Niemiecka prasa: niebezpieczny kurs polskiego rządu

Niemiecka prasa: niebezpieczny kurs polskiego rządu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" ocenił w sobotę relacje gospodarcze Polski z Niemcami jako "stabilne jak nigdy przedtem", jednak zdaniem gazety "konfrontacyjny kurs" polskiego rządu wobec Brukseli i niektórych krajów UE jest niebezpieczny.

Pretekstem do poświęcenia Polsce głównego komentarza w gospodarczej części "FAZ", wiodącej gazety w Niemczech, jest rozpoczynające się w przyszłym tygodniu Forum Ekonomiczne w Krynicy.

"Polska stanie się w najbliższych dniach pępkiem wschodnioeuropejskiego świata" - pisze autor komentarza Sven Astheimer. Zwraca uwagę, że gospodarz spotkania określanego mianem "Davos Wschodu" odgrywał zawsze rolę "neutralnego pośrednika".

"W tym roku sytuacja jest inna, problemem jest tym razem Polska" - zaznacza Astheimer. Komentator zauważa, że hasło tegorocznego spotkania, "Projekt Europa - jaki przepis na następne dekady", nie mógł zostać wybrany bardziej trafnie.

"Odpowiedzi, jakich udziela rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) Jarosława Kaczyńskiego, różnią się obecnie bardzo od reszty krajów UE" - ocenia komentator. Wśród kontrowersyjnych spraw wymienia reformę sądownictwa, działania wobec Puszczy Białowieskiej i politykę uchodźczą.

Astheimer przyznaje, że Polsce "nie brakuje pewności siebie", czego przykładem jest - jego zdaniem - postawa wobec "krajów wagi ciężkiej" - Niemiec i Francji. "Po uwadze kanclerz Angeli Merkel, że wobec zagrożenia dla praworządności u wschodniego sąsiada +nie można po prostu trzymać języka za zębami+, polska premier Beata Szydło punktualnie w rocznicę niemieckiej napaści na Polskę ponownie wysunęła roszczenia reparacyjne" - wyjaśnia autor.

"Rząd PiS uważa, że może sobie pozwolić na takie prężenie muskułów" - zauważa komentator. Jego zdaniem, decydujący dla dalszych sukcesów PiS będzie wzrost gospodarczy, gdyż tylko dzięki niemu rząd będzie w stanie sfinansować "drogi prezent wyborczy", czyli program 500+.

"Relacje (Polski) z największym partnerem handlowym, Niemcami, sprawiają wrażenie stabilniejszych niż kiedykolwiek przedtem" - ocenia dziennikarz "FAZ". "Wydaje się, że dwustronne stosunki gospodarcze uniezależniły się od sytuacji politycznej" - zauważa.

"Polska - kraj w centralnym punkcie kontynentu, z dobrze wykształconymi kadrami - ostatnio także w branży IT, stała się wzorowym partnerem mistrza świata w eksporcie - Niemiec" - czytamy w "FAZ".

Autor zaznacza, że Polska należy do grona niewielu krajów, które w handlu z Niemcami mają nadwyżkę (niemal 8 mld euro).

Astheimer ostrzega, że pomimo tych pozytywów, polityka rządu w Warszawie, "nastawiona na konfrontację z Brukselą i innymi krajami UE", na dłuższą metę kryje w sobie "poważne zagrożenia".

Polityka rządu prowadzi - jego zdaniem - do pogłębienia podziałów w społeczeństwie. "Działania polityczne na własną rękę mogą kiedyś skłonić inwestorów do zastanowienia się, czy ich pieniądze gdzie indziej nie byłyby bezpieczniejsze" - pisze komentator. Pierwszym sygnałem takich obaw może być - jego zdaniem - wycofanie się z Polski Deutsche Banku, "prawdopodobnie podyktowane także przeforsowanym przez PiS podatkiem bankowym".

"Mimo że obrona narodowych interesów w UE jest uzasadniona, Warszawa powinna się zastanowić, czy polski przepis dla Europy na najbliższą dekadę jest rzeczywiście najlepszy" - zauważa na zakończenie komentarza Sven Astheimer w "FAZ".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Niemiecka prasa: niebezpieczny kurs polskiego rządu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!