Poradnik wyborczy. Wszystko, co musisz wiedzieć o wyborach samorządowych 2024

Jerzy Kwieciński: nowe instrumenty będą wspierały rozwój regionalny

  • PAP/KM
  • Opublikowano: 18 stycznia 2019 - 15:26 | Zaktualizowano: 18 stycznia 2019 - 17:21
Nową politykę regionalną na lata po 2020 r. wesprą nowe instrumenty instytucjonalne i finansowe. Będą to m.in. kontrakt programowy, kontrakt sektorowy, porozumienie terytorialne oraz program dla obszarów tracących funkcje społeczno-gospodarcze – poinformował szef Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju Jerzy Kwieciński.
  • Minister inwestycji i rozwoju zaznaczył, że Krajowa Strategia Rozwoju Regionalnego 2030 to dokument bardzo potrzebny - w kontekście rozpoczętych negocjacji dot. kształtu nowej perspektywy finansowej oraz prac nad dokumentami strategicznymi na lata po 2020 r.
  • Ideę strategii przedstawiono w Katowicach, podczas briefingu poprzedzającego spotkanie konsultacyjne ws. projektu.
  • Chcemy wykorzystywać istniejące potencjały, a nie tylko skupiać się na silniejszych ośrodkach wzrostu - podkreślał minister Kwieciński.

Minister akcentował założone w projekcie Strategii zrównoważone podejście do rozwoju regionalnego.

- Chcemy wykorzystywać istniejące potencjały, a nie tylko skupiać się na silniejszych ośrodkach wzrostu. Nowa polityka regionalna powinna być bardziej selektywna w swojej analizie i bardziej skoncentrowana w swoich działaniach - zastrzegł Kwieciński wskazując, że chodzi m.in. o tereny i miasta z problemami społeczno-gospodarczymi (w woj. śląskim podał przykłady Sosnowca, Bytomia czy Jastrzębia-Zdroju).

 

- Z punktu widzenia krajowego chcemy ustanowić nowe instrumenty, które będą wspierały ten rozwój. Niektóre z nich zaczęliśmy realizować. Przykładem tego nowego podejścia jest Program dla Śląska. Chcemy wstrzymać proces słabnącej konkurencji Śląska - zapewnił szef MIiR przypominając, że region pod względem PKB na mieszkańca jest obecnie czwarty w kraju.

Czytaj więcej: Minister rozwoju: spada udział Śląska w PKB, chcemy ten trend odwrócić

- Tworzymy nowe rozwiązania instytucjonalne: kontrakt programowy, kontrakt sektorowy czy porozumienie terytorialne. Niektóre te pomysły instytucjonalne powstawały na bazie współpracy z woj. śląskim przy Programie dla Śląska. Uważamy, że np. kontrakt sektorowy będzie bardzo potrzebny Śląskowi czy to w obszarze energii czy transportu - uściślił.

Wskazał, że także pomysł na porozumienie terytorialne wyrósł na bazie realizowanego już w woj. śląskim pilotażowego projektu - zapisanej w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i Programie dla Śląska budowy górskiego kompleksu turystyczno-hotelowego w rejonie Brennej i Szczyrku, obejmującego tereny kilku gmin i dwóch powiatów.

Marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski zapowiedział podjęcie prac - w oparciu o SOR i przyszłą KSSR - nad nowymi wojewódzkimi dokumentami strategicznymi. Mają to być m.in. strategia rozwoju regionu, polityka miejska, polityka gospodarcza czy polityka rewitalizacji. Chełstowski wyraził też satysfakcję, że w projekcie KSSR znalazł się specjalny podrozdział poświęcony woj. śląskiemu.

W spotkaniu konsultacyjnym projektu KSSR w Katowicach wzięli udział przedstawiciele samorządów, biznesu i nauki. Samorządowcy z woj. śląskiego wyrażali satysfakcję z mechanizmów wypracowanych m.in. pod kątem tego regionu.

Pod kątem specyfiki woj. śląskiego samorządowcy sygnalizowali kwestie wynikające m.in. z braku specjalnego, dodatkowego finansowania Programu dla Śląska oraz szerokiego uwzględnienia w projekcie problemów średnich miast, a mniej - dużych. Pod kątem podziału przyszłych środków unijnych chcą zaproponować, by w algorytmie - poza PKB - uwzględnić kwestie środowiskowe.

Krajowa Strategia Rozwoju Regionalnego stanie się podstawowym dokumentem strategicznym polityki regionalnej państwa. Będzie obowiązywała do 2030 r. KSRR rozwija postanowienia SOR w zakresie obszaru rozwoju społecznie wrażliwego i terytorialnie zrównoważonego.

Czytaj więcej: Krajowa Strategia Rozwoju Regionalnego 2030 zapowiada wsparcie dla obszarów zmarginalizowanych

Dokument identyfikuje cele polityki regionalnej oraz działania i zadania, jakie dla ich osiągnięcia powinien podjąć rząd, samorządy województw, samorządy powiatowe i gminne oraz pozostałe podmioty zaangażowane w tę politykę.

Spotkania konsultacyjne Projektu Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030 będą kontynuowane we wszystkich regionach Polski do końca stycznia.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!