Oto największe firmy budowlane świata. Zobacz ranking

Oto największe firmy budowlane świata. Zobacz ranking
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Choć wśród 100 największych grup budowlanych świata nie ma podmiotów, które wprost wywodzą się z Polski, to jednak wiele z nich jest aktywnych na naszym rynku. Natomiast część z nich wycofała się z niego w dosyć nieodległej przeszłości.

  • Czołówkę rankingu, co nie dziwi, zdominowały koncerny chińskie.
  • Dzieli je przepaść od największych grup wywodzących się z Europy, USA, Japonii czy Korei Południowej.
  • W ostatnich latach Polska bywa nazywana "największym placem budowy w Europie". Ten fakt przyciągał i wciąż przyciąga na nasz rynek nowe podmioty.

Ranking 100 największych firm w branży pod względem przychodów ze sprzedaży w 2017 r. przygotowała firma doradcza Deloitte. Poniżej przedstawiamy pierwszą dziesiątkę, a także te podmioty, które mają lub miały związek z Polską.

1. China State Construction Engineering Corporation (CSCEC) - 138,2 mld euro (6 proc. wzrostu w ciągu roku)

Największy koncern budowlany świata zatrudnia ponad 270 tys. pracowników. Grupa specjalizuje się m.in. w budownictwie kubaturowym i działalności deweloperskiej, a jej rozwój napędza postępująca urbanizacja w Państwie Środka.

2. China Railway Group (CREC) - 90,3 mld euro (+5 proc.)

Koncern zatrudnia blisko 284 tys. pracowników. Jego potęgę zbudowano na inwestycjach w sieć kolei dużych prędkości, która jest oczkiem w głowie chińskich władz. Te doświadczenia otworzyły też grupie drogę do globalnej ekspansji.

3. China Railway Construction Corporation (CRCC) - 89,3 mld euro (+4 proc.)

Również w tym przypadku rozwój chińskiej infrastruktury kolejowej, ale też i drogowej, pozwolił stworzyć prawdziwego kolosa. Zatrudniająca ok. 261 tys. osób grupa działa też m.in. na rynku nieruchomości oraz w przemyśle maszynowym.

4. China Communications Construction Company (CCCC) - 60,3 mld euro (+3 proc.)

Również tuż za podium znalazł się podmiot z Chin, który zatrudnia „zaledwie” ok. 117 tys. pracowników. Poza budownictwem drogowym i kolejowym specjalizuje się on w hydrotechnice, m.in. pogłębianiu kanałów żeglugowych oraz budowie portów.

W przeszłości, w 2012 r., koncern zapowiadał starania o kontrakty w Polsce. Natomiast w 2016 r. China Harbour Engineering Company - spółka zależna CCC - podpisała umowy o współpracy z wojewodą małopolskim.

Współpraca ta miała doprowadzić do przywrócenia i rozwoju żeglowności Wisły od Oświęcimia do Sandomierza oraz do budowy łączącego Wisłę i Odrę Kanału Śląskiego.

Chińska spółka podpisała też umowę o współpracy z polską firmą budowlaną ABM Solid. W obu przypadkach listy intencyjne dotychczas nie przełożyły się na realne efekty.

5. Vinci - 40,2 mld euro (+6 proc.)

Wywodzący się z Francji koncern zatrudnia ok. 183 tys. pracowników w ponad 100 krajach. Grupa jest aktywna we wszystkich sektorach budownictwa.

W Polsce jest m.in. strategicznym inwestorem Warbudu. Ponadto do grupy należy wyspecjalizowana w drogownictwie Eurovia, która jest również mocno aktywna na polskim rynku.

6. Actividades de Construccion y Servicios (ACS) - 34,9 mld euro (+9 proc.)

Hiszpański potentat zatrudnia łącznie ok. 182 tys. osób. W skład zdywersyfikowanej globalnie i branżowo grupy wchodzi m.in. największa firma budowlana w Niemczech, czyli Hochtief.

