XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Mocne spadki na Wall Street

Mocne spadki na Wall Street
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Piątek (22 marca) na Wall Street przyniósł mocne spadki - Dow Jones stracił 460 pkt, S&P 500 miał najgorszy dzień od stycznia. Inwestorzy obawiają się o spowolnienie po słabych danych z Niemiec i po tym, jak krzywa rentowności między 3-miesięcznymi obligacjami a 10-letnimi obligacjami USA uległa inwersji, co jest uznawane za wyznacznik recesji.


  • Krzywa rentowności między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi uległa w piątek inwersji po raz pierwszy od 2007 r.
  • Rentowność 10-letnich Treasuries spada o 10 pb do 2,44 proc. Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 12 pb.
  • Inwersja krzywej rentowności między obligacjami krótkoterminowymi a długoterminowymi jest uważana przez ekonomistów za sygnał nadchodzącej recesji.

Dow Jones Industrial na zamknięciu zniżkował o 1,77 proc., do 25.502,32 pkt.

S&P 500 spadł 1,90 proc. i wyniósł 2.800,71 pkt.

Nasdaq Comp. poszedł w dół o 2,50 proc. do 7.642,67 pkt.

Ponad 2 proc. straciły na wartości m.in. Apple, Facebook, Alphabet i Amazon.

Akcje Nike spadły o 6 proc. Firma podała w raporcie kwartalnym, że zysk na akcję był o 3 centy lepszy od oczekiwań, lecz sprzedaż poszła w dół w raportowanym okresie rozliczeniowym.

Walory Boeinga spadły ponad 2 proc., po tym jak indonezyjskie linie lotnicze Garuda Indonesia zwróciły się do Boeinga o unieważnienie wartego 4,9 mld dolarów kontraktu na zakup 49 samolotów 737 MAX 8.

"W tej chwili jest wystarczająco dużo znaków, by zachować podwyższoną czujność, bowiem występuje wiele czynników, które mogą potencjalnie spowodować recesję gospodarczą" - powiedział Randy Frederick, wiceprezes ds. handlu i instrumentów pochodnych Charlesa Schwaba w Austin w Teksasie.

"Obawy ulegają spiętrzeniu, a ryzyko recesji rośnie" - powiedział Peter Cardillo, główny ekonomista rynkowy w Spartan Capital Securities.

Krzywa rentowności między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi uległa w piątek inwersji po raz pierwszy od 2007 r.

Rentowność 10-letnich Treasuries spada o 10 pb do 2,44 proc. Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 12 pb.

Inwersja krzywej rentowności między obligacjami krótkoterminowymi a długoterminowymi jest uważana przez ekonomistów za sygnał nadchodzącej recesji.

Dochodowość 10-letnich obligacji skarbowych Niemiec spadła w piątek o 6 pb i wynosi obecnie -0,02 proc.

Do najniższych poziomów od listopada 2016 r. spadło także oprocentowanie japońskich obligacji 10-letnich, które wynosi obecnie -0,07 proc.

W Europie na zamknięciu indeks Euro Stoxx 50 spadł 1,83 proc., niemiecki DAX stracił 1,61 proc., brytyjski FTSE 100 spadł 2,01 proc., a francuski CAC 40 stracił 2,03 proc.

Turecka waluta (lira) osłabia się do dolara o 6 proc. po zawieszeniu przez Bank Centralny Turcji (CBT) tygodniowych aukcji repo na czas nieokreślony. Kwotowanie USD/TRY spada do 5,8.

W czwartek CBT opublikował dane, z których wynika, że rezerwy walutowe banku spadły w ciągu dwóch tygodni o 6,3 mld dolarów do 28,5 mld dolarów. Analitycy spekulują, że CBT dokonywał interwencji na rynku za pomocą rezerw dewizowych.

We Francji wskaźnik PMI w przemyśle w III wyniósł 49,8 pkt., a w usługach 48,7 pkt., podczas gdy miesiąc wcześniej indeksy te wynosiły ponad 50 pkt.

Indeks PMI w Niemczech w przemyśle w III wyniósł jedynie 44,7 pkt. To jego najniższy poziom od 2012 roku i mocno poniżej prognoz analityków na poziomie 48 pkt.

W sektorze przemysłowym strefy euro PMI wyniósł zaś w marcu 47,6 pkt. wobec 49,3 pkt. na koniec lutego i prognoz 49,5 pkt.

"Problemy gospodarcze strefy euro są dalekie od zakończenia. By zanotować wzrosty PMI, eurozona potrzebuje lepszych perspektyw dla światowego wzrostu PKB. Niestety, niepewność przedłuża się, a wiele zmartwień pozostaje nierozwiązanych" - powiedział Bert Colijin, ekonomista ds. strefy euro w ING.

W czwartek wieczorem unijni przywódcy odrzucili wniosek May o przesunięcie daty brexitu z 29 marca na 30 czerwca. Zamiast tego ustalili, by przesunąć ten termin na 22 maja, jeśli brytyjska premier zdoła przekonać Izbę Gmin do zaaprobowania umowy w sprawie brexitu.

Jeśli się to nie uda, May będzie miała czas do 12 kwietnia na wybranie alternatywnej drogi i potwierdzenie, czy zamierza wnosić o dłuższe przesunięcie terminu brexitu, które wymagałoby udziału Wielkiej Brytanii w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Według spekulacji medialnych trzecie głosowanie ws. umowy brexitowej ma się odbyć we wtorek w brytyjskiej Izbie Gmin.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Mocne spadki na Wall Street

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!