Papież Franciszek skrytykował "niepohamowany kapitalizm"

Papież Franciszek skrytykował "niepohamowany kapitalizm"
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

"Niepohamowany kapitalizm ostatnich dekad dalej pogłębił przepaść między najbogatszymi i najbiedniejszymi, tworząc nowe ubóstwo i zniewolenie" - napisał papież Franciszek we wstępie do książki "Władza i pieniądze - sprawiedliwość społeczna według Bergoglio".

  • "Podczas gdy w pewnych rejonach planety ludzie pławią się w bogactwie, w innych nie mają minimum na przeżycie" - zauważył papież.
  • Zaapelował też, by ubodzy byli traktowani lepiej, a niesprawiedliwość zmniejszyła się.
  • "Ewangelia nie jest utopią, ale realną nadzieją, także dla ekonomii" - napisał Franciszek.

Autorem książki, zbioru papieskich wystąpień jest włoski dziennikarz Michele Zanzucchi. Wstęp papieża opublikował dziennik "L'Osservatore Romano".

Franciszek podkreślił we wprowadzeniu, że ekonomia zajmuje ważne miejsce w refleksji Kościoła. "Od pierwszych tygodni pontyfikatu podejmowałem kwestie dotyczące ubóstwa i bogactwa, sprawiedliwości i niesprawiedliwości, zdrowych i zepsutych finansów" - dodał.

"Gdy dzisiaj popatrzymy na ekonomię i globalne rynki, to, co z nich się wyłania, to dwuznaczność. Z jednej strony gospodarka tak jak nigdy wcześniej dała miliardom ludzi szanse na dobrobyt, prawa, lepsze zdrowie. Jednocześnie gospodarka i rynki odegrały rolę w wyzysku wspólnych zasobów, wzroście nierówności i pogorszeniu się stanu planety" - zauważył papież.

"Nasz świat - przyznał - zdolny jest do najlepszego i do najgorszego. Zawsze tak było, ale dzisiaj środki techniczne i finansowe podniosły możliwości dobra i zła".

"Podczas gdy w pewnych rejonach planety ludzie pławią się w bogactwie, w innych nie mają minimum na przeżycie" - stwierdził Franciszek. Zaznaczył, że podczas zagranicznych podróży mógł zobaczyć więcej takich kontrastów niż miał okazję w swej ojczystej Argentynie.

"Widziałem paradoks zglobalizowanej gospodarki, która mogłaby zapewnić żywność, opiekę i dach nad głową wszystkim mieszkańcom naszego wspólnego domu, ale która - jak wskazują niektóre niepokojące statystyki - w rękach nielicznych osób koncentruje takie samo bogactwo, do jakiego dostęp ma połowa światowej ludności" - zauważył.

Czytaj także: Papież: głupi jest ten, kto nie zdaje sobie sprawy ze zmian klimatu

Zdaniem papieża "instytucje finansowe i międzynarodowe koncerny osiągają takie rozmiary, że wpływają na lokalną gospodarkę, przyczyniając się do tego, że państwa mają coraz więcej trudności w działaniach na rzecz dobra ludności".

Franciszek ocenił, że "brak uregulowań i odpowiednich kontroli sprzyja rozwojowi kapitału spekulacyjnego, który nie jest zainteresowany inwestycjami przynoszącymi korzyści w dalekiej perspektywie, ale dąży do natychmiastowego zysku".

"Najpierw jako zwykły chrześcijanin, potem jako kapłan i papież uważam, że kwestie społeczne i ekonomiczne nie mogą być oderwane od orędzia Ewangelii" - wyjaśnił papież.

Dlatego - jak napisał - podobnie jak jego poprzednicy stara się wysłuchać pracowników i przedsiębiorców, polityków i ludzi ubogich, odrzuconych i cierpiących.

"Kościół szerząc orędzie miłości i sprawiedliwości Ewangelii nie może milczeć wobec niesprawiedliwości i cierpienia. Może i chce przyłączyć się do milionów mężczyzn i kobiet, którzy w pokojowy sposób sprzeciwiają się niesprawiedliwości i angażują się na rzecz większej równości" - zapewnił papież.

Czytaj również: Niewiarygodne, ile zarabiał koordynator doradców papieża

"Wszędzie - zauważył - są ludzie, którzy mówią +tak+ życiu, sprawiedliwości, praworządności, solidarności. Wiele spotkań utwierdza mnie w tym, że Ewangelia nie jest utopią, ale realną nadzieją, także dla ekonomii".

Franciszek wytłumaczył: "Kiedy mówię i piszę o władzy gospodarki i finansów, apeluję o to, aby ubodzy byli traktowani lepiej, a niesprawiedliwość zmniejszyła się".

Wezwał następnie, by zaprzestano czerpania zysków z handlu bronią, bo są to pieniądze skąpane we "krwi niewinnych".

"W moich przesłaniach na tematy ekonomiczne i społeczne pragnę poruszyć sumieniami, zwłaszcza tych, którzy spekulują i wykorzystują drugiego człowieka" - napisał papież.

Jak zaznaczył, jego celem jest to, by odnaleziono na nowo "poczucie człowieczeństwa i sprawiedliwości".

"Nie mogę nie piętnować z Ewangelią w ręku grzechów osobistych i społecznych, popełnianych przeciwko Bogu i bliźniemu w imię bożka pieniądza i władzy jako celu samego w sobie" - oświadczył.

Papież stwierdził, że czyni to świadom tego, że "następne światowe kryzysy gospodarcze nie są niemożliwe".

Nie wystarczy, jego zdaniem, "odrobina balsamu, by uleczyć rany społeczeństwa, które traktuje często wszystkich i wszystko jako towar, a gdy jest on niepotrzebny, jest wyrzucany".

"Nie możemy tracić nadziei; żyjemy w epoce trudnej, ale pełnej nowych i nieznanych szans" - stwierdził papież.

Bóg - dodał - "jest wśród nas na świecie, w fabrykach, zakładach, bankach i w domach, w fawelach i obozach uchodźców. Możemy, musimy mieć nadzieję" - napisał na zakończenie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Papież Franciszek skrytykował "niepohamowany kapitalizm"

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!