MIR za wydłużeniem okresu rozliczenia pieniędzy UE

MIR za wydłużeniem okresu rozliczenia pieniędzy UE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polska zadeklarowała wsparcie Słowacji, która chce, by pieniądze unijne na lata 2007-13 można było rozliczać do końca 2016 roku - powiedziała we wtorek PAP minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak.

Zgodnie z obecnymi regulacjami UE pieniądze te można rozliczać do końca 2015 r.

Szefowa MIR pytana przez PAP, czy resort zwróci się do Komisji Europejskiej o wydłużenie możliwości rozliczania pieniędzy ze starej perspektywy unijnej m.in. na inwestycje kolejowe, odparła: "To nie dotyczy tylko kolei. Jest taki postulat państw Grupy Wyszehradzkiej, żeby wydłużyć w ogóle okres rozliczenia (pieniędzy unijnych na lata 2007-2013 - PAP)".

"Polska akurat nie jest najbardziej narażona na skutki niewydłużenia tego okresu, ale Słowacja jest liderem tej grupy, która o to bardzo zabiega" - zaznaczyła.

Wasiak zapowiedziała, że Polska zadeklarowała wsparcie tych działań. "Również kierując się tym, że chce wesprzeć kraje europejskie nowej Unii, które mają z tym kłopot" - wyjaśniła.

Minister infrastruktury i rozwoju poinformowała, że delegacja Słowacji zgłosiła formalny postulat w tej sprawie m.in. komisarz UE ds. polityki regionalnej Coriny Cretu o rozważenie wydłużenia tego okresu.

Wasiak powiedziała ponadto PAP, że krajowe programy operacyjne są "roboczo" wynegocjowane z KE. "Zostały jeszcze kwestie formalne. Zabiegamy bardzo o to, żeby zdążyć przed okresem świątecznym" - podkreśliła.

"Byłoby bardzo dobrze, żebyśmy do końca roku mieli sprawę zamkniętą. Najpóźniej w pierwszych dniach przyszłego roku" - dodała.

Polska negocjuje z KE sześć krajowych programów operacyjnych dotyczących wydatkowania pieniędzy unijnych na lata 2014-2020 oraz 16 regionalnych.

Polska Cyfrowa będzie prawdopodobnie pierwszym krajowym programem operacyjnym, zatwierdzonym przez KE. Cały budżet tego programu sięga 2 mld 172,4 mln euro, czyli ok. 9,1 mld zł. Z pieniędzy tych będą mogli skorzystać: przedsiębiorcy, w tym szczególnie firmy telekomunikacyjne, administracja publiczna, uczelnie, fundacje, stowarzyszenia, państwowe instytucje kultury oraz samorządy. Do 2020 r. każdy Polak powinien mieć dostęp do internetu o przepustowości co najmniej 30 Mb/s oraz do nowoczesnych e-usług.

Inne krajowe programy to: Infrastruktura i Środowisko z budżetem 27,45 mld euro, Inteligentny Rozwój (ok. 8,6 mld euro), Wiedza Edukacja Rozwój (ok. 4,7 mld euro), Polska Wschodnia (ok. 2,1 mld euro) oraz Pomoc Techniczna (ok. 700,1 mln euro).
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!