XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Opiniotwórczy, znani, doświadczeni - portrety wybranych uczestników Europejskiego Kongresu Gospodarczego

Opiniotwórczy, znani, doświadczeni - portrety wybranych uczestników Europejskiego Kongresu Gospodarczego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Europejski Kongres Gospodarczy co roku jest miejscem dyskusji o europejskiej gospodarce w jej politycznych uwarunkowaniach. Wśród niemal tysiąca prelegentów, którzy wezmą udział w 150 debatach panelowych, znajdą się osoby z europejskich i światowych list VIP - postaci opiniotwórcze, znane, zaangażowane w różne formy działalności publicznej. Przedstawiamy niektóre z gwiazd Kongresu.

Przez dotychczasowe dziesięć edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego przewinęło się w charakterze panelistów tysiące przedstawicieli biznesu, polityki, ale także szeroko pojętego życia społecznego (organizacje pozarządowe, ludzie kultury). Nie inaczej będzie i podczas obecnej jedenastej edycji tej największej imprezy biznesowej w Europie Środkowej. 

Poniżej subiektywny wybór kilkunastu postaci - ciekawych jako osobowości, z interesującymi dokonaniami, z unikatowym zestawem kompetencji i doświadczeń. Wszystkie je będzie można spotkać w salach i korytarzach Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach - na XI Europejskim Kongresie Gospodarczym.
 
Iveta Radičová

Słowacka socjolog, polityk, minister pracy w latach 2005-2006, wiceprzewodnicząca SDKÚ-DS, kandydatka w wyborach prezydenckich w 2009 roku (przegrała z Ivanem Gašparovičem, zdobywając 44,46 proc. głosów). Od 8 lipca 2010 roku do 4 kwietnia 2012 roku była szefem rządu naszego południowego sąsiada, jako pierwsza kobieta na tym stanowisku.

Wykładała na uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Finlandii i Austrii. Była także ekspertem Komisji Europejskiej do spraw polityki społecznej.

Była premier Słowacji ma polskie korzenie – jej matka była Polką pochodzącą ze wsi Ropica na Zaolziu. Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach weźmie udział w sesji „Nowa Unia - młoda Unia: europejskie wyzwania społeczne a zdrowa gospodarka” (13 maja).

Chip Espinoza

Jeden z najbardziej cenionych ekspertów w dziedzinie różnorodności pokoleniowej w miejscu pracy. Udziela konsultacji w sektorze obywatelskim, korporacyjnym i non-profit. Długa lista klientów, którzy skorzystali z jego usług, obejmuje wielkie organizacje takie jak Boeing, Microsoft czy Schneider Electric. Na co dzień pełni obowiązki dziekana ds. strategii i innowacji na Uniwersytecie Vanguard w Południowej Kalifornii.

Jest współautorem książek „Zarządzanie Milenialsami”, „Milenialsi zarządzają” oraz „Milenialsi w pracy. 7 umiejętności, które powinni posiąść dwudziestokilkulatkowie, by móc pokonywać progi i bariery w życiu i pracy”. Espinoza znalazł się też w przygotowanym przez Economic Times rankingu 15 najważniejszych światowych liderów w zakresie przyszłości pracy.

W Katowicach Chip Espinoza będzie brał udział w debatach „Roboty wśród nas. Technologie i społeczeństwo” (13 maja) i „Zarządzanie kadrami w czasie transformacji” (14 maja) podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego oraz „Biznes, praca, technologie - teraz przyszłość” (14 maja) podczas European Start-up Days, gdzie 15 maja będzie miał również keynote speech „Strukturalne zapóźnienie: Przyszłość rynku pracy w niebezpieczeństwie.”

Vazil Hudák

Od października 2016 roku jest wiceprezesem Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Wcześniej był głównym negocjatorem unijnego budżetu podczas słowackiej prezydencji w UE.

W 1990 r. został urzędnikiem w ministerstwie spraw zagranicznych, w latach 1991-2006 był wiceprezesem do spraw programów w organizacji pozarządowej EastWest Institute. Następnie do 2010 r. pełnił funkcję wiceprezesa w Citigroup, a od 2010 do 2011 r. dyrektora wykonawczego w JPMorgan Chase Bank w Londynie.

W 2012 r. został sekretarzem stanu w resorcie finansów. W czerwcu 2015 r. objął urząd ministra gospodarki w drugim rządzie Roberta Fica, sprawując go do marca 2016 r. W październiku tegoż roku powołany na wiceprezesa Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Jak zapowiedział niedawno Hudak, Europejski Bank Inwestycyjny zakłada, że w 2019 roku wielkość kredytów udzielonych Polsce będzie zbliżona do poziomu z 2018 roku, gdy wyniosła 4,8 miliarda euro. W Katowicach 13 maja weźmie udział w sesji „Europejskie inwestycje”.

