PAIH otwiera biuro na Nowym Jedwabnym Szlaku

PAIH otwiera biuro na Nowym Jedwabnym Szlaku
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W czwartek ruszy przedstawicielstwo Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Chengdu, głównym gospodarczo - logistycznym centrum zachodnich Chin oraz ważnym ośrodku Nowego Jedwabnego Szlaku. Według PAIH duże szanse na sukces w Chinach mają nasi producenci zdrowej żywność, kosmetyków, biżuterii.

  • Chengdu ma fundamentalne znaczenie dla polsko-chińskiej wymiany handlowej. Wiedzie tam połączenie kolejowe cargo, którego stacja początkowa jest w Łodzi.
  • Regularne połączenie Łódź - Chengdu otwarto w 2015 roku, aby skrócić czas transportu towarów, dotychczas przewożonych głównie drogą morską. Z Polski do Chin cargo pokonuje drogę przez Białoruś, Rosję i Kazachstan w dwa tygodnie.
  • Chengdu (stolica Syczuanu), gdzie mieszka 14 mln potencjalnych konsumentów polskich produktów, uznawany jest za główny ośrodek produkcyjny, finansowy oraz usługowy Zachodnich Chin

Biuro w Chengdu jest drugim przedstawicielstwem PAIH Chinach.

"Chengdu ma fundamentalne znaczenie dla polsko-chińskiej wymiany handlowej. Wiedzie tam połączenie kolejowe cargo, którego stacja początkowa jest w Łodzi. To jeden ze szlaków komunikacyjnych gigantycznego projektu infrastrukturalnego realizowanego przez Chiny, zwanego Nowym Jedwabnym Szlakiem, który łączą ten kraj z kluczowymi ośrodkami gospodarczymi świata" - powiedział, cytowany w czwartkowym komunikacie, Wojciech Fedko, wiceprezes PAIH.

Przypomniał, że regularne połączenie Łódź - Chengdu otwarto w 2015 roku, aby skrócić czas transportu towarów, dotychczas przewożonych głównie drogą morską. Z Polski do Chin cargo pokonuje drogę przez Białoruś, Rosję i Kazachstan w dwa tygodnie.

Jak zaznaczył Fedko, znaczenie Chin jako partnera handlowego, jak i inwestycyjnego Polski sukcesywnie rośnie, podobnie jak popyt wśród chińczyków na zagraniczne produkty.

Wiceszef PAIH podkreślił, że Chengdu (stolica Syczuanu), gdzie mieszka 14 mln potencjalnych konsumentów polskich produktów, uznawany jest za główny ośrodek produkcyjny, finansowy oraz usługowy Zachodnich Chin. W mieście filie ma wiele międzynarodowych korporacji, część z nich działa w ramach kilku lokalnych stref ekonomicznych. Chengdu pełni też rolę jednego z głównych hubów logistycznych w kraju - zarówno dla transportu lotniczego, jak i kolejowego.

Eksperci szacują, że do 2020 roku Chiny mogą stać się największym rynkiem dla towarów importowanych na świecie. A polskie firmy, jak podkreśla PAIH, widzą ten potencjał - eksport do Państwa Środka z naszego kraju wzrósł bowiem w 2017 r. z 1,727 mld euro do 2,053 mld euro.

Według analiz PAIH, szczególnie duże szanse na sukces w Chinach ma polska zdrowa żywność, kosmetyki, biżuteria, meble, a także urządzenia medyczne, maszyny czy części do pojazdów silnikowych. Nasz kraj stał się też ważnym miejscem lokowania inwestycji przez chińskie firmy, a rozwijane u nas projekty cechują się coraz większą złożonością technologiczną.

Chodzi m.in. o inwestycje w branży elektromobilności czy badań i rozwoju. Z danych NBP wynika, że w 2017 r. firmy z chińskim kapitałem zainwestowały w Polsce 51 mln euro. Według Rhodium Group jest to więcej niż łączna wartość inwestycji chińskich zrealizowanych w Polsce od początku milenium.

"Od 22 listopada 2018 r. nasze firmy mogą skorzystać z pomocy PAIH w Chengdu. To ważny sprzymierzeniec dla polskich przedsiębiorców szukających nowych możliwości rozwoju, dystrybutorów, kontrahentów, czy partnerów biznesowych" - powiedział, cytowany w komunikacie wiceminister przedsiębiorczości i technologii Tadeusz Kościński, który uczestniczy w ceremonii otwarcia biura PAIH.

Dodał, że rząd prowadzi wiele działań, które mają wzbudzić apetyt rodzimych przedsiębiorców na międzynarodowe rynki.

Biuro Handlowe PAIH w Chengdu to 57. przedstawicielstwo Agencji na świecie. Oddziały PAIH powstają w miejscach o dużym znaczeniu gospodarczym dla danego regionu świata.

"Stawiamy na rynki szybkiego wzrostu, charakteryzujące się największym potencjałem eksportowym oraz inwestycyjnym dla danej grupy polskich produktów. Jesteśmy punktem pierwszego kontaktu dla firm, również tam, gdzie istnieje realna szansa pozyskania inwestorów zagranicznych dla Polski" - podsumował Fedko.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PAIH otwiera biuro na Nowym Jedwabnym Szlaku

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!