Obama zabiega o umowę handlową z krajami Azji i Pacyfiku

Obama zabiega o umowę handlową z krajami Azji i Pacyfiku
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Na dzień przed rozmowami z premierem Japonii w Białym Domu, prezydent USA Barack Obama przekonywał Kongres do poparcia obejmującej Tokio umowy o wolnym handlu między USA i państwami Azji i Pacyfiku, argumentując, że na braku umowy skorzystają Chiny.

W wywiadzie udzielonym w poniedziałek dziennikowi "Wall Street Journal" Obama powiedział, że jeśli Stanom Zjednoczonym nie uda się zawrzeć umowy o transpacyficznym partnerstwie (tzw. TPP, z ang. Trans Pacific Partnership), to wówczas Chiny wypełnią tę lukę i to one "napiszą zasady dotyczące handlu w regionie".

TPP to umowa o wolnym handlu negocjowana między 12 krajami Azji i Pacyfiku (USA, Australia, Brunei, Kanada, Chile, Japonia, Malezja, Meksyk, Nowa Zelandia, Peru, Singapur i Wietnam). Administracja Obamy która prowadzi negocjacje, od dawna przekonuje, że umowa "pomoże zdobyć nowe rynki dla +produktów +made in USA+". Niemniej w Kongresie wielu Demokratów podziela obawy związków zawodowych, że umowy handlowe, a zwłaszcza liberalizacja handlu z Azją, są zagrożeniem dla części krajowego przemysłu.

"Nie możemy się wycofać (z handlu międzynarodowego" - powiedział Obama, ostrzegając przed rosnącymi w Waszyngtonie nastrojami antyglobalizacyjnymi. Przekonywał, że dotychczas zawierane przez USA umowy o wolnym handlu były bardzo korzystne dla amerykańskiej gospodarki i amerykańskich firm, ale przyznał, że w niektórych sektorach gospodarki "dochodziło do pewnej erozji". Zapewnił jednak, że tym razem będzie inaczej, gdyż TTP zawiera zapisy gwarantujące wysokie standardy, jeśli chodzi o ochronę środowiska i prawa pracownicze.

TTP będzie kluczowym tematem rozmów między Obamą a premierem Japonii Shinzo Abe we wtorek w Białym Domu, a także wystąpienia japońskiego premiera w środę w Kongresie. Jak się oczekuje Abe, który jest gorącym zwolennikiem TPP, będzie apelował do kongresmenów o poparcie umowy.

Negocjacje są już znacznie zaawansowane, niemniej między Japonią a USA wciąż nierozstrzygnięte są ważne dwustronne kwestie dotyczące dostępu do rynku drugiej strony, bez których rozwiązania niemożliwy jest postęp w rozmowach w sprawie całej umowy TTP. Najbardziej wrażliwą kwestią jest dostęp do rynku amerykańskiego dla japońskich samochodów i ciężarówek oraz części samochodowych, czego obawia się amerykański sektor motoryzacyjny oraz dostęp amerykańskich produktów rolnych do bardzo chronionego obecnie rynku japońskiego.

Obama powiedział, że negocjatorzy z USA i Japonii są coraz bliżej osiągnięcia porozumienia, ale przyznał, że nie oczekuje, że uda się zakończyć negocjacji podczas pobytu premiera Abe w USA. "Negocjacje są trudne dla obu stron, a on (Abe) ma swoje własną politykę i interesy. Japońscy rolnicy są trudnym partnerem, a japońscy producenci samochodów też stawiają warunki" - powiedział Obama.

Jeszcze większą barierą w negocjacjach może być jednak brak zgody Kongresu USA na ustawę o tzw. "szybkiej ścieżce" aprobaty umowy przez Kongres. Jej przyjęcie oznaczałoby, że po zakończeniu przez administrację USA negocjacji, Kongres będzie mógł w głosowaniu zaaprobować lub odrzucić umowę, ale nie będzie mógł już wnosić do niej poprawek. Bez takich gwarancji administracja ma znacznie mniej elastyczności w negocjacjach, a partnerzy nie chcą iść na ustępstwa, obawiając się, że Kongres i tak zmieni później to, co zostało ustalono z rządem USA.

W ubiegłym tygodniu odpowiednie komisje parlamentarne zarówno w Izbie Reprezentantów, jak i Senacie przyjęły głosami Republikanów ustawę o "szybkiej ścieżce", ale jej los podczas głosowania plenarnego jest wciąż niepewny, zważywszy na spore zastrzeżenia wśród Demokratów. Paradoksalnie Obama może w sprawie TTP czy też negocjowanej równolegle umowy o partnerstwie transatlantyckim z Unią Europejską (tzw. TTIP,) liczyć bardziej na opozycję, gdyż Republikanie są partią tradycyjnie bardziej prorynkową i przychylną umowom o wolnym handlu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Obama zabiega o umowę handlową z krajami Azji i Pacyfiku

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!