OECD prognozuje wolniejszy wzrost gospodarczy Czech

OECD prognozuje wolniejszy wzrost gospodarczy Czech
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) przewiduje, ze tegoroczne tempo wzrostu czeskiej gospodarki wyniesie 3,8 proc., by w 2019 roku spaść do 3,2 proc. - głosi raport, jaki przedstawił w Pradze sekretarz generalny OECD Angel Gurria.

  • Według OECD wzrost cen nieruchomości w Czechach w ubiegłym roku był najwyższy w całym OECD.
  • Jednocześnie przez ostatnie dwa lata wyraźnie zwiększały się rozmiary kredytów hipotecznych, co oznacza dla banków potencjalne ryzyko. 
  • Z punktu widzenia stosunków z zagranica czeska gospodarka jest szczególnie podatna na skutki wstrząsów w sferze handlu ze względu na jej znaczne zintegrowanie z globalnymi łańcuchami wartości. 

W roku ubiegłym czeski produkt krajowy brutto zwiększył się o 4,6 proc. Według raportu OECD, negatywny wpływ na dynamikę gospodarczą ma sytuacja na rynku pracy, na którym występuje deficyt pracowników wykwalifikowanych. Wskaźnik bezrobocia w Czechach jest jednym z najniższych wśród państw członkowskich OECD. W roku bieżącym ma spaść z ubiegłorocznych 2,9 proc. do 2,4 proc. a w roku przyszłym do 2,3 proc. - prognozuje raport.

Wskazuje też, że rynkowi pracy mogłoby pomóc zwiększone inwestowanie w szkolnictwo oraz podnoszenie kwalifikacji pracowników. Dokument postuluje wprowadzenie pracy na niepełny etat, co pomogłoby na przykład w zatrudnianiu kobiet po urlopach macierzyńskich, jak również usprawnienie procedur imigracyjnych i ułatwienie integrowania cudzoziemców.

Według OECD wzrost cen nieruchomości w Czechach w ubiegłym roku był najwyższy w całym OECD. Jednocześnie przez ostatnie dwa lata wyraźnie zwiększały się rozmiary kredytów hipotecznych, co oznacza dla banków potencjalne ryzyko.

Z punktu widzenia stosunków z zagranica czeska gospodarka jest szczególnie podatna na skutki wstrząsów w sferze handlu ze względu na jej znaczne zintegrowanie z globalnymi łańcuchami wartości. W ubiegłym roku wyeksportowana wartość dodana stanowiła około 45 proc. czeskiego produktu krajowego brutto. USA i Wielka Brytania zajmują drugie i trzecie miejsce na liście państw, do których eksport czeskiej wartości dodanej. Dlatego podnoszenie taryf celnych zaszkodziłoby czeskiemu wzrostowi gospodarczemu, podobnie jak nieuporządkowany Brexit.

Analitycy OECD dobrze ocenili politykę budżetową Czech, bowiem w odniesieniu do PKB ich dług publiczny w 2017 roku był jednym z najniższych w całej OECD, wynosząc 35 proc. Za jedno z długoterminowych zagrożeń dla rozwoju ekonomicznego Czech raport uznaje starzenie się populacji i związany z tym wzrost wydatków publicznych. Jako środek zaradczy postuluje podniesienie wieku emerytalnego, który w Czechach zaczyna się, tak dla kobiet jak i mężczyzn, od 65 roku życia.

Raport zawiera ogólnie dobrą ocenę czeskiego systemu ochrony zdrowia, ale zaznacza, że trzeba w nim zmniejszyć rolę państwa. Dotyczy to także systemu ubezpieczeń społecznych, w którym większą rolę powinien odgrywać drugi filar, obejmujący dobrowolne składki, finansujące ponadnormatywne usługi medyczne.

Według przedstawionego przez Gurrię dokumentu, w porównaniu ze średnią dla całej OECD Czechy mają większy udział energii ze źródeł odnawialnych w całości jej produkcji i jednocześnie większy wskaźnik ilości wyemitowanego dwutlenku węgla na jednostkę PKB.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju skupia 35 rozwiniętych państw świata o ustroju demokratycznym. Powstała w 1961 r. a Republika Czeska została jej członkiem w 1995 r. Zadaniem OECD jest wspieranie wzrostu gospodarczego, zrównoważonego rozwoju i podnoszenia poziomu życia, a także rozszerzania handlu i przeciwdziałania praktykom dyskryminacyjnym.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: OECD prognozuje wolniejszy wzrost gospodarczy Czech

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!