XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Niemcy największym partnerem handlowym Polski

Niemcy największym partnerem handlowym Polski
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Od wejścia Polski do UE największym naszym partnerem handlowym są Niemcy; w 2018 r. eksport za Odrę stanowił 28,2 proc. polskiego eksportu, a import - 22,4 proc. - wynika z poniedziałkowych danych GUS. Nadwyżka w obrotach z Niemcami sięgnęła w ub. r. 11,6 mld euro.

  • GUS podał tzw. dane tymczasowe o obrotach towarowych handlu zagranicznego ogółem i według krajów w okresie styczeń - grudzień 2018. Wynika z nich, że w całym 2018 r.
  • Polska zanotowała ujemne saldo w handlu zagranicznym - deficyt w obrotach towarowych z zagranicą wyniósł 5,1 mld euro. Zauważono, że dynamika importu przewyższała tempo wzrostu eksportu.
  • Od wejścia Polski do UE największym naszym partnerem handlowym w eksporcie, jak i imporcie są Niemcy. Drugim rynkiem zbytu dla towarów z Polski są Czechy, a trzecim - Wielka Brytania.

"Eksport wyrażony w euro wyniósł 221,0 mld euro, a import 226,1 mld euro (wzrost w eksporcie o 7,0 proc., a w imporcie o 9,7 proc.). Ujemne saldo wyniosło 5,1 mld euro wobec dodatniego salda - 0,5 mld euro, w analogicznym okresie 2017 roku" - czytamy w komunikacie urzędu statystycznego.

Zgodnie z informacją największy udział w eksporcie ogółem Polska ma z krajami rozwiniętymi - 87,0 proc. (w tym UE 80,4 proc.), a w imporcie - 65,5 proc. (w tym UE 58,3 proc.), wobec odpowiednio 86,6 proc. (w tym UE 80,0 proc.) i 67,7 proc. (w tym UE 60,4 proc.) w analogicznym okresie 2017 roku. GUS zwraca uwagę, że na wysoki udział krajów rozwiniętych w obrotach towarowych mają wpływ duże obroty z UE.

"W okresie styczeń - grudzień 2018 r. wśród głównych partnerów handlowych Polski odnotowano wzrost eksportu oraz importu do wszystkich krajów z pierwszej dziesiątki naszych partnerów, z wyjątkiem Włoch w eksporcie" - napisano.

Urząd podkreśla, że od wejścia Polski do UE największym naszym partnerem handlowym w eksporcie, jak i imporcie są Niemcy. Drugim rynkiem zbytu dla towarów z Polski są Czechy, a trzecim - Wielka Brytania.

"Udział Niemiec w eksporcie wzrósł w porównaniu z analogicznym okresem 2017 r. o 0,7 p. proc. i wyniósł 28,2 proc., a w imporcie obniżył się o 0,7 p. proc i stanowił 22,4 proc. Dodatnie saldo wyniosło 49,5 mld zł (13,7 mld dol., 11,6 mld euro) wobec 39,0 mld zł (10,2 mld dol., 9,1 mld euro) w analogicznym okresie 2017 r.

Według GUS obroty z pierwszą dziesiątką naszych partnerów handlowych stanowiły w eksporcie 66,8 proc. wobec 66,2 proc. w analogicznym okresie 2017 r., a w imporcie ogółem - 64,7 proc. wobec 65,7 proc. w styczniu - grudniu 2017 r.

Poza Niemcami krajami, z których najwięcej importujemy są Chiny - z 11,6 proc. udziałem w imporcie - i Rosja. "Udział Rosji w imporcie wzrósł w porównaniu z analogicznym okresem 2017 r. o 1,0 p. proc. i stanowił 7,4 proc." - poinformował GUS.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Niemcy największym partnerem handlowym Polski

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!