Jochem Wiers

Jest szefem międzyresortowej grupy zadaniowej ds. brexitu w holenderskim ministerstwie spraw zagranicznych.

Profesor Uniwersytetu w Groningen, gdzie wykłada politykę zagraniczną. Wcześniej był szefem działu doradztwa strategicznego ministerstwa, szefem wydziału klimatu, departamentu energii, środowiska i wody, doradcą ds. europejskich i gospodarczych w ambasadzie Holandii w Paryżu.

Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach weźmie udział w sesji „Przyszłość stosunków UE i Wielkiej Brytanii” (13 maja).

Tālis Linkaits

Od stycznia tego roku pełni funkcję ministra transportu w łotewskim rządzie. W administracji rządowej pracował od 1991 roku, gdzie zajmował się głównie sprawami prywatyzacji. W latach 1996-2004 był dyrektorem do spraw administracyjnych w państwowej agencji do spraw prywatyzacji.

Od 2001 do 2009 r. zajmował się działalnością konsultingową przy projektach rozwojowych m.in. w Serbii, Mołdawii i Libii. W latach 2006-2018 zatrudniony w państwowej agencji rozwoju regionalnego, gdzie kierował sekretariatem VASAB (zajmującym się strategią współpracy w ramach Morza Bałtyckiego). Powoływany także w skład organów różnych przedsiębiorstw, m.in. Air Baltic Corporation i portu lotniczego w Rydze.

Podczas Kongresu weźmie udział w debacie „Inwestycje infrastrukturalne - od Bałtyku po Karpaty. Współpraca państw Europy Środkowej i Południowej’ (13 maja).

Rokas Masiulis

Jest ministrem transportu i komunikacji w litewskim rządzie. Objął to stanowisko w grudniu 2016 roku. Wcześniej, w latach 2014-2016, był ministrem energetyki.

Od 1994 do 2007 r. pracował jako audytor w firmach Arthur Andersen oraz Ernst & Young. Później był dyrektorem w spółce prawa handlowego „IS partners” i koncernie energetycznym LEO LT. Od 2010 do 2014 r. zajmował stanowisko dyrektora generalnego przedsiębiorstwa „Klaipėdos nafta”, a w latach 2012-2013 kierował jednocześnie koncernem LITGAS.

Podczas XI Europejskiego Kongresu Gospodarczego weźmie udział w sesji „Inwestycje infrastrukturalne – od Bałtyku po Karpaty. Współpraca państw Europy Środkowej i Południowej’ (13 maja).

Dominique Ristori

Prawdziwy europejski weteran - jeśli chodzi o doświadczenie w unijnej administracji związanej z sektorem energii i paliw oraz transportu.

W strukturach Komisji Europejskiej od roku 1978 - kolejno sprawował kilka kierowniczych funkcji - m.in. w obszarze badań i rozwoju (od 2010 do 2013). Szefował dyrekcji generalnej ds. energii i transportu (2006-2010). W ramach tej dyrekcji specjalizował się m.in. we współpracy międzyinstytucjonalnej europejskiego sektora energetycznego-paliwowego.

Ważną rolę odegrał w procesie przygotowania i wprowadzania w życie dwóch pierwszych dyrektyw dotyczących rynku wewnętrznego gazu i energii. Procesowi regulacji w tej dziedzinie towarzyszy od początku - organizował pierwsze spotkania (Florencja, Madryt), gdzie rodziła się idea poddania unijnego rynku energii wspólnym przepisom.

Ristori weźmie udział w dwóch debatach - “Globalny rynek LNG” oraz “Energia i energetyka - rewolucja, regulacja, rynek”.

David James Egwu

David James Egwu jest współzałożycielem Young CEOs Business Forum www.ycbf.org, platformy sieci biznesowej z ponad dziesięcioma tysiącami członków działających w m.in. ICT, rolnictwie, hotelarstwie, budownictwie i nieruchomościach – na całym kontynencie afrykańskim, w Europie, USA.

Jest dyrektorem generalnym w EDEN – w jednej z najszybciej rosnących w firm w branży PR, media i konsulting z siedzibą w nigeryjskiej Abudży. Zasiada również w zarządzie African Achevers Award nazywaną czasem afrykańską pokojową Nagrodą Nobla.

David James Egwu weźmie udział w sesji „Forum Afryka-Europa Centralna, ICT/HEALTH” (13 maja).

Henry Gomez

Od czerwca 2018 roku jest specjalnym doradcą prezydenta Gambii w sprawach młodzieży. Wcześniej - 0d lutego 2017 roku był ministrem sportu i młodzieży w rządzie Gambii.

