PARP: poprawiła się płynność finansowa małych i średnich przedsiębiorstw

PARP: poprawiła się płynność finansowa małych i średnich przedsiębiorstw
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Poprawiła się płynność finansowa małych i średnich przedsiębiorstw. W 2013 r. dwie na pięć firm obawiało się utraty płynności finansowej, a w 2016 r. takie zagrożenie zgłaszała już tylko jedna na pięć - wynika z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Według badania przeprowadzonego w połowie 2016 r., pomimo dość pesymistycznych nastrojów co do oczekiwanej sytuacji w gospodarce, które prezentowali przedsiębiorcy biorący udział w badaniu panelowym Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), prawie co drugi z nich planował realizację inwestycji w najbliższych sześciu miesiącach. Najczęściej wskazywano na inwestycje w środki trwałe (66 proc.) oraz w rozwój nowych produktów lub usług (47 proc.).

"Badanie PARP pokazuje, że co drugi przedsiębiorca planował do końca 2016 r. rozpocząć inwestycje w swojej firmie. Jest to dobra wiadomość i mam nadzieję, że ta tendencja zostanie utrzymana także w roku obecnym. Są na to szanse, gdyż nie słabnie skłonność Polaków do zakładania firm. Od 2014 r. odnotowujemy mocny wzrost odsetka mikroprzedsiębiorstw w całej populacji przedsiębiorstw. Liczymy, że przygotowane przez nas ułatwienia dla przedsiębiorców oraz instrumenty wsparcia, takie jak program Start in Poland, wpłyną na poprawę tych statystyk" - podkreśliła, cytowana w komunikacie PARP i MR, wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Jak wynika z raportu, ogólna ocena przedsiębiorczości w Polsce jest dość dobra - większość analizowanych wskaźników wzrasta, szczególnie, jeśli chodzi o wyniki mikro- i małych firm. Liczba przedsiębiorstw działających w Polsce "w ujęciu bezwzględnym" jest wciąż wysoka, choć w odniesieniu do wielkości populacji daje nam ona 22. miejsce w UE.

Według autorów raportu "nie słabnie też skłonność Polaków do zakładania firm - od 2014 r. odnotowuje się mocny wzrost odsetka mikroprzedsiębiorstw w całej populacji przedsiębiorstw". Rośnie także udział sektora MSP w tworzeniu PKB - do 2012 r. utrzymywała się on między 47,3 a 48,6 proc., a od 2013 r. wynosi 50 proc.

Według autorów raportu widać też trend wzrostowy, jeśli chodzi o liczbę miejsc pracy w przedsiębiorstwach, produktywność przedsiębiorstw oraz nakłady inwestycyjne. Jak podkreślono w raporcie, pomimo odnotowanych wzrostów, "w większości analizowanych wymiarów, przedsiębiorstwa w Polsce osiągają nadal niższe wyniki niż średnio firmy w UE".

Z przedstawionej w raporcie oceny stopnia zagrożenia kontynuacji działalności i upadłości przedsiębiorstw wynika, że najbardziej bezpieczne są, jak się okazuje, małe firmy, nieco mniej - średnie, a najmniej - duże.

Według prezes PARP, Patrycji Klareckiej, dla małych i średnich firm źródłem finansowania inwestycji są przede wszystkim środki własne. To ostrożne podejście do korzystania z kapitału zewnętrznego chroni firmy przed nagłymi zmianami na rynku, ale też powoduje, że część firm z potencjałem do rozwoju, nie wykorzystuje swojej szansy. Jak podkreśliła Klarecka, agencja chce być dla takich firm partnerem w realizacji projektów biznesowych. "Fundusze unijne dla firm mają w części zapełnić lukę finansową na rynku, którą diagnozuje nasze badanie, a także szacunki Polskiego Funduszu Rozwoju" - stwierdziła, cytowana w komunikacie, Klarecka.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości "Raport o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce" opublikowała po raz 19. Obejmuje on przekrojową analizę danych statystycznych GUS, Eurostat, Global Entrepreneurship Monitor, wyniki badań własnych PARP oraz badań zewnętrznych w okresie 2014-2016.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PARP: poprawiła się płynność finansowa małych i średnich przedsiębiorstw

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!