XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

NBP: przemysł powinien stanowić główne źródło wzrostu zatrudnienia

NBP: przemysł powinien stanowić główne źródło wzrostu zatrudnienia
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zwiększanie udziału usług w całkowitym zatrudnieniu stabilizuje gospodarkę, jednak wraz z przyspieszeniem tempa wzrostu gospodarczego, to przemysł powinien stanowić główne źródło wzrostu zatrudnienia - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu NBP.

Z raportu NBP o rynku pracy w I kwartale 2014 r. wynika, że udział sektora usługowego w całkowitym zatrudnieniu stanowi blisko 3/5 i systematycznie rośnie.

"Zwiększanie udziału usług, charakteryzujących się relatywnie łagodniejszymi dostosowaniami zatrudnienia aniżeli pozostałe sektory, oddziałuje stabilizująco na całą gospodarkę. Tym niemniej to przemysł, charakteryzujący się relatywnie wysokim udziałem eksportu oraz dużych podmiotów, wraz z przyśpieszeniem tempa wzrostu gospodarczego powinien stanowić główne źródło wzrostu zatrudnienia" - napisano.

Autorzy raportu wskazują, że kolejnym zjawiskiem typowym dla początkowej fazy ożywienia gospodarczego w I kwartale był ponowny, ale tym razem wyraźniejszy niż w ubiegłym kwartale, wzrost udziału sektora prywatnego w zatrudnieniu ogółem.

"W I kwartale 2014 r. liczba pracujących w sektorze prywatnym już drugi kwartał z rzędu rosła, tym razem w tempie 2,3 proc. r/r sa (wobec 0,7 proc. r/r sa w IV kwartale 2013 r.). W ujęciu kwartalnym liczba pracujących w sferze prywatnej zwiększyła się o 1,2 proc. kw/kw sa (wobec 0,6 proc. kw/kw sa w IV kwartale 2013 r.). Po uwzględnieniu czynników sezonowych liczba pracujących w sektorze publicznym zaczęła natomiast spadać - o 0,2 proc. r/r sa i o 0,5 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału. Wydaje się, że może to być łączny efekt programów +zaciskania pasa+ w administracji publicznej, jak również rosnącego popytu na pracę w sektorze prywatnym" - napisano.

"Różnice w zachowaniu zatrudnienia w sferze prywatnej i publicznej wynikają przede wszystkim z odmiennego charakteru reakcji obu części gospodarki na zmiany cyklu koniunkturalnego. Podczas gdy zatrudnienie w sektorze prywatnym charakteryzuje się silniejszą procyklicznością, w krótkim okresie to zmiany acyklicznego zatrudnienia w sektorze publicznym były wyraźnie silniejsze" - dodano.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: NBP: przemysł powinien stanowić główne źródło wzrostu zatrudnienia

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!