Minister gospodarki Francji: popieramy umowę UE-Mercosur

Minister gospodarki Francji: popieramy umowę UE-Mercosur
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przebywający z wizytą w Brazylii, francuski minister gospodarki Michel Sapin zapewnił w sobotę, że "stanowisko Francji nie stwarza przeszkód w negocjacjach handlowych na linii Unia Europejska-Mercosur", a jego kraj "pragnie pomyślnego przebiegu tych rozmów".

Michel Sapin, który w ramach trwającej od czwartku do soboty wizyty w Ameryce Południowej odwiedził Argentynę oraz Brazylię, odniósł się tym samym do wznowienia w ubiegłym tygodniu w Buenos Aires technicznej rundy rozmów nt. porozumienia o wolnym handlu pomiędzy Wolnym Rynkiem Południa (Mercosur) i Unią Europejską.

"Zdaję sobie sprawę z tego, że tutaj (w Ameryce Południowej - PAP) panuje opinia, iż to Francja mnoży przeszkody zagrażające pomyślnemu przebiegowi negocjacji ze względu na ważność własnego sektora rolniczego, ale warto też pamiętać, że Brazylia i Argentyna pozostawały bardzo długo zamknięte dla naszej produkcji przemysłowej" - zaznaczył francuski minister.

Rozmowy o wolnym handlu między UE i pięcioma krajami Ameryki Południowej zrzeszonymi w Mercosurze - założoną w 1991 r. organizacją integracyjną krajów Ameryki Południowej - trwają od 1999 r. Strony już raz wymieniły się ofertami rynkowymi w 2004 r., ale po tym negocjacje załamały się na sześć lat. Po ich wznowieniu w 2010 r. przeprowadzono dziewięć rund spotkań, by przygotować się do kolejnej wymiany ofert rynkowych.

Ostatnia runda rozmów została wznowiona przed rokiem w kwietniu. W ubiegłym tygodniu rozpoczęły się rozmowy techniczne. Komisarz UE handlu Cecilia Malmstroem wyraziła niedawno nadzieję, że podpisanie umowy UE-Mercosur nastąpi jeszcze w tym roku.

Za podpisaniem umowy o wolnym handlu i zniesieniu barier w wymianie z krajami Mercosuru opowiada się m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel. W lutym br. powiedziała, że jeśli w rozmowach ze Stanami Zjednoczonymi nie będzie postępu lub będzie to postęp zbyt powolny, Unia Europejska "naturalnie powinna szybko negocjować inne umowy handlowe" i dodała, że liczy na postęp w negocjacjach UE z Mercosurem w sprawie umowy o wolnym handlu.

W podobnym duchu wypowiedział się też francuski minister handlu w sobotę. "W chwili, gdy największa gospodarka świata (amerykańska - PAP) deklaruje i zapowiada koncentrację na sobie samej oraz demonstruje postawę izolacjonistyczną, reszta świata musi być zainteresowana tym, by pokazać, że dialog jest pożyteczny, że otwartość jest pożyteczna - i taka powinna być nasza odpowiedź pod adresem administracji w Białym Domu" - podkreślił Sapin.

Nie zmienia to faktu, że planowana umowa od dawna niepokoi ministrów rolnictwa części krajów UE, w tym Polski. We wspólnym stanowisku zainicjowanym przez Francję w 2016 r. 13 państw - w tym Austria, Grecja, Węgry, Irlandia, Luksemburg, Rumunia i Słowenia - protestowała przeciw zawieraniu w unijnej ofercie kwot produktów wrażliwych. Chodziło m.in. o masło, odtłuszczone mleko w proszku, mięso wołowe, drobiowe i wieprzowe, a także cukier i pszenicę.

Część państw unijnych obawia się, że przeżywający już teraz trudności rolnicy unijni zostaliby jeszcze bardziej poszkodowani, gdyby UE otworzyła się bardziej na import produktów z Ameryki Łacińskiej.

Mercosur, w którego skład wchodzi Argentyna, Brazylia, Paragwaj i Urugwaj, a od 1996 r. stowarzyszone Chile i Boliwia, które należą do strefy wolnego handlu, lecz pozostają poza unią celną, to szósty z największych partnerów handlowych UE.

W 2015 r. wymiana handlowa wyniosła 88 mld euro. Według danych Komisji Europejskiej unijni przedsiębiorcy płacą rocznie około 4 mld euro ceł, eksportując do krajów zrzeszonych w Mercosurze.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Minister gospodarki Francji: popieramy umowę UE-Mercosur

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!