Nie wylać nadzoru z kąpielą

Nie wylać nadzoru z kąpielą
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Afera KNF-u skłania do przywołania pewnej generalnej, zgoła ustrojowej kwestii. Wielu komentatorów, wprost lub pośrednio, sugeruje, by wyeliminować uznaniową interwencję bankowego nadzoru, bo nieuchronnie prowadzić to musi do nadużyć i korupcji - pisze dla Nowego Przemysłu prof. Ryszard Bugaj.

Ten punkt widzenia cieszył się zresztą dużą popularnością w ciągu kilku dekad przed kryzysem 2008 roku. Dominująca w tym okresie wolnorynkowa orientacja przesądziła o deregulacji rynków finansowych - w szczególności umożliwiono bankom gromadzącym depozyty prowadzenie jednocześnie szerokiej działalności na rynku kapitałowym. Dziś dominuje jednakże pogląd, że była to główna przyczyna kryzysu. I dlatego odpowiedzią stało się wzmocnienie nadzoru nad rynkami finansowymi i poszerzenie ochrony klientów banków.

Nadzór bankowy zyskał prawo do prewencyjnej decyzji o przymusowej restrukturyzacji banków, a nawet do uznaniowego rozstrzygnięcia o zakończeniu ich samodzielnej działalności. Taka decyzja musi być uznaniowa z samej swej istoty, a zatem rośnie ryzyko, że będzie nietrafna; więcej nawet: że pod pretekstem sanacji banku dokonywać się może patologiczne przejmowanie banków z intencją podporządkowania ich kontroli rządzących ośrodków politycznych lub "zaprzyjaźnionych" ośrodków biznesowych.

Myślę jednak, że - mimo całego ryzyka związanego z szerokimi kompetencjami nadzoru bankowego - jego uprawnień nie można ograniczać. Upadek banku, szczególnie dużego, prowadzi potencjalnie do ogromnych kosztów (gwarancje dla depozytariuszy) i destabilizacji rynku finansowego o bardzo daleko idących konsekwencjach…

Nie znaczy to, że nie ma problemu, że należy zrezygnować z sanacji systemu nadzoru. Ale owa reforma nie może nadzoru marginalizować. Konieczne jest wydatne wzmocnienie gwarancji jego profesjonalnego i bezstronnego działania. I ustalenie mechanizmów selekcji gremium decyzyjnego; tak, by zminimalizować ryzyko korupcji. Droga do racjonalnej sanacji bankowego nadzoru, to droga zmian w istocie politycznych…
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!