Na polskim rynku, poza spółką Hochtief Polska, koncern ACS jest też obecny m.in. dzięki takim firmom jak Dragados czy Polaqua.

7. Bouygues - 32,9 mld euro (+4 proc.)

Francuska grupa działa nie tylko w sektorze budowlanym, ale również medialnym i telekomunikacyjnym. Łącznie zatrudnia ponad 115 tys. pracowników w blisko 90 krajach.

W Polsce koncern działa poprzez drogową grupę Colas, dewelopera Bouygues Immobilier oraz wyspecjalizowaną w budownictwie kubaturowym firmę Karmar.

8. Metallurgical Corporation of China (MCC) - 32 mld euro (+7 proc.)

W polskich warunkach spółka ta nosiłaby najpewniej nazwę "Mostostal". Zatrudniający ponad 130 tys. osób konglomerat specjalizuje się m.in. w produkcji konstrukcji stalowych oraz budownictwie inżynieryjnym.

Co ciekawe, w maju 2017 r. Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa, spółka w 100 proc. zależna od KGHM, podpisała z MCC list intencyjny w sprawie współpracy w obszarze wspólnej realizacji projektów infrastrukturalnych w Polsce i innych krajach. Jednak jak dotąd nie widać efektów tej współpracy.

9. Daiwa House Industry - 29,6 mld euro (+23 proc.)

Grupa jest potentatem na japońskim rynku nieruchomości mieszkaniowych oraz komercyjnych. Zatrudniający ponad 16 tys. osób podmiot działa też w sektorze energii odnawialnej, ochrony środowiska oraz w robotyce.

10. Samsung C&T Corporation - 22,9 mld euro (+5 proc.)

Południowokoreański czebol kojarzy nam się przede wszystkich ze smartfonami oraz sprzętem RTV/AGD. Tymczasem grupa, której udział w generowaniu PKB Korei Południowej szacuje się nawet na 1/4, jest bardzo mocno zdywersyfikowana.

Dlatego nie dziwi też obecność Samsunga w sektorze budowlanym, przez co zamyka on pierwszą dziesiątkę największych grup budowlanych świata.

12. Fluor - 17,3 mld euro (0 proc.)

Projekty przemysłowe to również domena wywodzącego się z USA koncernu. Polska spółka grupy ma siedzibę w Gliwicach. Wśród jej klientów znajdują się zarówno największe krajowe grupy przemysłowe, jak i inwestujące u nas firmy zagraniczne.

14. AECOM - 16,5 mld euro (+5 proc.)

Amerykańska firma specjalizuje się w usługach projektowo-inżynierskich. W Polsce jest widoczna głównie w sektorze infrastrukturalnym, w którym pracuje dla GDDKiA i PKP PLK.

15. Skanska - 16,4 mld euro (+7 proc.)

Zatrudniający ok. 40 tys. osób szwedzki koncern budowlany należy do największych w Europie, a jeszcze w 2015 r. był największym podmiotem w Polsce. Strategia mocnego wejścia na rynki lokalne okazała się jednak w ostatnich latach zgubna dla rentowności firmy.

Stąd trwająca restrukturyzacja działalności budowlanej Skanski w Polsce, która finalnie - po zakończeniu zwolnień grupowych i sprzedaży zbędnych aktywów - ma się ograniczyć do największych polskich aglomeracji, w których grupa działa również jako deweloper.

17. Kajima - 15,3 mld euro (+17 proc.)

Jedna z największych japońskich firm budowlano-deweloperskich zatrudnia ponad 16 tys. osób. Od kilkunastu lat działa też firma Kajima Poland, która ma w dorobku duża liczbę obiektów biurowych, handlowych czy przemysłowo-logistycznych. Firma często pracuje m.in. dla japońskich firm inwestujących w Polsce.

18. Eiffage - 15,2 mld euro (+7 proc.)

Trzecia co do wielkości firma budowlana z francuskim rodowodem zatrudnia na całym świecie ok. 65 tys. osób. Na naszym rynku jest obecna głównie poprzez spółkę Eiffage Polska Budownictwo, która wyewoluowała ze sprzedanej w 2002 r. przez Michała Sołowowa firmy Mitex.

