Nadchodzi czas zmiany modelu chińskiej gospodarki

Nadchodzi czas zmiany modelu chińskiej gospodarki
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Dobre dane o chińskim handlu nie oznaczają końca spowolnienia chińskiej gospodarki. Co prawda twardego lądowania w tym roku nie będzie, to jednak gorszych wyników gospodarka Państwo Środka nie uniknie.

W marcu liczony w dolarach chiński eksport rósł o 11,5 proc. w ujęciu rocznym do 160,8 mld  USD. Jest to pierwszy wzrost od  9 miesięcy i spora odmiana patrząc na luty, kiedy eksport spadał o 25 proc.

- Należy jednak zwrócić uwagę, że jest tu dużo tzw. efektów bazy, czyli słabego wyniku za poprzedni rok, który ustawia punkt odniesienia na gorszym poziomie - podkreśla Konrad Białas, Główny Ekonomista Domu Maklerskiego TMS Brokers.

{audio,556}

Okres luty-marzec, to są te miesiące, kiedy mamy dane zaburzone przez obchody Chińskiego Nowego Roku. Chińczycy wtedy świętują, a tamtejsze przedsiębiorstwa są wyłączone na tydzień. Dlatego opóźnienie pewnego rozruchu w lutym, a później nadganianie produkcji i dodatkowych wysyłek powoduje, że te dane za marzec są zwykle mocniejsze. Trzeba by te dane oczyścić, żeby jednoznacznie stwierdzić, czy mamy do czynienia z ożywieniem popytu zewnętrznego na chińskie dobra - mówi.

Zdecydowanie lepiej natomiast wygląda kwestia importu. Tutaj obserwowaliśmy wprawdzie spadek o prawie 8 proc., rok do roku, ale jest to znaczna poprawa w stosunku do poprzednich miesięcy - podkreśla ekspert.

̶ Tutaj przede wszystkim widać, że od strony chińskiej gospodarki pojawia się wzmocniony popyt wewnętrzny.

Oznacza to, że obawy o chińskie spowolnienie gospodarcze były przesadzone i druga gospodarka świata ma się lepiej.

Co prawda twardego lądowania w tym roku nie będzie, uważa ekspert, to jednak spowolnienia gospodarki Państwo Środka nie uniknie. Bo tak silnego wzrostu opartego przede wszystkim o inwestycje infrastrukturalne, czy to chodzi o drogi, koleje czy budownictwo mieszkaniowe, nie da się prowadzić w nieskończoność. Zmiana modelu chińskiej gospodarki musi nastąpić, a rynki będą musiały się do tego dostosować. Jednak tempo zmian, powinno być na tyle bezpieczne i na tyle stabilne, aby nie wprowadzać szoku - uważa Konrad Białas

̶  Trzeba brać pod uwagę, że w przypadku chińskiego banku centralnego, na pewno nie zabraknie drzew w Chinach aby wydrukować taką ilość juanów, żeby gospodarkę stabilizować - mówi.

Dobre dane o chińskim handlu poprawiły nastroje na rynkach akcji. Teraz inwestorzy czekają na kolejne odczyty z chińskiej gospodarki, tym razem o dynamice PKB, które zostaną opublikowane w najbliższy piątek. Rynek oczekuje wzrostu PKB Chin w okresie pierwszych trzech miesięcy roku o 6,7 proc.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nadchodzi czas zmiany modelu chińskiej gospodarki

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!