XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Oficjalne dane z błędem? Inwestycje w Polsce mogą być dużo wyższe

Oficjalne dane z błędem? Inwestycje w Polsce mogą być dużo wyższe
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Dane GUS dotyczące inwestycji mogą nie uwzględniać części nakładów na środki trwałe finansowanych leasingiem - ocenił Andrzej Sugajski, dyrektor generalny Związku Polskiego Leasingu. Przyczyną jest brak leasingu jako źródła finansowania nakładów w formularzu, który firmy wysyłają do GUS.

  • Prezes NBP Adam Glapiński zwrócił uwagę, że sprawozdawczość dotycząca leasingu w odniesieniu do mierzenia inwestycji może być nieadekwatna i zaniżać ich wartość w gospodarce.
  • Z danych ZPL wynika, że udział finansowania branży leasingowej w łącznym PKB Polski wyniósł 3,4 proc. w 2017 r., zaś prognozy Związku wskazują, że wskaźnik wzrośnie do 3,9 proc. w 2018 r.

- Może być tak, że część nakładów inwestycyjnych finansowanych leasingiem nie jest wykazywana w sprawozdawczości GUS - powiedział Sugajski PAP Biznes.

Prezes NBP Adam Glapiński podczas konferencji po wrześniowym posiedzeniu RPP zwrócił uwagę, że sprawozdawczość dotycząca leasingu w odniesieniu do mierzenia inwestycji może być nieadekwatna i zaniżać ich wartość w gospodarce.

- Firmy raportując do GUS wykazują wartość środków trwałych według ich pozycji bilansowych. Jednak w drugiej części formularza sprawozdawczego, w którym powinny zostać wykazane źródła finansowania nakładów, nie ma możliwości wyboru opcji leasing, jest więc prawdopodobne, że część firm nie raportuje tych wydatków - powiedział Sugajski.

- Jednocześnie nie robią tego też leasingodawcy, którzy w większości przypadków nie mają ujętych w bilansie środków trwałych, które leasingują - dodał.

Z punktu widzenia rozliczeń księgowych w transakcji leasingu finansowego podmiot korzystający ze środka trwałego wpisuje go do bilansu, a przy leasingu operacyjnym - robi to podmiot finansujący. Właścicielem środka trwałego jest jednak w obu przypadkach firma leasingowa.

Zgodnie z metodologią ESA 2010, środki trwałe nabyte na podstawie umowy leasingu finansowego są zaliczane do nakładów brutto na środki trwałe przez użytkownika. W przypadku leasingu operacyjnego koszt nabycia środka trwałego jest rejestrowany jako nakłady przez właściciela środka trwałego.

- Leasing finansowy, w ujęciu księgowym, stanowi 75 proc. transakcji na rynku, chociaż z punktu widzenia podatkowego zazwyczaj mówi się o tego rodzaju umowach jako o leasingu operacyjnym - powiedział Sugajski.

Z danych ZPL wynika, że udział finansowania branży leasingowej w łącznym PKB Polski wyniósł 3,4 proc. w 2017 r., zaś prognozy Związku wskazują, że wskaźnik wzrośnie do 3,9 proc. w 2018 r.

ZPL szacuje, że udział aktywów sfinansowanych przez firmy leasingowe w ubiegłym roku stanowił 26,9 proc. nakładów inwestycyjnych w gospodarce, a w tym roku wzrośnie do 29,5 proc.

- Wraz SGH przeprowadziliśmy badania nad zależnością między rynkiem leasingu a inwestycjami. Wykazały one wysoką korelację, co potwierdziło, że leasing jest barometrem tego, co się dzieje w gospodarce - powiedział dyrektor generalny ZLP.

- Jednak w danych GUS dotyczących wskaźników makroekonomicznych nie mogliśmy odnaleźć miejsca, w którym widoczny byłby wkład naszej branży w gospodarkę - dodał.

Według ZPL, wartość rynku leasingu w Polsce wzrosła w I półroczu 2018 r. o 19,7 proc. rdr do 38,9 mld zł. W samym I kwartale dynamika wyniosła 21,1 proc., a w II kwartale 18,4 proc.

- W ramach konsultacji prowadzonych przez ZPL z GUS, dotyczących przygotowania formularzy statystycznych roku 2018, otrzymaliśmy zapewnienie, że w sprawozdawczości przedsiębiorstw za rok 2018 pojawi się dodatkowa rubryka pozwalająca na wpisanie przez przedsiębiorcę, wśród źródeł finansowania nakładów, wartości brutto środków trwałych przyjętych do odpłatnego używania na mocy leasingu finansowego, co pozwoli wówczas odzwierciedlić w statystykach GUS, jaki jest udział leasingu finansowego w finansowaniu nakładów inwestycyjnych polskich przedsiębiorstw - powiedział Sugajski.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Oficjalne dane z błędem? Inwestycje w Polsce mogą być dużo wyższe

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!