20. Doosan - 13,8 mld euro (+8 proc.)

Grupa znana m.in. z produkcji maszyn budowlanych, urządzeń dla energetyki oraz generalnego wykonawstwa inwestycji energetycznych zatrudnia blisko 40 tys. osób. W minionych latach koreański koncern odpowiadał m.in. za dostawy turbin i kotłów do kilku znaczących inwestycji w Polsce.

Ponadto firma jest zaangażowana w inwestycje związane z instalacjami oczyszczania spalin oraz w prace serwisowe i modernizacyjne. W Rybniku Doosan posiada Centrum Technologiczno-Produkcyjno-Serwisowe.

21. Strabag - 13,5 mld euro (+9 proc.)

Największy austriacki koncern budowlany w Polsce jest obecny od końca lat 80. ubiegłego wieku. Łącznie na wszystkich rynkach zatrudnia ponad 73 tys. pracowników, z czego kilka tysięcy przypada na Polskę, gdzie Strabag należy m.in. do głównych wykonawców inwestycji drogowych i kolejowych, a także kubaturowych.

22. Hyundai Engineering & Construction - 13,2 mld euro (-10 proc.).

Kolejny południowokoreański czebol, którego w Polsce postrzegamy przede wszystkim jako podmiot z branży motoryzacyjnej. Tymczasem to także potentat w branży budowlanej.

Mocną pozycję ma on m.in. w budownictwie przemysłowym, więc nie dziwi to, że nieoficjalnie jest on wymieniany wśród uczestników przetargu Grupy Azoty na budowę kompleksu Polimery Police.

27. Ferrovial - 12,2 mld euro (+13 proc.)

Hiszpański koncern zatrudnia łącznie prawie 96 tys. osób. W Polsce jest dobrze znany dzięki temu, że od 2000 r. jest strategicznym inwestorem Budimeksu.

Polska firma należy do największych spółek wchodzących w skład grupy Ferrovial i od kilku lat zdecydowanie wysunęła się na pierwszą pozycję wśród grup budowlanych w Polsce.

37. Acciona - 7,3 mld euro (+21 proc.)

Wywodząca się Hiszpanii grupa na całym świecie zatrudnia ponad 37 tys. osób. Koncern jest znany m.in. z inwestycji w odnawialne źródła energii.

W Polsce natomiast Acciona jest znana głównie jako strategiczny inwestor Mostostalu Warszawa, którym została w 1999 r. Ponadto prowadzi działalność deweloperską.

40. SNC-Lavalin - 6,4 mld euro (+10 proc.)

Kanadyjski koncern zatrudnia ponad 50 tys. osób na całym świecie i specjalizuje się w inwestycjach przemysłowych i infrastrukturalnych. Kilkanaście lat temu był w Polsce wykonawcą bloku 474 MW na węgiel brunatny w Elektrowni Pątnów II (ZE PAK).

Wspólnie z General Electric ukończył też w 2017 r. blok gazowo-parowy 463 MW we Włocławku (PKN Orlen). Jednak tę inwestycję prześladowały opóźnienia, a we wrześniu tego roku doszło do awarii, po której na naprawę czeka turbina.

41. Salini Impregilo - 6,1 mld euro (+4 proc.)

Największa włoska grupa budowlana zatrudnia ponad 35 tys. osób na całym świecie. Salini jest mocno aktywne w polskim sektorze drogowym, w którym realizuje inwestycje dla GDDKiA. Ostatnio nie ma jednak najlepszej opinii, bo realizowane przez nie inwestycje najczęściej notują duże opóźnienia.

