Minister rozwoju: 250 mln euro inwestycji zagranicznych od początku roku

Minister rozwoju: 250 mln euro inwestycji zagranicznych od początku roku
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Od początku roku udało nam się przyciągnąć do Polski inwestycje o wartości 250 mln euro; dzięki temu ma powstać bezpośrednio ok. 5 tysięcy miejsc pracy, a kilkanaście tysięcy w otoczeniu tych inwestycji - powiedział we wtorek wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

Wicepremier podsumowując półroczną działalność resortu podczas posiedzenia rządu zasygnalizował też kolejne projekty rządowe jak: koncepcja centralnego portu lotniczego, integracja spółek z sektora rolnego, program budowy polskich oszczędności oraz promocja transportu elektrycznego.

"Od początku roku zainicjowaliśmy i toczyliśmy kilkanaście rozmów gospodarczych, przyciągających inwestycje. Takich inwestycji udało nam się pozyskać w wysokości 250 mln euro, czyli blisko miliarda złotych, które mają tworzyć około 5 tysięcy miejsc pracy bezpośrednich i kilkanaście tysięcy w otoczeniu" - zaznaczył Morawiecki.

Mówił też o inwestycji dotyczącej produkcji silników Mercedesa w Polsce, którą - jak podkreślił - "odzyskaliśmy z pozycji straconych".

Niemiecki koncern motoryzacyjny Daimler planuje wybudować w naszym kraju fabrykę silników. Ma ona powstać w Jaworze, na zachód od Wrocławia. Rozpoczęcie produkcji jest planowane na rok 2019. W nowej fabryce mają być produkowane czterocylindrowe silniki benzynowe i dieslowskie.

"Zdecydowanie inaczej podchodzimy do przyciągania inwestorów zagranicznych. Miesiąc po miesiącu staramy się dopinać rozmowy, proponując konkretne rozwiązania tak, żeby tworzyć lepsze miejsca pracy, lepsze również z punktu widzenia rozwoju technologicznego. (...) Równomierny rozwój, który chcemy promować, będzie wtedy miał miejsce, kiedy przemysły wiedzochłonne, o wyższym zaawansowaniu technologicznym, będą coraz częściej się u nas pojawiały" - podkreślił szef resortu rozwoju.

Jak mówił, reindustrializacja ma być znakiem firmowym ekipy gospodarczej rządu. Wyjaśnił, że to nie tylko aktywna promocja inwestycji, ale również ochrona rynku.

"Na poziomie przedsiębiorstw naszym celem jest pozytywna rozbudowa potencjału polskiej gospodarki. Taka, która, z jednej strony ją unowocześni, a z drugiej strony będzie przyczyniała się do tworzenia miejsc pracy - lepszych, wysoko płatnych i bardziej stabilnych" - dodał.

Morawiecki mówił też o Planie na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, zaprezentowanym po trzech miesiącach od powołania rządu. Zwrócił uwagę, że poprzedni rząd przyjął założenia do swojego planu strategii gospodarczej po półtora roku i przyjął go po pięciu latach, więc - jak zaznaczył - "realizacji za bardzo się nie doczekał". "Tempo naszych działań - uważam - jest dobre" - ocenił.

Szef resortu rozwoju przypomniał ponadto, że jego ministerstwo przygotowało nowe Prawo zamówień publicznych. Jak mówił, poprzednia ekipa rządzącą nie zrobiła tego w taki sposób, by nadawało się ono do przyjęcia przez rząd. "Groziły nam kary ze strony Unii Europejskiej w przypadku nieprzyjęcia tego prawa" - zaznaczył.

"Doprowadziliśmy do włączenia do Prawa zamówień publicznych zapisów o zatrudnianiu pracowników na etat, czyli przyczyniamy się pośrednio również do odchodzenia od tzw. umów śmieciowych. Ponadto wdrażamy ułatwienia i preferencje dla małych i średnich przedsiębiorstw, a również uwzględniamy koszty eksploatacji w poszczególnych projektach. Dodatkowo uzgodniliśmy elementy innowacyjne wdrażane wraz z tym pakietem i klauzule społeczne, które mają promować miejsca pracy" - tłumaczył.

