Nienajlepsze wzajemne relacje biznesu i samorządów

Nienajlepsze wzajemne relacje biznesu i samorządów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Współpraca pomiędzy lokalnymi przedsiębiorcami, a samorządami nie wygląda ciekawie. Z badań przeprowadzonych w tym roku przez organizację Rzetelna Firma wynika, że obie strony mają duże problemy komunikacyjne

Samorządowcy nie wiedzą, czego oczekują od nich przedsiębiorcy, ci z kolei nie wiedzą, na jaką pomoc od lokalnych władz mogą liczyć. Zdaniem prezesa Rzetelnej Firmy Waldemara Sokołowskiego przyczyną takiego stanu rzeczy jest brak wystarczającego dialogu między obiema stronami.



- Według przedsiębiorców samorządy lokalne (gmina, powiat, województwo) mają mały wpływ na rozwój przedsiębiorczości na swoim terenie. Jedynie według 36% przedsiębiorców działalność władz lokalnych wpływa na rozwój przedsiębiorczości. Inaczej myślą sami samorządowcy – o wpływie swojej działalności na rozwój przedsiębiorczości jest przekonanych 86% ankietowanych przedstawicieli gmin i powiatów – mówi portalowi gospodarka.polskieradio.pl prezes Waldemar Sokołowski.

Równocześnie przedsiębiorcy są bardzo sceptyczni w ocenie działalności władz samorządowych we wspieraniu przedsiębiorczości. Zdecydowana większość z nich ocenia ją negatywnie („bardzo źle” - 37,7%, „źle” 29,7%.). Pozytywnych ocen („dobrze” i „bardzo dobrze”) jest jedynie 2,6%. 89% przedsiębiorców nie skorzystała do tej pory z pomocy samorządu lokalnego w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Głównym powodem niekorzystania z pomocy samorządów był „strach przed biurokracją” – taką barierę wskazała ponad połowa ankietowanych (52,6 proc). Przedsiębiorcy narzekają też na zbyt skomplikowane procedury z którymi maja do czynienia przy pozyskiwaniu pomocy od samorządu.

Jakie są oczekiwania wśród przedsiębiorców?

- Jednym z oczekiwań przedsiębiorców oraz kompetencji samorządów jest wsparcie w pozyskiwaniu funduszy z Unii Europejskiej. Niestety bez echa przeszły konsultacje prowadzone przez urzędy marszałkowskie w sprawie ustalenia branż, na których rozwój w regionie powinny zostać przeznaczone unijne pieniądze. Równocześnie wśród przedsiębiorców panuje przekonanie o tym, że samorządy powinny wspierać wszystkich przedsiębiorców z danego regionu niezależnie od branży i potencjału przedsiębiorcy – wyjaśnia gość portalu.

Miejscowi przedsiębiorcy chcą mieć pierwszeństwo w miejskich, powiatowych i wojewódzkich przetargach co będzie służyło rozwojowi lokalnej społeczności. Uważa tak dwie trzecie z nich (67,1%).

- Na podstawie odpowiedzi stworzyliśmy mapę jakości pracy urzędników według województw. Mimo, że wciąż na dostatecznym poziomie, to najlepiej ocenione zostało województwo mazowieckie – średnia ocena to 3,43. Wysoką ocenę uzyskało też województwo warmińsko-mazurskie, pomorskie, lubuskie i pomorskie. Najsłabiej została oceniona jakość pracy urzędników z województwa lubelskiego (2,65) – mówi prezes Rzetelnej Firmy.

Badanie zostało przeprowadzone na grupie 1500 przedsiębiorców. Są to w większości małe i średnie przedsiębiorstwa. Pytania ankietowe zostały wysłane do kilkuset samorządów w całej Polsce.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nienajlepsze wzajemne relacje biznesu i samorządów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!