O relacjach z Japonią prawie jak z sąsiadem

O relacjach z Japonią prawie jak z sąsiadem
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jak pobudzić polsko-japońskie relacje gospodarcze w kontekście rychłego zakończenia negocjacji między Unią Europejską i Japonią w sprawie umów o partnerstwie gospodarczym (EPA), dyskutować będą uczestnicy spotkań gospodarczych Polska - Japonia, które odbędą się w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2016.

Jednym z najważniejszych zagadnień spotkań gospodarczych Polska - Japonia będzie kwestia finalizacji negocjacji umowy o partnerstwie gospodarczym (Economic Patrnership Agreement) pomiędzy UE i Japonią. Jak przewiduje Naofumi Makino, dyrektor generalny JETRO Warszawa, który będzie jednym z dyskutantów w trakcie Kongresu, należy się spodziewać, że do końca tego roku zapadną wszystkie najważniejsze decyzje i ustalenia, a podstawowe punkty sporne zostaną rozstrzygnięte.

Według niego wciąż jeszcze pozostają pewne rozbieżności zdań, tak po stronie japońskiej, jak i unijnej, wydaje się jednak, że podejście do kwestii deregulacji po obu stronach jest zbliżone, a Japonii bliżej nawet pod tym względem do Unii Europejskiej niż do Stanów Zjednoczonych, z którymi podobną umowę (TPP - Trans Pacific Partnership), wraz z 11 krajami regionu Pacyfiku, Japonia już podpisała.

Między innymi nad potencjalnymi skutkami podpisania umowy EPA dla Polski i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej będą się zastanawiać Shigeo Matsutomi, ambasador Japonii w Polsce, Radosław Domagalski-Łabędzki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju czy Toshihiko Sakaguchi, dyrektor generalny, JETRO Londyn, kluczowego europejskiego oddziału Japońskiej Organizacji Handlu Zagranicznego, powołanej w celu promocji japońskiego eksportu za granicą.

Nie może także zabraknąć wymiany opinii na temat japońskich inwestycji w Polsce, które ostatnio, obok tradycyjnych sektorów gospodarki, takich jak motoryzacja, coraz śmielej pojawiają się w sektorze usług, na przykład w branży reklamowej. - To wynika z dywersyfikacji zainteresowania japońskich podmiotów polskim rynkiem. To już nie tylko baza produkcyjna dla innych zlokalizowanych w Europie fabryk, ale także koncentracja na samym rynku polskim - wyjaśnia Naofumi Makino.

Jego zdaniem Japonia i Polska są sobie bliższe niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. - W końcu oba kraje graniczą z Rosją. W pewnym sensie jesteśmy prawie sąsiadami - mówi.

Wśród uczestników dyskusji znajdą się m.in. Michał Kurtyka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Energii, Tetsuya Nishida, szef segmentu wytwarzania energii Chugoku Electric Power czy Piotr Zawadzki, Country Manager w polskim biurze Hitachi Europe, stąd ważna będzie kwestia możliwości zaangażowania kapitału i technologii japońskich korporacji w modernizację infrastruktury, w tym energetyki czy współpraca w sektorze technologii czystego węgla oraz wychwytywania i składowania dwutlenku węgla.

Wbrew obiegowej opinii także inwestycje polskich przedsiębiorstw w Japonii to dziś wcale nie temat z pogranicza gospodarczego science-fiction, a całkiem realna perspektywa. - Coraz więcej polskich podmiotów wychodzi poza granice kraju i wiele spośród nich zainteresowanych jest rynkami azjatyckimi, w tym Japonią - przekonuje szef JETRO Warszawa.

Spotkania gospodarcze Polska - Japonia

Przyszłość polsko-japońskich relacji gospodarczych w kontekście rychłego zakończenia negocjacji między UE a Japonią w sprawie umów o partnerstwie gospodarczym (EPA) - czwartek, 19 maja, godz. 13:30;

Współpraca z japońskim biznesem - w Polsce i państwach trzecich - czwartek, 19 maja, godz. 15:00.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: O relacjach z Japonią prawie jak z sąsiadem

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!