Morawiecki: pensje Polaków powinny rosnąć

Morawiecki: pensje Polaków powinny rosnąć
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W kolejnych miesiącach deflacja powinna się zmniejszać, ale nie wiadomo, czy przed końcem tego roku w polskiej gospodarce pojawi się inflacja - mówi PAP wicepremier, szef MR Mateusz Morawiecki. Według niego przyczyną deflacji są niskie ceny surowców i brak presji płacowej.

Ministerstwo Rozwoju oczekuje, że roczny wskaźnik inflacji powinien wynieść w czerwcu minus 0,7 proc., a w stosunku do maja ceny powinny wzrosnąć o 0,2 proc.

"Powoli, do końca roku, będziemy zmniejszać deflację. Nie wiem natomiast, czy przed końcem tego roku powrócimy do inflacji" - powiedział PAP wicepremier.

"Deflacja jest dość uporczywa, trzeba podkreślić. Nikt nie spodziewał się rok temu, że dzisiaj będziemy dalej w aż takiej deflacji. Choć na pewno przyczynił się do tego spadek cen surowców na czele ze spadkiem cen ropy i gazu. W tym kontekście mamy do czynienia z cenami bazowymi. Za rok, mając taką bazę, jeżeli będzie nawet kilkuprocentowy wzrost - czego bym sobie nie życzył, bo my płacimy Rosji za zużycie gazu i za ponad 90 proc. ropy naftowej - jednak jeśli by to nastąpiło, to wtedy na pewno inflacja ruszy do przodu" - powiedział.

Jak podkreślił, ważne, żeby deflacja nie nabrała charakteru strukturalnego i nie spowodowała głębszej niechęci do inwestowania i konsumpcji. "Wydaje mi się, że jesteśmy w takiej niezłej charakterystyce tej deflacji. (...) Jej przyczyną są przede wszystkim niskie ceny surowców na całym świecie i brak presji płacowej, a ta presja płacowa myślę przyjdzie. Ponieważ mamy coraz bardziej do czynienia z rynkiem pracownika, a nie pracodawcy" - zaznaczył.

Z danych GUS wynika, że ceny dóbr i usług konsumpcyjnych w maju 2016 r. wzrosły o 0,1 proc. wobec kwietnia br., a w porównaniu z majem 2015 r. były niższe o 0,9 proc. "Dane są zgodne z oczekiwaniami MR i wcześniejszym szybkim szacunkiem GUS" - podkreślił resort rozwoju w poniedziałkowym komentarzu.

Jak podkreśliło ministerstwo rozwoju, na zmianę cen w maju br. wobec kwietnia br. miały głównie wpływ: wzrost cen transportu (o 1,9 proc.), w tym paliw (o 4,2 proc.). "Spadek cen odzieży i obuwia (o 0,5 proc.) działał w kierunku obniżenia inflacji w tym okresie. Stabilne pozostały natomiast ceny żywności" - dodał resort.

Ministerstwo Rozwoju oczekuje, że w czerwcu 2016 r. ceny powinny wzrosnąć o 0,2 proc. wobec maja br. "Oczekujemy nieznacznego wzrostu cen żywności, a także dalszego przyspieszenia tempa wzrostu cen w transporcie oraz stabilizacji cen odzieży i obuwia. Roczny wskaźnik inflacji w czerwcu powinien wynieść (minus) -0,7 proc." - zaznaczył resort.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Morawiecki: pensje Polaków powinny rosnąć

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!