Michał Kanownik: Tylko na telefonach komórkowych w 2013 r. wyłudzony VAT to prawie 2 mld zł

Tylko na telefonach komórkowych w 2013 r. wyłudzony VAT to prawie 2 mld zł - ocenił we  przed komisją śledczą ds. VAT Michał Kanownik. Jego zdaniem w resorcie finansów nie było świadomości skali zjawiska, a urzędnikom nie zależało na ukróceniu procederu.

  • Jak mówił podczas przesłuchania Michał Kanownik proceder zaczął się w Polsce na przełomie lat 2011-2012.
  • Pod koniec listopada 2013 r. - ZIPSEE wystąpił do resortu finansów z prośbą o podjęcie działań systemowych, legislacyjnych, aby ukrócić proceder i pomóc uczciwym firmom.

Michał Kanownik, prezes Zarządu Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Branży RTV i IT - Cyfrowa Polska zauważył, że problem wyłudzeń VAT dotyczył całego rynku europejskiego.

- Zaczął się od Wielkiej Brytanii, a potem rozlewał się na poszczególne kraje europejskie. Stąd nasza branża (...) szczególnie dotknięta tym procederem znała problem, znała jego konsekwencje z poszczególnych rynków europejskich - mówił Kanownik.

- Patologia rozlewała się konsekwentnie kraj po kraju, aż doszła do Niemiec. Niemcy w pewnym momencie, dostrzegając skalę problemów (...) zdecydowali się na wprowadzenie u siebie mechanizmu odwrotnego obciążenia i od tego momentu zauważyliśmy w Polsce przerzucanie się firm, które trudniły się tym procederem, na rynek polski - wyjaśnił.

Jak mówił Kanownik proceder zaczął się w Polsce mniej więcej na przełomie lat 2011-2012, a w 2013 r. uczciwe firmy straciły możliwość uczciwego konkurowania na rynku z ofertami oszustów podatkowych, którzy w pewnym momencie zaczęli upłynniać towary na legalnym rynku, zwłaszcza telefony komórkowe.

Na samych telefonach komórkowych strata w związku z wyłudzonym VAT w 2013 r. to prawie 2 mld zł Jak mówił podczas przesłuchania Kanownik, gdyby dodać inne produkty, np. laptopy, konsole do gier, tonery, które były w sferze zainteresowania oszustów, to kwota ta radykalnie rosła.

Stąd - pod koniec listopada 2013 r. - ZIPSEE wystąpił do resortu finansów z prośbą o podjęcie działań systemowych, legislacyjnych, aby ukrócić proceder i pomóc uczciwym firmom.

- Wnioskiem, który płynął z tego spotkania była prośba ze strony ministerstwa finansów, byśmy obliczyli kwotę straty dla budżetu państwa z tego tytułu na telefonach komórkowych. (...) Ministerstwo nalegało, żebyśmy to my obliczyli tę stratę, jaka jest po stronie Skarbu Państwa z tytułu fikcyjnego obrotu na telefonach komórkowych - powiedział Kanownik.

Raport, w którym - jak mówił - udało się uchwycić, jak jest zorganizowany "fikcyjny, lewy obrót" i z których kierunków przychodzi towar był gotowy w marcu 2014 r. Reakcję resortu na dane zawarte w dokumencie świadek komisji określił jako "dosyć wstrzemięźliwą". 

Przewodniczący komisji Marcin Horała i jego zastępca Kazimierz Smoliński pytali świadka o okoliczności powstania ustawy, która wprowadzała tzw. odwrócony VAT na telefony komórkowe. Odwrócony VAT był - jak przyznał Kanownik - postulowanym także przez branżę elektroniczną remedium na patologię.

Kanownik powiedział, że pierwotny tekst rządowego projektu, złożonego w końcu 2014 r. przewidywał, że odwrócony VAT na telefony komórkowe wejdzie 1 stycznia 2015 r. Wiadomo było jednak, że to termin nierealny. Branża elektroniczna spodziewała się, że odwrócony VAT wejdzie w życie od następnego kwartału, czyli od 1 kwietnia 2015 r. Od razu, jak zaznaczył, można było zauważyć "szybki spadek fikcyjnych transakcji na rynku" w tej dziedzinie. Dodał, że "oszuści zrozumieli, że to będzie zamknięte za dwa trzy miesiące" i że trzeba przerzucać się na inne produkty.

Jednak w wyniku poprawki, zgłoszonej w ramach prac w komisji sejmowej, rozwiązanie to weszło w życie o trzy miesiące później, czyli 1 lipca 2015 r.

- To wzbudziło nasze oburzenie, bo oznaczało kolejny kwartał straty - pomijając kwestie budżetu państwa - dla uczciwych przedsiębiorców - podkreślał Kanownik. Wówczas tłumaczono, jak dodał, że "były pilniejsze sprawy w Sejmie", np. ustawa górnicza.

- Kiedy pojawiła się informacja, że w 2015 roku będzie mechanizm VAT odwróconego, który de facto zamyka możliwość wyłudzenia VAT na tych produktach, skala rozbieżności między importem a eksportem telefonów komórkowych bardzo radykalnie spadła. Gdy jednak pojawiła się w mediach informacja, że będzie opóźnienie o kolejne trzy miesiące, był natychmiastowy pik do góry - zeznał świadek.

Podczas przesłuchania Kanownik mówił także o panującym wśród członków ZIPSEE wrażeniu, iż urzędnikom nie zależy na szybkim rozwiązaniu problemu oszustw vatowskich. Zeznał, że on i członkowie Związku "na każdym etapie" współpracy z Ministerstwem Finansów odczuwali "brak odpowiedniego zaangażowania" tego resortu w szybkie rozwiązanie problemu, a momentem krytycznym było spotkanie branży z ówczesną wiceminister finansów Agnieszką Królikowską, gdzie "wszyscy bezpośrednio, naocznie mogli zobaczyć podejście resortu finansów na nasz raport, na nasze cyfry i problemy".

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Michał Kanownik: Tylko na telefonach komórkowych w 2013 r. wyłudzony VAT to prawie 2 mld zł

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!