Międzynarodowe Targi Poznańskie w pełni miejską spółką

Międzynarodowe Targi Poznańskie w pełni miejską spółką
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Umowę ws. komunalizacji Międzynarodowych Targów Poznańskich (MTP) podpisał w poniedziałek w Poznaniu minister skarbu państwa Andrzej Czerwiński z prezydentem miasta Jackiem Jaśkowiakiem. Odtąd 100 proc. udziałów spółki należeć będzie do Miasta Poznania.

Do tej pory 60 proc. udziałów w spółce miał Skarb Państwa, do miasta należało pozostałe 40 proc. Międzynarodowe Targi Poznańskie, lider polskiego przemysłu targowego, powstały w 1921 roku. Do lat '50 ub. wieku były spółką miejską. Później stały się jednostką Polskiej Izby Handlu Zagranicznego z siedzibą w Warszawie.

W 1990 roku zostały przekształcone w spółkę z ograniczona odpowiedzialnością z udziałem skarbu państwa. Od lat trwały zabiegi lokalnego samorządu o to, by miasto było jedynym właścicielem spółki.

"Niezmiernie się cieszę, że mogę tu być, finalizując, jako minister skarbu państwa, wdrażany od wielu lat plan rządu - plan decentralizacji państwa, nie tylko tej formalnej, administracyjnej, ale też tej gospodarczej" - powiedział w poniedziałek podczas uroczystości podpisania umowy minister Czerwiński.

Jak dodał, wierzy, że komunalizacja "rozwinie targi i rozwinie przedsiębiorczość". Prezydent miasta Jacek Jaśkowiak podkreślił, że podpisana w poniedziałek umowa jest historycznym wydarzeniem.

"Od dziś Międzynarodowe Targi Poznańskie będą poznańskie w 100 procentach - nie tylko z nazwy. Dziękuję za zaufanie, którym rząd obdarzył samorząd" - powiedział.

"Targi są bardzo istotnym elementem promowania Poznania. Z pewnością ważnym obszarem (dla rozwoju targów) jest organizacja różnego rodzaju kongresów i miasto ma możliwość wspierania targów w zakresie ich pozyskiwania. Targi należą do przedsiębiorstw strategicznych, my nie oczekujemy od nich dywidendy" - dodał Jaśkowiak.

Międzynarodowe Targi Poznańskie to lider polskiego przemysłu targowego. Posiadają ok. 55 proc. udziału w rynku targowym w Polsce i są, według informacji spółki, pierwszym organizatorem targów w Europie Środkowo-Wschodniej.

"Targi są marką Poznania, taką markę buduje się przez lata. Poznań kojarzy się z targami, tak jak Wawel kojarzy się z Krakowem a Kolumna Zygmunta z Warszawą. To, co prezydent Jaśkowiak ma w ręku to swoista buława marszałkowska. Jak nią zarządzi to zależy od niego, ale wiem, że tu, w Poznaniu, poznaniacy, przedsiębiorczy ludzie, będą codziennie patrzeć, czy ich sprawy idą w dobrą stronę" - powiedział Czerwiński.

Minister poinformował, że od 2007 roku, od kiedy istnieje taka możliwość, MSP nieodpłatnie przekazało miastom i gminom ponad 90 ważnych dla nich spółek.

MTP dysponują największą w Polsce infrastrukturą targową i konferencyjną - posiadają 16 klimatyzowanych pawilonów, 150 tys. mkw powiązanej ze sobą powierzchni konferencyjnej, wystawienniczej i otwartej. Spółka zatrudnia ok. 420 osób. W 2014 roku przychody MTP wyniosły przeszło 141 mln zł.

Międzynarodowe Targi Poznańskie są jednym z najdłużej działających w Europie organizatorów targów. W dniach 28 maja - 5 czerwca 1921 roku w Poznaniu zorganizowano I Targ Poznański. Od 1925 roku Targi Poznańskie stały się imprezą międzynarodową. W 1929 odbyła się Powszechna Wystawa Krajowa, która stanowiła przegląd dorobku gospodarczego i kulturalnego Polski dziesięć lat po odzyskaniu niepodległości. Ekspozycje na 65 hektarach zwiedziło wówczas 4,5 miliona osób.

W roku 2014 w 69 wydarzeniach targowych wzięło udział ponad 11 tys. wystawców z 67 krajów świata. Imprezy targowe odwiedziło około 650 tys. zwiedzających. Liczba uczestników targów i kongresów organizowanych na terenie MTP sięgnęła w ub. roku 1,1 mln.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!