XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Na Wall Street wzrosty. Dow Jones zyskał najmocniej od miesiąca

Na Wall Street wzrosty. Dow Jones zyskał najmocniej od miesiąca
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Czwartkowa sesja na Wall Street przyniosła wzrosty, a Dow Jones zyskał ponad 200 punktów, czyli najmocniej od miesiąca. Indeks pociągnął w górę rosnący kurs Apple.

  • Akcje firmy farmaceutycznej Biogen spadły o 29 proc., po tym jak firma poinformowała, że wstrzymuje prace nad nowym lekiem na chorobę Alzheimera.
  • W Europie na zamknięciu indeks Euro Stoxx 50 spadł 0,15 proc., niemiecki DAX stracił 0,46 proc., brytyjski FTSE 100 wzrósł 0,88 proc., a francuski CAC 40 stracił 0,07 proc.
  • W indeksie Stoxx Europe 600 najniżej notowane były spółki sektora finansowego.


Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował o 0,84 proc., do 25.962,51 pkt.

S&P 500 wzrósł 1,09 proc. i wyniósł 2.854,88 pkt.

Nasdaq Comp. poszedł w górę o 1,42 proc. do 7.838,96 pkt.

Prawie 4 proc. zyskały akcje Apple, na drugim biegunie znalazły się spadające notowania JP Morgan Chase.

Akcje Apple rosły w reakcji na podniesienie rekomendacji przez Needham do "zdecydowanie kupuj" z "kupuj". Kurs spółki jest obecnie powyżej swojej 200-dniowej średniej kroczącej, po raz pierwszy od listopada.

Micron zyskał 10 proc. po lepszych od oczekiwań wynikach kwartalnych.

Levi Strauss zyskał 32 proc. w pierwszym dniu notowań na nowojorskiej giełdzie.

Notowania Apple'a wzrosły o 3,2 proc., bowiem analitycy Needham podwyższyli rekomendację dla akcji spółki, wskazując, że usługa streamingu wideo firmy, która zadebiutuje się w poniedziałek, będzie miała istotny wpływ na zyski firmy w przyszłości.

Walory producenta podzespołów Microna poszły w górę o ponad 8 proc. - firma podała lepsze od oczekiwań wyniki finansowe w raporcie kwartalnym.

Akcje firmy farmaceutycznej Biogen spadły o 29 proc., po tym jak firma poinformowała, że wstrzymuje prace nad nowym lekiem na chorobę Alzheimera.

Delegacja z USA z przedstawicielem ds. handlu Robertem Lighthizerem i ministrem finansów Stevenem Mnuchinem weźmie 28-29 marca udział w dwudniowych negocjacjach w Pekinie, a na początku kwietnia wicepremier ChRL Liu He odwiedzi Waszyngton, by kontynuować rozmowy - poinformował rzecznik chińskiego ministerstwa handlu Gao Feng.

W środę prezydent USA Donald Trump zasugerował, że cła na chińskie produkty pozostaną do czasu, aż uzna, że Chiny wywiązują się z ewentualnego porozumienia ws. handlu.

Według Pekinu umowa powinna zakładać zniesienie wszystkich karnych i odwetowych ceł nałożonych przez Chiny i USA na wzajemny eksport.

W środę Fed utrzymał główną stopę procentową w przedziale 2,25-2,50 proc.

W marcowej projekcji mediana prognoz członków Fed dotyczących liczby podwyżek stóp procentowych w 2019 r. spadła do zera wobec dwóch przewidywanych w grudniu. Z wykresu dot-plot wynika, że w 2020 r. Rada Prezesów oczekuje jednej podwyżki stóp procentowych.

Fed potwierdził, że zaprzestanie z końcem września redukcji sumy bilansowej, która rozpoczęła się w październiku 2017 r.

"Prezes Jerome Powell wywołuje niepokój wśród globalnych inwestorów, chociaż początkową reakcją rynków był wzrost apetytu na ryzyko" - powiedział Jeff Kilburg, CEO KKM Financial.

