelenia inflacji. Ze względu na to, założenie umiarkowanej podwyżki jest zawarte w naszych prognozach dot. inflacji" - napisano.

Bazowy scenariusz zakłada dojście do celu w połowie 2018 r.

"Oczekujemy, że inflacja osiągnie cel NBP na początku 2018 r. Impuls wynikający z ostatniego mocnego wzrostu cen żywności i paliw prawdopodobnie osłabnie w drugiej połowie 2017 r. Natomiast inflacja bazowa powinna przyspieszyć ze względu na coraz bardziej dodatnią lukę popytową i rosnące presje płacowe na ciasnym rynku pracy, włączając w to 8-proc. podwyżkę płacy minimalnej, która weszła w życie na początku 2017 r." - napisano.

"Jako że rosnąca inflacja krajowa kompensuje zanikające efekty wzrostu cen żywności i paliw, inflacja CPI prawdopodobnie będzie rosnąć do celu na poziomie 2,5 proc. z umiarkowanym ryzykiem jego przekroczenia w 2017 r., wyłączając zaskoczenia do góry ze strony cen żywności i paliw. Zakładając terminową odpowiedź ze strony władz monetarnych, po 2017 r. inflacja ustabilizuje się w okolicach celu" - dodano.

Autorzy raportu wskazali, że niepewna jest ścieżka wzrostu płac.

"Niemniej, istnieje znaczna niepewność, jeśli chodzi o trajektorię wzrostu płac, biorąc pod uwagę ostatnią rozbieżność luki bezrobocia i wzrostu płac. Kontynuacja umiarkowanego wzrostu płac na poziomie ok. 4 proc. w 2017 i 2018 roku sprowadziłaby CPI poniżej celu przed końcem 2018 r., natomiast szybszy wzrost płac mógłby spowodować przekroczenie górnej granicy wahań wokół celu w połowie 2018 r." - napisali.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MFW: RPP najprawdopodobniej będzie musiała podwyższyć stopy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!