XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Państwa UE uzgodniły regulacje przeciwko optymalizacji podatkowej

Państwa UE uzgodniły regulacje przeciwko optymalizacji podatkowej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Unijni ministrowie finansów uzgodnili we wtorek regulacje, które mają pomóc w walce z unikaniem opodatkowania przez wielonarodowe koncerny. Dzięki nowym przepisom korporacjom ma być trudniej korzystać z różnic w regulacjach w UE i krajach trzecich.

"To co osiągnęliśmy dziś pokazuje, że UE jest w awangardzie walki z unikaniem opodatkowania" - mówił na konferencji prasowej w Brukseli minister finansów sprawującej prezydencję Malty Edward Scicluna.

Chodzi o zmianę w dyrektywie, która odnosi się do rozbieżności w kwalifikacji struktur hybrydowych dotyczących państw trzecich. Tzw. hybrydowe niedopasowania występują, gdy kraje mają różne przepisy dotyczące opodatkowania niektórych dochodów lub podmiotów. Są one nadużywane przez wielonarodowe korporacje, by unikać płacenia podatków lub je zaniżać.

UE ma już przepisy, które obejmują różnice w relacjach pomiędzy systemami opodatkowania przedsiębiorstw w państwach członkowskich. Teraz "28" będzie miała też narzędzia, aby utrudniać międzynarodowym korporacjom ucieczkę przed podatkami z wykorzystaniem tzw. struktur hybrydowych do krajów poza UE.

"Unikanie podatkowania to problem, który bardzo mocno dotyka rządy państw członkowskich. Dla nas te przepisy to kolejny element układanki, która ma zapewnić efektywne opodatkowanie wielkich firm" - podkreślał wiceszef KE ds. euro Valdis Dombrovskis.

Zgodnie z wypracowanym przez prezydencję maltańską kompromisem przepisy dotyczące rozbieżności w kwalifikacji struktur hybrydowych mają dotyczyć przypadków, gdy rozbieżności są wynikiem podwójnych odliczeń, różnic w charakterystyce instrumentów finansowych, płatności i podmiotów lub różnic w przydziale płatności.

Wszystko to może służyć zaniżaniu opodatkowania jeśli firma ma oddziały, spółki zależne, czy zakłady produkcyjne w wielu krajach. Wówczas opłaca jej się przesuwać sztucznie zyski do państwa, w którym nie są one w ogóle lub w sposób minimalny opodatkowane.

Przepisy jakie wprowadza UE są częścią większego procesu zmian w prawie podatkowym mającym na celu ograniczenie nieuczciwych praktyk podatkowych (BEPS - ang. Base Erosion and Profit Shifting). Inicjatywa dotycząca przeciwdziałania erozji bazy podatkowej i przenoszeniu zysków wykracza poza UE i jest koordynowana przez OECD.

Porozumienie państw członkowskich przewiduje, że z przepisów na razie będzie wyłączony sektor bankowy. Komisja Europejska ma przygotować raport opisujący konsekwencje tego posunięcia.

Zadowolenie z osiągniętego przez ministrów kompromisu wyrazili socjaliści w PE. "Porozumienie w sprawie dyrektywy przeciwko unikaniu opodatkowania pomoże zlikwidować luki pomiędzy różnymi systemami podatkowymi w UE oraz w krajach trzecich (...). Dzięki temu koncerny działające w UE i poza nią będą płaciły należne podatki w Europie" - oświadczył szwedzki europoseł Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w PE Olle Ludvigsson.

Regulacje, które są częścią przedstawionego w październiku 2016 roku pakietu mają wejść w życie od 1 stycznia 2020 roku. Kraje członkowskie będą miały czas na wdrożenie zapisów dyrektywy do prawa krajowego do końca 2019 roku. Wypracowane przez ministrów porozumienie zostanie przez nich formalnie potwierdzone, gdy Parlament Europejski zaopiniuje przepisy. Europosłowie nie mają prawa do proponowania poprawek w obszarze podatków.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Państwa UE uzgodniły regulacje przeciwko optymalizacji podatkowej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!