42. Fomento de Construcciones y Contratas (FCC) - 5,8 mld euro (-3 proc.)

Hiszpańska grupa w skali globalnej zatrudnia ponad 57 tys. osób. W Polsce była jeszcze mocno aktywna kilka lat temu - zarówno pod własnym szyldem, jak i zależnej grupy Alpine. Ta ostatnia była zaangażowana m.in. w budowę stadionów na Euro 2012 oraz odcinków autostrad i dróg ekspresowych.

Po upadku Alpine, a także w wyniku prowadzonej restrukturyzacji w samym FCC, grupa zniknęła z Polski, nie kończąc wielu z rozpoczętych kontraktów.

50. Porr - 4,3 mld euro (+26 proc.)

Druga co do wielkości austriacka grupa budowlana zatrudnia ponad 18 tys. pracowników, a jej spółka zależna w Polsce należy do największych, które wchodzą w skład koncernu.

Porr w Polsce jest jedną z największych firm w branży i specjalizuje się budownictwie drogowym, kolejowym, hydrotechnicznym i kubaturowym.

62. Obrascon Huarte Lain (OHL) - 3,2 mld euro (-4 proc.)

W przeszłości wydawało się, że hiszpańska grupa na stałe wejdzie na polski rynek budowlany. W 2010 r. przymierzała się nawet do odkupienia spółki Hydrobudowa Polska od PBG.

Skończyło się na wspólnych kontraktach, jak tunel pod Martwą Wisła czy stadion miejski w Białymstoku, które finalnie OHL kończyło, gdy grupa PBG walczyła o wyjście ze stanu upadłości. W ostatnich latach hiszpańska firma nie jest już widoczna w Polsce.

67. CFE - 3,1 mld euro (+10 proc.)

Największa belgijska firma budowlana ma bardzo szerokie spektrum działania, ale w Polsce działa przede wszystkim jako wykonawca inwestycji biurowych, handlowych i przemysłowych.

69. Astaldi - 2,9 mld euro (+1 proc.)

Drugiej co do wielkości włoskiej firmy budowlanej nie trzeba już szczególnie przedstawiać, bo o jej problemach finansowych słyszeli już nie tylko ci, którzy interesują się tematyką budowlaną.

Koncern walczy z ryzykiem upadłości, a jego podwykonawcy w Polsce systematycznie upominają się o zaległe płatności, zwłaszcza na kontraktach kolejowych, z których zeszło Astaldi. Umowy dotyczące budowy tunelowych odcinków S2 i S7 oraz odcinków metra na razie są kontynuowane.

71. Mota-Engil - 2,6 mld euro (+18 proc.)

Największa portugalska grupa budowlana w Polsce jest obecna od ponad 20 lat, głównie jako wykonawca inwestycji drogowych. W planach ma jednak też mocniejsze wejście na rynek kolejowy. Ponadto prowadzi również działalność deweloperską.

74. Keller Group - 2,4 mld euro (+9 proc.)

Wywodząca się z Wielkiej Brytanii grupa należy do czołowych w segmencie robót geotechnicznych, czyli m.in. dotyczących wzmocnienia podłoża. Również w Polsce ma mocną pozycję na infrastrukturalnych, przemysłowych czy kubaturowych placach budowy.

87. Electra - 1,5 mld euro (+16 proc.)

Największa izraelska firma w sektorze budowlanym. W Polsce posiada spółkę zależną - Electra M&E Polska, która zajmuje się projektowaniem i wykonawstwem kompletu instalacji - klimatyzacji, wentylacji, wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej i teletechnicznej.

98. J&P Avax - 673 mln euro (+24 proc.)

Pod koniec listy 100 największych grup budowlanych świata znalazł się też nr 3. greckiego budownictwa, a w poprzedniej perspektywie unijnego budżetu jeden z mocno aktywnych podmiotów w polskim budownictwie drogowym.

Spółka była m.in. zaangażowana w budowę jednego z największych w Europie węzłów autostradowych Gliwice-Sośnica. Zaangażowanie w kontrakty w Polsce nie przyniosło jednak Grekom oczekiwanych profitów, stąd wycofali się naszego rynku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Oto największe firmy budowlane świata. Zobacz ranking

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!