Ministerstwo Finansów pokazało projekt Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego

Ministerstwo Finansów pokazało projekt Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zachęty podatkowe dla emitentów i inwestorów, usprawnienia w zakresie administracji skarbowej, nadzór i reformy dot. regulacji - to niektóre propozycje w projekcie Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego, opublikowanym na stronach Ministerstwa Finansów. Zawiera on 60 działań, które są odpowiedzią na bariery rozwoju rynku kapitałowego.

  • Strategia ma opierać się na wzmacnianiu zaufania do rynku, silnej ochronie inwestorów indywidualnych, stabilności otoczenia regulacyjnego i nadzorczego oraz wykorzystywaniu konkurencyjnych nowych technologii.
  • Projekt wskazuje na konieczność obniżenia kosztów transakcji, zarówno bezpośrednich, jak i ukrytych, taryf oraz spreadów.
  • Według autorów strategii wskazane jest, by Ministerstwo Finansów i KNF powołały wspólną grupę roboczą.

Jak napisano na stronie internetowej resortu finansów, projekt został przekazany do konsultacji publicznych, uzgodnień międzyresortowych oraz zaopiniowania przez instytucje rynku finansowego. Uwagi można zgłaszać do 21 marca br.

Resort poinformował, że projekt został sfinansowany ze środków Komisji Europejskiej i opracowany we współpracy z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju (EBOR). Realizacja Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego (SRRK) jest przewidziana na lata 2019-2023. Jej opracowanie stanowi realizację jednego z postulatów zawartych w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.



"Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego jest pierwszym tak kompleksowym projektem, który powstał na potrzeby i przy czynnym udziale uczestników polskiego rynku. Jej głównym celem jest poprawa dostępu do finansowania dla polskich przedsiębiorstw przez obniżenie przeciętnego kosztu pozyskania kapitału w gospodarce krajowej" - powiedziała cytowana w komunikacie minister finansów Teresa Czerwińska.

Czytaj także: Teresa Czerwińska: rynek kapitałowy musi wejść w rozwój technologiczny

Jak podkreśliła, strategia będzie opierać się na fundamentalnych zasadach: wzmacnianiu zaufania do rynku, silnej ochronie inwestorów indywidualnych, stabilności otoczenia regulacyjnego i nadzorczego oraz wykorzystywaniu konkurencyjnych nowych technologii.

W projekcie zaproponowano 60 najważniejszych działań, które są odpowiedzią na 20 najważniejszych barier rozwoju rynku kapitałowego w Polsce. Zostały one zidentyfikowane na podstawie sygnałów z firm, instytucji i stowarzyszeń oraz przeprowadzonych podczas prac nad dokumentem analiz.



Działania mają obejmować takie obszary jak m.in.: edukację finansową i oszczędności krajowe, nadzór i reformy w zakresie regulacji, m.in. zmierzające do wzmocnienia ochrony inwestorów indywidualnych i zapewnienia efektywności obsługi emitentów i podmiotów rynku kapitałowego, zachęty podatkowe i usprawnienia w zakresie administracji skarbowej, działania zwiększające konkurencyjność rynku kapitałowego, innowacyjność i działania na rzecz większego wykorzystywania na polskim rynku nowych technologii.

Strategia wskazuje na konieczność obniżenia kosztów transakcji, zarówno bezpośrednich, jak i ukrytych, taryf oraz spreadów.

Czytaj również: Czeka nas gruntowna przebudowa rynku kapitałowego. Znamy pierwsze szczegóły

Wśród propozycji jest też stworzenie przez Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych, Izbę Domów Maklerskich, Komisję Nadzoru Finansowego i Giełdę Papierów Wartościowych planu obniżenia kosztów pozyskiwania kapitału publicznego do 2-6 proc. pozyskanych środków, w zależności od wielkości emisji.

SRRK zakłada skrócenie nadmiernie długich procesów zatwierdzania prospektów emisyjnych. Zwraca uwagę, że Polska jest jednym z niewielu krajów Unii Europejskiej, gdzie nadzorca nie przyjmuje prospektów w języku angielskim.

Ministerstwo Finansów w dokumencie proponuje wprowadzenie centralizacji procesów obsługi skarbowej w wyspecjalizowanych urzędach skarbowych dla chętnych emitentów w celu uspójnienia interpretacji podatkowych.

Resort finansów chce też umożliwić emitentom prowadzenie programów lojalnościowych, zaproponuje ponadto utworzenie rejestru akcjonariuszy.

W ciągu pierwszych dwóch lat obowiązywania strategii - jak wskazano - wyeliminowanych zostanie 20 głównych barier, które zostały zgłoszone w odpowiedzi na ankietę wysłaną w 2018 roku do członków Rady Rozwoju Rynku Finansowego. W kolejnych latach będą eliminowane pozostałe bariery.

Jednym z głównych celów strategii jest unikanie tzw. gold-platingu, czyli implementowania regulacji unijnych w bardziej rygorystyczny sposób, niż jest to wymagane.

W opinii autorów strategii wskazane jest, by MF i KNF powołały grupę roboczą, która przeprowadzi proces konsultacji z podmiotami ze wszystkich sektorów rynku kapitałowego w celu zidentyfikowania istniejących luk oraz nadmiarowych przepisów.

Pierwsze zidentyfikowane bariery powinny być usuwane lub korygowane etapami w ciągu sześciu miesięcy od powołania grupy, a pozostałe - do końca 2020 roku.

Według strategii kluczowe jest również dbanie o stabilność i przewidywalność polityki regulacyjnej względem rynku kapitałowego. Ministerstwo Finansów ma zaproponować Komisji Nadzoru Finansowego podpisanie wspólnego memorandum odnośnie dbania o rozwój rynku i współpracy między obiema instytucjami w tym celu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!