Migracje w UE, czyli jak przyciągnąć młodych do Polski?

Migracje w UE, czyli jak przyciągnąć młodych do Polski?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Migracje w pozytywny sposób wpływają na rynek pracy w Unii Europejskiej i nie powinny być w sztuczny sposób blokowane. Niemniej ich negatywne skutki są także faktem i z czasem mogą mieć coraz większy wpływ na naszą rzeczywistość - to wnioski z dyskusji "Migracje we współczesnej Europie. Rynek pracy UE", która w czwartek odbyła się w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

- Polska posiada kapitał dla generowania wzrostu gospodarczego, jakim jest pokolenie wyżu demograficznego lat 80. - stwierdził na wstępie Laszlo Andor, komisarz Unii Europejskiej ds. zatrudnienia, spraw społecznych i integracji.

Podczas dyskusji zwrócono jednak uwagę na fakt, że pokolenie to w znaczącej mierze przysparza wzrostu gospodarczego za granicą, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii.

- Mieliśmy falę emigracji z Polski, zwłaszcza w latach 2004-2008, ale nie nastąpiła po niej fala powrotów. Na razie możemy mówić, że rynek pracy na tym skorzystał, ale w dłuższej perspektywie będziemy doświadczać negatywnych skutków tego zjawiska - powiedział Maciej Duszczyk, zastępca dyrektora Instytutu Polityki Społecznej na Uniwersytecie Warszawskim.

Dlatego część dyskutantów zgodziła się co do tego, że potrzebne są działania na rzecz przyciągania Polaków przebywających za granicą oraz osiągnięcia długotrwałego dodatniego salda migracyjnego.

- Na tegorocznym Europejskim Kongresie Gospodarczym staramy się m.in. znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego nie potrafimy stworzyć młodym ludziom warunków dla dobrej egzystencji na miejscu, w Polsce, dlaczego muszą wyjeżdżać? - powiedział Jerzy Buzek, były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego, na wstępie do dyskusji na temat zależności między migracjami a rynkiem pracy.

Z takim postawieniem sprawy zgodził się Władysław Kosiniak Kamysz, minister pracy i polityki społecznej w rządzie Donalda Tuska.

- Polska musi zabiegać o to, by Polacy chcieli zostać w kraju. Polska musi zawalczyć o swojego obywatela. I dobrze, że tak jest, bo taka sytuacja dopinguje tylko do działania - stwierdził szef resortu pracy.

Jednocześnie zaznaczył, że problem bezrobocia wśród ludzi młodych nie jest jedynie specyficznie Polski, ale dotyczy także wielu innych krajów naszego kontynentu.

- Dziś nie ma chyba ważniejszego zagadnienia niż zapewnienie pracy dla młodych. To wspólne zadanie dla całej Europy - ocenił Władysław Kosiniak-Kamysz.

Laszlo Andor, podkreślił przy tym, że przy podejmowaniu konkretnych działań, urzędnicy powinni mieć przede wszystkim na względzie interes ludzi i społeczeństw a nie same dane liczbowe. - Najważniejsze nie jest wcale poprawianie statystyk, ale troska o tworzenie odpowiednich warunków dla ludzkiej aktywności - stwierdził komisarz Unii Europejskiej.

Dyskutanci, zgodzili się co do tego, że samo zjawisko migracji, możliwość swobodnego przepływu ludzi między krajami Unii Europejskiej, ma jednak przede wszystkim zalety, a nie wady.

- Lepiej, że mówimy obecnie o problemie migracji wewnątrz samej Unii Europejskiej, niż o wyjazdach poza jej granice. Wspólny rynek pracy zwiększa efektywność alokacji kapitału wewnątrz Unii Europejskiej, co jest dla niej oczywiście korzystnym zjawiskiem - zauważył Artur Walasik, wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Podczas dyskusji pojawiły się wręcz głosy mówiące o tym, że działania mające na celu ograniczanie pewnych zjawisk migracyjnych są pozbawione sensu, zwłaszcza gdy idą mocno pod prąd naturalnym trendom.

- Ludzie wyjeżdżają tam, gdzie mają lepsze warunki do życia. To naturalne, bo przecież każdy chce mieć lepiej. Migracje są więc czymś nieuniknionym i zastanówmy się w ogóle, czy chcemy im przeciwdziałać, czy też wręcz odwrotnie, powinniśmy je wspomagać? - zaznaczył Tomasz Hanczarek, prezes Work Service SA.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Migracje w UE, czyli jak przyciągnąć młodych do Polski?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!