XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

OECD: wyzwaniem jest opodatkowanie internetowych biznesów

OECD: wyzwaniem jest opodatkowanie internetowych biznesów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zrównoważony rozwój miast, pracownicy dysponujący umiejętnościami cyfrowymi, opodatkowanie przedsiębiorstw działających w internecie – to wyzwania, z jakimi mierzą się współczesne miasta – ocenił w czwartek w Katowicach sekretarz generalny OECD - José Ángel Gurría.

  • Jednym z największych współczesnych globalnych wyzwań jest opodatkowanie firm działających w świecie cyfrowym - nie potentatów, ale restauracji z pizzą za rogiem, w której zamawia się przez internet i tak realizuje się płatności.
  • Baza podatkowa się kurczy z powodu rozwoju ekonomii cyfrowej. To dziś najgorętszy ziemniak w polityce - powiedział sekretarz OECD.
  • Według niego, kluczowy dla zrównoważonego rozwoju jest nie tylko coraz lepszy dostęp do infrastruktury cyfrowej, ale też siła robocza wyposażona w umiejętności poruszania się w cyfrowym świecie.

Sekretarz wziął udział w towarzyszącym szczytowi klimatycznemu spotkaniu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach pt. "Czy cyfryzacja odmieni miasta?".

"Jednym z największych współczesnych globalnych wyzwań jest opodatkowanie firm działających w świecie cyfrowym - nie potentatów, ale restauracji z pizzą za rogiem, w której zamawia się przez internet i tak realizuje się płatności. Baza podatkowa się kurczy z powodu rozwoju ekonomii cyfrowej. To dziś najgorętszy ziemniak w polityce" - powiedział sekretarz generalny OECD.

Jak zaznaczył, kluczowy dla zrównoważonego rozwoju jest nie tylko coraz lepszy dostęp do infrastruktury cyfrowej, ale też siła robocza wyposażona w umiejętności poruszania się w cyfrowym świecie. "Tymczasem ponad połowa dorosłych w OECD nie ma tych umiejętności, albo ma je tylko w podstawowym zakresie" - wskazał.

Jak przypomniał José Ángel Gurría, połowa światowej populacji mieszka obecnie w miastach, co rodzi nowe problemy i wyzwania. "Rośnie nierówność, mamy problem gettoizacji. Oczekiwana długość życia może się różnić o 20 lat zależnie od dzielnicy, w której mieszkamy i to w najbardziej rozwiniętych miastach świata, takich jak Londyn czy Baltimore" - przestrzegał.

"Spójrzmy na Paryż - miasto OECD - i protesty żółtych kamizelek. Tak wielu ludzi czuje się wykluczonych, poza głównym nurtem, niezadowolonych z tego, co się dzieje" - ocenił.

Wśród problemów sekretarz generalny OECD wymienił też nierówny udział kobiet w przemyśle cyfrowym. W firmach produkujących oprogramowanie jedna kobieta przypada na czterech mężczyzn. "Bez wielosektorowej perspektywy technologicznej wszystkie te problemy będą narastać" - przestrzegł Jose Angel Gurria.

"W strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju Mateusza Morawieckiego postawiliśmy bardzo jasną diagnozę, że Polska ze względu na uwarunkowania historyczne nie skorzystała z poprzedniej rewolucji przemysłowej, może natomiast skorzystać z czwartej rewolucji przemysłowej. To jest taka rewolucja, która stawia na innowacje, na sztuczną inteligencję, internet rzeczy, robotyzację, automatyzację. Wszędzie tutaj Polska naprawdę jest w czołówce i ma szasnę wykorzystać tę cywilizacyjną okazję, żeby dokonać skoku o charakterze także gospodarczym. Tego nie będzie bez cyfryzacji naszego przemysłu, naszych przedsiębiorstw" - powiedział dziennikarzom uczestniczący w spotkaniu wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa.

Cyfryzacja to także kwestia myślenia o państwie, dlatego Polska jest dzisiaj jednym z liderów wprowadzania cyfrowych rozwiązań do naszego życia codziennego. Przypomnę chociażby o elektronicznych zwolnieniach, receptach czy program odchodzenia od gotówki w płatnościach. To nasza filozofia, głęboko przemyślany sposób działania" - dodał.

Dziekan Wydziału Ekonomii prof. Celina Olszak podkreśliła, że tematyka miejska jest przedmiotem wielu badań prowadzonych w środowisku katowickich ekonomistów. "Jest ona absolutnie na czasie, gdyż przed miastami stoją liczne nowe wyzwania; w tym związane z cyfryzacją gospodarki i administracji publicznej. Widzimy to zarówno zajmując się ekonomią miejską jak i informatyką ekonomiczną. Stąd też wizyta pana sekretarza oraz pana ministra jest dla nas świetną okazją do debaty, a także do kreowania nowych przedsięwzięć naukowych i dydaktycznych" - powiedziała prof. Olszak.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: OECD: wyzwaniem jest opodatkowanie internetowych biznesów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!