Odwieczny dylemat - państwo jako stróż czy gracz

Odwieczny dylemat - państwo jako stróż czy gracz
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W jakim stopniu państwo powinno być aktywne w gospodarce: czy ma pełnić jedynie rolę regulatora i arbitra, czy także powinno uczestniczyć w grze rynkowej –  dyskusja, która nasiliła się w ostatnich pokryzysowych latach, nie jest dylematem jedynie dzisiejszych czasów. Toczyła się już w okresie II RP. Okazją do wyciągnięcia wniosków z doświadczeń naszych przodków, a zwłaszcza rozważań o współczesnych relacjach państwo-gospodarka u nas i za granicą będzie panel "Państwo aktywne w gospodarce – wczoraj i jutro" podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

  • To fakt: największe gospodarcze osiągnięcia Drugiej Rzeczypospolitej są efektem inicjatywy państwa.
  • W III RP, podobnie jak w II RP, polska gospodarka przeszła drogę od większego liberalizmu do większego interwencjonizmu.
  • O porównania pokuszą się uczestnicy panelu "Państwo aktywne w gospodarce – wczoraj i jutro" podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.


Zwolennicy interwencjonizmu często przypominają, że największe gospodarcze osiągnięcia II Rzeczypospolitej są efektem inicjatywy państwa - by wspomnieć tylko port w Gdyni i Centralny Okręg Przemysłowy. Prawda - z tym, że taka jest najczęściej natura wielkich projektów infrastrukturalnych. W III RP autostrady, chociaż część była zbudowana, a teraz jest zarządzana przez prywatne firmy, powstały na osnowie strategicznych programów rządowych.

Zobacz też:W Katowicach poznamy prawdę o gospodarce II Rzeczypospolitej

Gospodarka II Rzeczypospolitej nie miała też jednego oblicza – do 1926 roku można ją uznać za bardziej liberalną (warto przypomnieć, że ówczesny Bank Polski był instytucją prywatną); po zamachu majowym, wraz z postępującą centralizacją państwa, zwiększała się również rola państwa w gospodarce.

Można oczywiście stawiać powierzchowne porównania do obecnej Polski, w której "liberałowie" ustąpili miejsca "interwencjonistom", trzeba jednak przy tym uwzględniać historyczny kontekst – zarówno warunki geopolityczne, jak i gospodarcze, w jakich przyszło wtedy i dziś Polsce funkcjonować.

Zobacz też: Mateusz Morawiecki: Państwo musi być przedsiębiorcze

Paneliści zastanowią się m.in. gdzie szukać teoretycznych i historycznych wzorców autorów Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju. Jakie są jej perspektywy i czy państwo będzie  tu skutecznym katalizatorem czy akceleratorem strukturalnych zmian?  Czy ważna rola przypisana  w SOR wielkim spółkom skarbu państwa jest w praktyce realna? Czy Polski Fundusz Rozwoju ma perspektywy, by podążyć śladami  swego niemieckiego krewniaka? I – przede wszystkim – jakie współcześnie powinny być relacje między państwem a prywatnym biznesem, no i gdzie - na rozmaitych płaszczyznach - powinna przebiegać granica obecności państwa w gospodarce i jak daleko od niej dziś jesteśmy. 

Okazją do tego będzie sesja "Państwo aktywne w gospodarce – wczoraj i jutro", która odbędzie się podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Sali Konferencyjnej A o godzinie 11.30. O tym, jak zmieniała się rola państwa w gospodarce i jaka jest obecnie u nas i gdzie indziej dyskutować będą Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, Marek Jakubiak, przedsiębiorca i poseł na Sejm RP, prof. Grzegorz W. Kołodko, ekonomista, Akademia Leona Koźmińskiego, Krzysztof Mamiński, prezes PKP oraz Krzysztof Zakrzewski, partner zarządzający i szef praktyki prawa spółek, fuzji i przejęć w kancelarii Domański Zakrzewski Palinka. Dyskusję poprowadzi Jacek Ziarno, redaktor naczelny Magazynu Gospodarczego Nowy Przemysł.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Odwieczny dylemat - państwo jako stróż czy gracz

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!