XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Ostatnie trzy dekady rozwoju Polski to ogromny sukces gospodarczy, ale to jeszcze za mało

Ostatnie trzy dekady rozwoju Polski to ogromny sukces gospodarczy, ale to jeszcze za mało
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nasze PKB na głowę jako procent PKB na głowę w Niemczech w ostatnich trzech dekadach skoczyło z 10 proc. do 30 proc., a po uwzględnieniu siły nabywczej z 30 proc. do 60 proc. To sukces, ale wyzwaniem jest podtrzymanie tego wzrostu - powiedział w środę podczas konferencji prasowej główny ekonomista PFR Paweł Dobrowolski.

  • Wejście na ścieżkę wysokiego rozwoju wymaga wdrożenia działań stabilizujących gospodarkę, otwierających ją na korzyści z handlu ze światem -  mówił Paweł Dobrowolski.
  • Ważne jest też uwolnienie gospodarki od nadmiernych ograniczeń biurokratycznych, budowanie wspólnoty przez rozliczalność władzy i rzecz jasna prowadzenie nowoczesnej polityki przemysłowej.
  • Wśród podanych wniosków jest też wymienione dążenie do budowanie większych oszczędności, które dają więcej inwestycji, a w konsekwencji więcej rozwoju.

Z raportu specjalnego "Doganianie bogatszych przez biedniejszych w literaturze ekonomicznej i w praktyce gospodarczej minionego wieku - wnioski dla Polski", przygotowanego przez Pawła Dobrowolskiego - głównego ekonomistę Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR), wynika że utrzymanie wysokiego wzrostu gospodarczego, pozwalającego biedniejszemu państwu dogonić bogate, jest trudniejsze niż jego uruchomienie.

Nasze PKB na głowę jako procent PKB na głowę w Niemczech (lidera) w ostatnich trzech dekadach skoczyło z 10 proc. do 30 proc., a po uwzględnieniu siły nabywczej z 30 proc. do 60 proc.

- To spektakularny sukces cywilizacyjny, ale jest to epizod wzrostu a nie konwergencja. Wyzwaniem jest podtrzymywanie wysokiego wzrostu (...). Wejście na ścieżkę wysokiego rozwoju wymaga wdrożenia działań stabilizujących gospodarkę, otwierających ją na korzyści z handlu ze światem. Ważne jest też uwolnienie gospodarki od nadmiernych ograniczeń biurokratycznych, budowanie wspólnoty przez rozliczalność władzy i rzecz jasna prowadzenie nowoczesnej polityki przemysłowej - powiedział Dobrowolski.

Wśród podanych wniosków w Raporcie jest też wymienione dążenie do budowanie większych oszczędności, które dają więcej inwestycji, a w konsekwencji więcej rozwoju. Jednocześnie poziom majętności (środki trwałe+pozycja inwestycyjna netto) per capita ludności UE wskazuje, że Polacy są w europejskim ogonie z wynikiem 8 tys. 689 euro na głowę. W pogrążonej w kryzysie Grecji ta kwota przekracza 36 tys. euro, w Niemczech ponad 132 tys. euro na głowę. Wyższe wyniki od Polski notują również Czechy, Słowacja, Litwa, Łotwa i Węgry.

- Przejście na wyższy poziom rozwoju gospodarczego, który pozwoli Polsce bardziej przybliżyć się do rozwoju Zachodu, będzie wymagać zdiagnozowania ograniczeń rozwoju oraz wprowadzenia modelu eksperymentowania z politykami gospodarczymi w poszukiwaniu dostosowanych do naszych uwarunkowań i możliwości polityk oraz instytucji, jak to miało miejsce w USA, Japonii, Niemczech i Francji - wyjaśnił Paweł Dobrowolski.

Diagnozowanie ograniczeń, wynikających ze skomplikowanych przepisów podatkowych w tym VAT, już trwa w Ministerstwie Finansów - dodał autor Raportu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Ostatnie trzy dekady rozwoju Polski to ogromny sukces gospodarczy, ale to jeszcze za mało

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!