"Pozytywne jest to, że stopy są niskie, inflacja jest niska, a niestandardowe narzędzia polityki monetarnej wciąż są w mocy. Negatywne jest to, że Fed nie podjąłby wczorajszych decyzji, gdyby w jego ocenie perspektywy się nie pogarszały" - powiedział Thomas Martin, menedżer w Globalt.

W Europie na zamknięciu indeks Euro Stoxx 50 spadł 0,15 proc., niemiecki DAX stracił 0,46 proc., brytyjski FTSE 100 wzrósł 0,88 proc., a francuski CAC 40 stracił 0,07 proc.

W indeksie Stoxx Europe 600 najniżej notowane były spółki sektora finansowego.

W czwartek rozpoczął się w Brukseli szczyt Unii Europejskiej, na którym m.in. mogą być podjęte decyzje ws. przesunięcia terminu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. W środę brytyjska premier Theresa May w liście do przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska poprosiła o przedłużenie brexitu w czasie do 30 czerwca.

Dyskusje szefów państw i rządów 27 krajów UE ws. przesunięcia terminu brexitu przeciągają się. Na stole pojawiła się nowa data - 7 maja. Źródła podają, że zniknąć może też warunek, by do przedłużenia potrzebna była najpierw zgoda Izby Gmin na umowę o wyjściu.

"Scenariusz się rozjechał. Przygotowywany jest nowy projekt wniosków" - powiedział  jeden z dyplomatów obserwujących z bliska rozmowy przywódców.

Nowa proponowana data odroczonego brexitu, 7 maja, jest wprawdzie bliższa niż chciała premier Theresa May, ale Wielka Brytania otrzymałaby od UE też prezent. Do tego dnia Izba Gmin miałaby czas na przegłosowanie umowy.

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział tuż przed rozpoczęciem szczytu UE w Brukseli, że unijna "27" może zgodzić się na krótkie przedłużenie brexitu tylko w przypadku pozytywnego głosowania Izby Gmin nad umową o wyjściu.

W środę premier Theresa May wezwała posłów zasiadających w Izbie Gmin do zrealizowania podjętej w referendum z 2016 roku decyzji o wyjściu z Unii Europejskiej.

Szefowa rządu powtórzyła także, że "nie jest gotowa opóźnić brexit poza 30 czerwca" i wykluczyła możliwość zorganizowania drugiego referendum ws. opuszczenia Wspólnoty.

May chce doprowadzić w nadchodzącym czasie (media spekulują o przyszłym tygodniu) do trzeciego głosowania w brytyjskim parlamencie nad wynegocjowaną przez jej rząd umową ws. brexitu. W poniedziałek John Bercow poinformował, że zgodnie z procedurami parlamentarnymi nie można głosować drugi raz nad niezmienioną umową w tej samej sesji parlamentu, jeśli poprzednio Izba Gmin odrzuciła porozumienie.

Do nadal obowiązującego terminu opuszczenia UE przez Wielką Brytanię pozostało osiem dni.

Zgodnie z przewidywaniami analityków Bank Anglii (BoE) utrzymał główną stopę procentową na poziomie 0,75 proc.

Natomiast bank centralny Norwegii - Norges Bank - podwyższył stopy procentowe o 25 pkt. bazowych. Główna stopa procentowa wynosi po tej podwyżce 1,00 proc. Decyzja banku była zgodna z prognozami analityków.

Podobnie jak BoE, bank centralny Szwajcarii (SNB) utrzymał stopy procentowe bez zmian. Bank utrzymał stopę procentową na rekordowo niskim poziomie, minus 0,75 proc. Bez zmian pozostały też stopy procentowe w Indonezji, na Tajwanie i na Filipinach.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Na Wall Street wzrosty. Dow Jones zyskał najmocniej od miesiąca

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!