Odniósł się też do "odziedziczonego problemu" dumpingowego importu stali, który "wykańczał polską stal". Poinformował, że m.in. poprzez działania w Brukseli, "bardzo mocno naciskamy na Komisję Europejską" w sprawie włączenia procedur antydumpingowych, które już spowodowały polepszenie sytuacji na rynku prętów stalowych i importu stali i poprawę kondycji polskich hut.

"Sporządziliśmy 12 ustaw wraz z nowelizacjami (...), uchwalone zostały trzy ustawy" - wymienił minister.

Morawiecki odniósł się też do kwestii środków unijnych. "Jest absolutnie udokumentowaną rzeczą, że odziedziczyliśmy potężne zagrożenie utraty środków unijnych w wysokości około 9 mld euro. Musieliśmy z związku z tym ogromną część naszej pracy poświęcić na uratowanie tych środków, blisko 40 mld zł. Z 32 mld zagrożonych, nierozliczonych, do dzisiaj udało się już rozliczyć blisko 90 proc. Czyli dzisiaj ta zagrożona kwota kilku miliardów jest dużo mniejsza i cały czas oczywiście walczymy o każdą złotówkę" - powiedział.

Poinformował, że po kilku debatach z ministrem spraw zagranicznych Witoldem Waszczykowskim wkrótce będą informacje "o ujednoliceniu sposobu promocji handlu i inwestycji w placówkach międzynarodowych". "Tak, żeby nie było tutaj niespójności, żeby te (...) konie nie ciągnęły w różne strony, żeby była pełna spójność" - podkreślił Morawiecki.

Premier Beata Szydło zwróciła uwagę na rolę resortu rozwoju w realizacji innych projektów rządu. "Istotną kwestią, którą trzeba podkreślić, jest to, że od ministerstwa rozwoju, a właściwie od komitetu rozwoju (...) pod przewodnictwem ministra Morawieckiego, który skupia wszystkie ministerstwa gospodarcze, i od rezultatów pracy właśnie resortów gospodarczych, będzie zależało powodzenie projektów również społecznych, projektów związanych z nauką, kulturą, bezpieczeństwa naszego rządu" - powiedziała Szydło.

"W związku z tym bardzo potrzeba przyspieszenia prac nad tymi projektami prorozwojowymi" - dodała. Pytała wicepremiera Morawieckiego o to, nad jakimi projektami pracuje obecnie komitet rozwoju i czego można się w najbliższym czasie spodziewać, zwłaszcza jeśli chodzi o propozycje dla przedsiębiorców.

"Rozmawiamy o wielu projektach, o których nie chciałbym jeszcze przesądzać, np. centralny port lotniczy w fazie zupełnie koncepcyjnej, jak również integracja spółek z sektora rolnego i przemysłu rolno-spożywczego (...)" - odpowiedział Morawiecki.

Wymienił także projekty dotyczące polskiej energetyki. "Wiemy dobrze jak polityka klimatyczna wpływa na energetykę polską, (...). Bardzo dużo czasu poświęcamy tym projektom" - wskazał szef resortu rozwoju. Dodał, że prowadzone są także prace nad projektami przedstawionymi przez ministra ochrony środowiska oraz ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

"A kolejnym, który będzie interesujący dla całego społeczeństwa, to promocja transportu elektrycznego, która może być znakiem firmowym Polski, i który też wymaga współpracy między różnymi resortami" - powiedział.

Morawiecki zapowiedział ponadto, że jego resort przedstawi projekt budowy oszczędności. "W ciągu trzech, czterech miesięcy przedstawimy bardzo kompleksowy program budowy polskich oszczędności w najbliższych pięciu, dziesięciu i piętnastu latach. Odbudowa czy budowa polskich oszczędności, bo my ich nigdy nie mieliśmy, jest warunkiem kluczowym, warunkiem długoletniego rozwoju gospodarczego opartego o zdrowe podstawy" - podkreślił wicepremier. "To będzie na pewno znak firmowy wielu naszych działań na przyszłość" - dodał.

Premier Beata Szydło poprosiła Morawieckiego o przedstawienie szczegółowego harmonogramu prac resortu do końca czerwca.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Minister rozwoju: 250 mln euro inwestycji zagranicznych od początku roku

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!