Na giełdach wyprzedaż - od spółek surowcowych po motoryzacyjne

Na giełdach wyprzedaż - od spółek surowcowych po motoryzacyjne
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Giełdy w zachodniej Europie rozpoczynają nowy tydzień spadkami indeksów. Trwa wyprzedaż akcji - od spółek surowcowych po motoryzacyjne. Inwestorów straszy odnawiający się coraz częściej temat eskalacji napięcia w handlu USA-Chiny - podają maklerzy.

  • Giełdy w Europie zakończyły ubiegły tydzień w najlepszej kondycji od końca lipca po tym, jak na rynku pojawiły się informacje, że grupa przedstawicieli amerykańskiej administracji, na czele z ministrem finansów Stevenem Mnuchinnem, wysłała zaproszenie do swych chińskich odpowiedników, z prośbą o ponowne podjęcie negocjacji w sprawie wymiany handlowej.
  • Tymczasem w sobotę WSJ napisał, że prezydent USA Donald Trump zamierza ogłosić wprowadzenie nowych ceł na towary z Chin o łącznej wartości 200 mld dolarów USA nie później niż w poniedziałek. Nowe taryfy mają być w przedziale 10-25 procent.

Indeks Stoxx 600 zniżkuje o 0,2 proc. Tanieją akcje spółki surowcowej Glencore - o 1,8 proc., a Daimler zniżkuje o 1,8 proc. w reakcji na odnowienie obaw o eskalację napięć w handlu pomiędzy dwoma supergospodarkami - USA a Chinami.

Mocno zyskują za to walory detalisty H&M - aż 9,5 proc., najwięcej od 2008 r., po zanotowaniu w III kw. mocniejszej sprzedaży od prognoz analityków.

Giełdy w Europie zakończyły ubiegły tydzień w najlepszej kondycji od końca lipca po tym, jak na rynku pojawiły się informacje, że grupa przedstawicieli amerykańskiej administracji, na czele z ministrem finansów Stevenem Mnuchinnem, wysłała zaproszenie do swych chińskich odpowiedników, z prośbą o ponowne podjęcie negocjacji w sprawie wymiany handlowej.

Tymczasem w sobotę WSJ napisał, że prezydent USA Donald Trump zamierza ogłosić wprowadzenie nowych ceł na towary z Chin o łącznej wartości 200 mld dolarów USA nie później niż w poniedziałek. Nowe taryfy mają być w przedziale 10-25 procent.

Takie postępowanie USA może skłonić chińskich przedstawicieli handlowych do odmówienia udziału w negocjacjach z USA.

"W tej chwili takim głównym tematem dla rynków pozostaje sprawa negocjacji handlowych pomiędzy USA a Chinami" - mówi Ulrich Urbahn, szef ds. strategii multi-asset i badań w Joh Berenberg Gossler & Co. KG we Frankfurcie.

"Szczególnie ważne tu będzie jak teraz zareagują Chiny, bo rozważają one odrzucenie oferty rozmów z USA" - dodaje.

"Poza tym ważne są dalsze informacje na temat Brexitu" - wymienia.

W środę w Salzburgu ma dojść do spotkania europejskich liderów m.in. w sprawie granicy Irlandii Północnej po Brexicie.

Podczas nieformalnego szczytu UE w Salzburgu brytyjska premier Theresa May ma przedstawić liderom szczegóły ustalonej w lipcu tzw. propozycji z Chequers, zakładającej bliską współpracę Wielkiej Brytanii z UE ws. kontroli celnej, a także zachowanie swobodnego przepływu dóbr i towarów rolniczych.

Eksperci oceniają, że najpoważniejszą różnicą w negocjacjach jest ustalenie przyszłego statusu prawnego Irlandii Północnej, który pozwoliłby na uniknięcie powrotu tzw. twardej granicy między tą częścią Zjednoczonego Królestwa a Irlandią.

Poniżej indeksy w Europie - godz. 09.20

Indeks Kraj Wartość (pkt.) 1D (%)
Euro Stoxx 50 Strefa euro 3333,49 -0,33
DAX Niemcy 12051,33 -0,60
FTSE 100 W.Brytania 7287,70 -0,22
CAC 40 Francja 5336,41 -0,30
IBEX 35 Hiszpania 9353,00 -0,13
FTSE MIB Włochy 20820,99 -0,31


×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Na giełdach wyprzedaż - od spółek surowcowych po motoryzacyjne

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!