Nowojorskie giełdy w dół. Sektor bankowy na czele spadków

Nowojorskie giełdy w dół. Sektor bankowy na czele spadków
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Indeksy na nowojorskich giełdach zakończyły sesję w piątek (13 kwietnia) pod kreską. Największe spadki dotknęły sektor finansów, na czele z bankami. Trump rozważa powrót USA do TPP i ogłoszenie nowej listy produktów ChRL objętych cłami. Obawy o politykę handlową wciąż żywe.

  • Prezydent USA powiedział w czwartek republikańskim senatorom, że poprosił przedstawiciela USA ds. handlu Roberta Lightizera oraz swego doradcę ds. ekonomicznych Larry'ego Kudlowa, by wznowiono negocjacje w sprawie członkostwa USA w Partnerstwie Transpacyficznych (TPP).
  • Trump napisał w piątek na Twitterze, że USA "dołączą do TPP jedynie wtedy, gdy umowa zostanie gruntownie poprawiona w porównaniu z tym, co zaoferowano prezydentowi Obamie".
  • Przedstawiciele Japonii i Australii, członków TPP, z zadowoleniem przyjęli deklaracje Trumpa, podkreślając, że renegocjacja istniejącej umowy raczej nie wchodzi w grę.

Ropa ma za sobą najlepszy tydzień od lipca.

Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,5 proc. do do 24 360,14 pkt. S&P 500 stracił 0,29 proc. i wyniósł 2656,30 pkt. Nasdaq Comp. zniżkował 0,47 proc., do 7106,65 pkt.

W perspektywie całego tygodnia indeks S&P 500 urósł 1,99 proc., Dow Jones Industrial - 1,79 proc., zaś Nasdaq odnotował wzrost o 2,77 proc.

Najgorzej radził sobie sektor finansowy, na czele z bankami, gdy inwestorzy wczytali się w szczegóły raportów kwartalnych.

Wszelkie przejawy entuzjazmu gasiła również niepewność co do działań USA pod adresem Syrii.

Biały Dom wysyła tymczasem sprzeczne sygnały ws. handlu - Trump wyraził chęć przyłączenia USA do Partnerstwa Transpacyficznego.

Wells Fargo & Co. zanotował w I kw. zysk netto w wysokości 1,12 USD na akcję (+5,5 proc. rdr). Oczekiwano 1,06 USD. Rynek źle przyjął jednak zapowiedź, iż wyniki może obciążyć nawet 1 mld USD z tytułu toczących się przeciwko bankowi postępowań sądowych.

JP Morgan Chase zanotował w I kw. 2018 r. skorygowany zysk na akcję w wysokości 2,37 USD (+35 proc. rdr) vs. konsensus 2,28 USD. Przychody z działalności tradingowej (FICC) banku wyniosły 4,55 mld USD vs konsensus 4,44 mld USD. Tutaj uwagę inwestorów mogły przykuć uwagi CEO banku J. Dimona, który wskazał na "niezwykle konkurencyjne" otoczenie działalności i zerowy wzrost akcji kredytowej w I kw.

Skorygowany zysk na akcję Citigroup w I kw. wyniósł 1,68 USD vs. konsensus 1,61 USD. Pożyczkodawca zanotował najwyższy od kilku lat ROE (+9,7 proc.).

Akcje ww. banków zniżkowały po 3-3,5 proc.

Bank of America przedstawi swoje wyniki w najbliższy poniedziałek, Goldman Sachs Group we wtorek, a Morgan Stanley w środę.

Spośród 30 spółek z S&P 500, które do piątku opublikowały raporty, 73 proc. przebiło konsensus zysku.

Nad rynkami wciąż wisi ryzyko eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie; Trump tymczasem wysyła sprzeczne sygnały ws. stanowiska wobec wolnego handlu.

Prezydent USA powiedział w czwartek republikańskim senatorom, że poprosił przedstawiciela USA ds. handlu Roberta Lightizera oraz swego doradcę ds. ekonomicznych Larry'ego Kudlowa, by wznowiono negocjacje w sprawie członkostwa USA w Partnerstwie Transpacyficznych (TPP).

Trump napisał w piątek na Twitterze, że USA "dołączą do TPP jedynie wtedy, gdy umowa zostanie gruntownie poprawiona w porównaniu z tym, co zaoferowano prezydentowi Obamie".

Przedstawiciele Japonii i Australii, członków TPP, z zadowoleniem przyjęli deklaracje Trumpa, podkreślając, że renegocjacja istniejącej umowy raczej nie wchodzi w grę.

Obserwatorzy wskazują, że Trump ubezpiecza się od ryzyka wojny handlowej z Chinami.

Przegrzanie i tarcia wokół polityki handlowej są największymi krótkoterminowymi zagrożeniami dla dalszej ekspansji amerykańskiej gospodarki - powiedział w piątek Eric Rosengren, prezes Fed z Bostonu.

Jego zdaniem, rynek pracy może nadal się zacieśniać, a inflacja prawdopodobnie wzrośnie mocniej, niż obecna mediana projekcji Fed (1,9 i 2,1 proc. dla bazowego PCE w '18 i '19 r.). W związku z tym bankier wskazał, że może wystąpić konieczność zacieśniania polityki monetarnej w większym stopniu niż wskazuje na to mediana podwyżek na 2018 r. (trzy ruchy w górę).

"Musimy być czujni i upewnić się, że nie przestymulujemy gospodarki i nie wygenerujemy takich wzrostów płac lub cen, które byłyby szybsze od poziomów pożądanych przez nas w długim terminie" - dodał.

Ceny ropy naftowej wzrosły od poniedziałku o 8,6 proc., co daje najmocniejszy tygodniowy przyrost od lipca, na fali obaw o sytuację geopolityczną na Bliskim Wschodzie.

Baryłka WTI w dostawach na maj w Nowym Jorku zakończyła piątkowe notowania na poziomie 67,39 USD, +0,4 proc. Brent w dostawach na czerwiec w Londynie zdrożał o 0,8 proc. do 72,6 USD. To najwyższe ceny surowca od niemal 3 lat.

Nadwyżka ropy naftowej w krajach rozwiniętych wynosi już mniej niż 10 proc., czyli ok. 30 mln baryłek powyżej 5-letniej średniej zapasów - oceniła w comiesięcznym raporcie Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA). Zdaniem analityków tej instytucji, misja OPEC jest "niemal na ukończeniu".

Sam kartel ocenił w czwartek, że nadwyżka wynosi ok. 43 mln b. Agencja szacuje, że w ciągu miesiąca lub dwóch zapasy ropy w OECD spadną poniżej 5-letniej średniej.

OPEC przestrzegał ustalonych kwot cięcia podaży w marcu w 163 procentach - wyliczyła IEA.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nowojorskie giełdy w dół. Sektor bankowy na czele spadków

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!