Henry Gomez do dziś sporo czasu spędza w Niemczech – wyjechał tam w 1986 r. i założył biznes, który przez lata rozwinął się do zatrudniającej ponad 100 osób firmy sprzątającej Magom Cleaning Company. Na początku tego millenium wrócił do Gambii, gdzie w 2004 roku założył Gambijską Partię Demokracji i Postępu.

Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Henry Gomez weźmie udział w „Forum Afryka-Europa Centralna, ICT/HEALTH” (13 maja).

Justina Mutale

Uznana za jedną z najbardziej wpływowych kobiet Afryki. W 2012 roku została „Afrykańską kobietą roku”.

Jest m.in. założycielką i prezesem Fundacji Justina Mutale z jej programem stypendialnym dla afrykańskich młodych kobiet. Jest także założycielką Positive Runway: The Global Catwalk, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się HIV / AIDS. Zabiega o to, aby poprawić postrzeganie Afryki na całym świecie.

Justina Mutale weźmie udział Forum Afryka-Europa Centralna, ICT/HEALTH podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (13 maja).

Ana Palacio

W latach 2002-2004 była ministrem spraw zagranicznych Hiszpanii (jako pierwsza kobieta na tym stanowisku). Potem od 2006 roku do 2008 roku była wiceprezesem Banku Światowego. Następnie zasiadała we władzach francuskiego koncernu energetycznego Areva.

Zanim rozpoczęła karierę rządową, przez osiem lat była deputowaną Parlamentu Europejskiego. Należała do grupy chadeckiej, była m.in. wiceprzewodniczącą Komisji ds. Kwestii Prawnych i Praw Obywatelskich (1994-1999) oraz przewodniczącą Komisji ds. Kwestii Prawnych i Rynku Wewnętrznego (1999-2002).

Ana Palacio weźmie udział w dyskusji „Europo, co dalej? Strategiczne wyzwania” (13 maja).

Žygimantas Vaičiūnas

Litewski politolog i urzędnik państwowy, od 2016 r. minister energetyki. Związany z resortem energetyki od 2009 r. Początkowo był dyrektorem departamentu planowania strategicznego i spraw europejskich. Następnie – zastępcą ministra Arvydasa Sekmokasa w rządzie Andriusa Kubiliusa. W latach 2012-2014 pełnił rolę doradcy ministra Jarosława Niewierowicza. Piastował funkcję attaché do spraw energii w stałym przedstawicielstwie Litwy przy Unii Europejskiej.

Za jego urzędowania doszło do znacznego ocieplenia stosunków między Polską a Litwą w dziedzinie energetyki (w tym wygaszenia sporu wokół rafinerii w Możejkach).

Litewski minister energetyki w Katowicach będzie uczestniczył w tych samych sesjach, co Dominique Ristori - „Globalny rynek LNG” (14 maja) i „Energia i energetyka – rewolucja, regulacja, rynek” (13 maja)

Rafał Sonik

Polski przedsiębiorca i kierowca sportowy, startujący na quadach w rajdach terenowych. Zwycięzca – jako dotychczas jedyny Polak - słynnego rajdu Dakar w 2015 roku. Sześciokrotny zdobywca Pucharu Świata FIM, pięciokrotny mistrz Polski w rajdach enduro.

Równolegle z karierą sportową Sonik prowadzi nie mniej udaną (chociaż nie tak głośną) działalność biznesową. Gemini Holding Sp. z o.o. to jego firma, która działa na polskim rynku deweloperskim od 1993 r. Rozpoczęła swoją działalność od współpracy z British Petroleum. W kolejnych latach realizowane były na terenie całej Polski obiekty dla wielkich zagranicznych sieci: Géant, Carrefour, Tesco, Castorama, Bricomarché, Lidl, McDonald’s.

Rafał Sonik weźmie udział w dyskusji „Otoczenie prawno-podatkowe rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce” (14 maja) podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Dino Patti Djalal

Urodzony w Jugosławii Dino Patti Djalal jest byłym ambasadorem Indonezji w Stanach Zjednoczonych, w 2014 r. był przez kilka miesięcy wiceministrem spraw zagranicznych Indonezji.

Pełnił funkcję dyrektora ds. Ameryki Północnej i Środkowej w Departamencie Spraw Zagranicznych Republiki Indonezji. Jest założycielem i obecnym przewodniczącym think tanku Foreign Policy Community of Indonesia.

Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach weźmie udział w „Forum Europa-ASEAN” (14 maja)
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Opiniotwórczy, znani, doświadczeni - portrety wybranych uczestników Europejskiego Kongresu Gospodarczego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!