Nie wszystkie giełdy na Zachodzie będą dziś pracować

Nie wszystkie giełdy na Zachodzie będą dziś pracować
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Europejskie indeksy giełdowe rozpoczęły notowania 4 lipca od nieznacznych zniżek, przy nieobecności inwestorów ze Stanów Zjednoczonych. Euro i juan kontynuują aprecjację. Rynki śledzą rozwój wydarzeń w globalnej wojnie handlowej.

  • Rynki niepokoi możliwość wprowadzenia nowych ceł przez Stany Zjednoczone.
  • Euro i juan umacniają się wobec dolara.
  • Dzisiejszy handel będzie przebiegać bez inwestorów z USA, gdzie 4 lipca jest obchodzone Święto Niepodległości.

    Zniżkują walory europejskich producentów chipów po tym, jak 3 lipca chiński sąd tymczasowo zakazał amerykańskiej Micron Technology sprzedaży półprzewodników w Chinach, co skutkowało 5,5-proc. przeceną akcji spółki. Wyrok zapadł w procesie patentowym na wniosek tajwańskiego konkurenta firmy.

Środowy handel przebiegać prawdopodobnie będzie przy niewielkiej zmienności - nieobecni na rynku będą inwestorzy z USA, którzy obchodzą Święto Niepodległości.

Z danych makro o godz. 10.00 opublikowane zostanie końcowe wyliczenie indeksu PMI dla sektora usług w eurozonie.

Wyraźnie wyższe od oczekiwań okazały się z rana wskazania PMI dla usług w Chinach. Wskaźnik wzrósł w czerwcu na 4-miesięczne maksimum do 53,9 pkt. z 52,9 pkt. w poprzednim miesiącu vs. konsensus 52,7 pkt.

Bank Rumunii poinformuje 4 lipca o decyzjach ws. polityki monetarnej (brak konkretnej godziny). Rynek nie wyklucza kolejnej, czwartej w tym roku podwyżki stóp procentowych o 25 pb. (obecnie 2,5 proc.) - uważa tak 8 z 18 ankietowanych przez Bloomberga analityków.

Byłoby to kolejne zacieśnienie polityki monetarnej w regionie - w ub. tygodniu czeski bank centralny podwyższył stopy proc., a w czerwcu mocne podwyżki zaserwował rynkom Bank Turcji.

Inflacja w Rumunii w maju ustanowiła nowe 5-miesięczne maksimum 5,4 proc. rdr. Dopuszczalny przedział wahań inflacji banku centralnego to 1,5-3,5 proc.

Na rynku walutowym, euro umacnia się do USD drugą z rzędu sesję - EUR/USD idzie w górę o 0,1 proc. do 1,166.

Rentowność 10-letniego bunda rośnie o 1 pb. do 0,30 proc.

Wtorkową aprecjację kontynuuje również funt - GBP/USD rośnie o 0,3 proc. do 1,321. Kluczowe dla szterlinga może być piątkowe wyjazdowe posiedzenie brytyjskiego rządu. Premier Theresa May zamierza przedstawić swoim ministrom szczegóły (podobno) ostatecznej wersji planu relacji UK z UE po Brexicie.

W centrum uwagi znajdują się kwestie relacji handlowych ze Wspólnotą. Poprzednie dwie propozycje May ws. post-brexitowego reżimu celnego doprowadziły do podziałów w rządzie, zwiększając szanse na tzw. nieuporządkowany Brexit. UE skrytykowała w ubiegłym tygodniu Londyn za brak postępu w negocjacjach i brak jasnego stanowiska.

Rynki obserwują rozwój wydarzeń w globalnej wojnie handlowej.

Unia Europejska może zaproponować dużym eksporterom aut - USA, Korei Pd i Japonii - wielostronne porozumienie o obniżce ceł na szereg kategorii produktów motoryzacyjnych - wynika ze środowych informacji Financial Times. Oficjalne decyzje nie zostały jednak jeszcze podjęte.

Chiny tymczasem naciskają na UE, by wejść w strategiczny sojusz przeciwko protekcjonistycznej polityce USA np. w ramach WTO - podał Reuters.

Pekin oficjalnie nałoży cła na amerykańskie produkty o 12 godzin wcześniej niż planują to uczynić w piątek Amerykanie (6.00 w Polsce, 12.00 w USA) - wynika z informacji Bloomberga.

Chińska waluta umacnia się tymczasem do dolara na rynku offshore drugą sesję z rzędu o 0,8 proc., najmocniej od końca marca, w okolice 6,62.

Bank centralny Chin zobowiązał się 3 lipca do utrzymywania kursu juana na stabilnym poziomie i zaprzeczył, by polityka kursowa (celowe osłabienie waluty) mogła być wykorzystywana jako narzędzie w radzeniu sobie z konfliktem handlowym z USA.

USA zamierzają wprowadzić w piątek cła na chiński import o wartości do 34 mld dolarów. Prezydent USA Donald Trump zagroził w ub. tygodniu nałożeniem ceł na kolejne 200 mld dolarów towarów z Chin, z możliwością rozszerzenia taryf na kolejne 200 mld, jeżeli Chiny odpowiedzą podobnymi działaniami.

Administracja Białego Domu rozważa również wprowadzenie 20-proc. ceł na europejskie auta, na co Unia Europejska zasygnalizowała gotowość do nałożenia na USA taryf o wartości nawet do 300 mld dolarów.

Poniżej indeksy z godz. 9.21.

Indeks Kraj Wartość (pkt.) 1D (%) 1W (%) 1M (%) 1Y (%) YTD (%)
Euro Stoxx 50 Strefa euro 3405,39 -0,03 0,24 -1,85 -2,13 -2,81
DAX Niemcy 12325,46 -0,19 -0,19 -3,49 -0,90 -4,58
FTSE 100 W.Brytania 7569,70 -0,31 -0,68 -2,22 2,89 -1,54
CAC 40 Francja 5312,48 -0,08 -0,28 -2,93 2,66 0,00
IBEX 35 Hiszpania 9671,30 0,11 0,13 -0,81 -8,47 -3,71
FTSE MIB Włochy 21742,26 -0,10 0,86 -1,22 3,38 -0,51
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nie wszystkie giełdy na Zachodzie będą dziś pracować

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!