Minister Jerzy Kwieciński o uchwalaniu budżetu UE

Minister Jerzy Kwieciński o uchwalaniu budżetu UE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

- Są małe szanse, że budżet UE na lata 2021-2027 zostanie uchwalony w tym roku - powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Zaznaczył przy tym, że negocjacjom finansowym nie służą ani wybory do Parlamentu Europejskiego ani do Sejmu polskiego.

  • Według ministra Kwiecińskiego spowolnieniu procesu decyzyjnego mogą też służyć zmiany personalne w PE i KE.
  • Z jego oceny wynika, że z tzw. „starego” składu w KE znajdzie się może 5-7 osób. Oznacza to, że większość przedstawicieli to będą nowe osoby.
  • Zachodzi tu zatem wiele znaków zapytania, bowiem trudno przewidzieć, jakie poglądy będą reprezentowali nowi członkowie.

- Owszem, negocjacje będą bardziej intensywne niż do tej pory, ale obawiam się, że niektóre elementy rozmów o budżecie mogą stać się elementami kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego, a potem do Parlamentu polskiego - podkreślił. A to, wskazał, raczej nie będzie służyło podejmowaniu decyzji finansowych.

Według ministra Kwiecińskiego spowolnieniu procesu decyzyjnego mogą też służyć zmiany personalne w PE i KE. Z jego oceny wynika, że z tzw. „starego” składu w KE znajdzie się może 5-7 osób.
Oznacza to, że większość przedstawicieli to będą nowe osoby.

- I tu jest bardzo wiele znaków zapytania, bo trudno przewidzieć, jakie poglądy będą reprezentowali nowi członkowie - wskazał Kwieciński. Jego zdaniem może to mieć kluczowe znaczenie, jeżeli na przykład chodzi o wielkość budżetu na Politykę Spójności i Wspólną Politykę Rolną.

- Naprawdę trudno kategorycznie przesądzić, czy nowy PE i KE będą bardziej czy mniej przyjazne polskim propozycjom - powiedział Kwieciński. - Ważne dla nas jest to, kto będzie szefem KE i kto będzie komisarzem ds. budżetu" - zaznaczył.
I dodał, że współpraca z obecnym komisarzem, czyli Güntherem Oettingerem układa się bardzo dobrze. Z drugiej strony komisarz Oetinger zapowiedział, że nie będzie kontynuował swojej pracy w Komisji Europejskiej.

Wskazał również, że obecna KE jest mocno „spolitycyzowana”, o czym świadczą m.in. sugestie by wydatkowanie pieniędzy unijnych powiązać z tzw. praworządnością.

- Absolutnie nie chcemy negocjować nowego budżetu UE, będąc pod presją rozwiązań, które nawet w samej UE są mocno podważane - zaznaczył minister. I przypomniał, że pomysł ten został mocno skrytykowany przez Europejski Trybunał Obrachunkowy i przez prawników Rady Europejskiej.

Zapytany o to, jak na kształt przyszłych finansów Unii Europejskiej wpłynie decyzja o utworzeniu odrębnego budżetu dla strefy euro, odparł że nie stanowi to niebezpieczeństwa powstania „dwóch odrębnych finansowych tworów” i tzw. Unii Europejskiej dwóch prędkości, bowiem zarówno jeden, jak i drugi budżet będą musiały jednomyślnie zaakceptować wszystkie kraje członkowie.

Zaznaczył przy tym, że propozycję utworzenia budżetu strefy euro traktuje jako pracę, której celem jest wypracowanie w ramach UE mechanizmu, który by przeciwdziałał kryzysom w strefie euro, takim jak np. kryzys w Grecji.

Jego zdaniem, to, że nie jesteśmy w strefie euro, nie będzie oznaczało, że nie będziemy uczestniczyli np. w spotkaniach, na których są omawiane kwestie dotyczące Eurolandu. Zaznaczył, że teraz takie spotkania odbywają się często i jesteśmy na te spotkania zapraszani i w nich uczestniczymy.

Minister Kwieciński wskazał, że Unia Europejska jest tworem cały czas ewoluującym i można przewidzieć jak będzie wyglądała po wyborach do PE lub za kolejne 5 czy 7 lat.
Dodał, że mamy i zapewne będziemy mieć do czynienia z działaniami, nastawionymi na federalizację UE i silniejszą integrację krajów członkowskich, a z drugiej strony, z tendencjami decentralizacyjnymi i stawianiem na większą suwerenność krajów.

Wskazując na najważniejsze wyzwania resortu w obecnej perspektywie unijnej, zaznaczył, że poza negocjacjami nowego budżetu, będzie to realizacja podpisanych do tej pory umów.
- W tej chwili mamy już umowy na ok. 70 proc. środków dostępnych w ramach Polityki Spójności - powiedział Kwieciński.

Wskazał również, że teraz zmieni się intensywność przepływów finansowych między Polską a UE.
- Dotąd głównie kontraktowaliśmy fundusze, natomiast teraz, w miarę jak będziemy realizować i rozliczać inwestycje, Bruksela będzie refundować nam poniesione wydatki - zaznaczył minister Kwieciński. 

Czytaj także: Eurogrupa może pracować nad projektem budżetu, ale nie sama
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!