Paweł Borys: Mamy w PFR prawie 200 instrumentów finansowych

Paweł Borys: Mamy w PFR prawie 200 instrumentów finansowych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Noblista prof. Richard Thaler zachęca do budowy dobrych polityk finansowych dla ludzi, którzy nie zawsze muszą mieć odpowiednią wiedzę ekonomiczną. A system automatycznego zapisu pracowników wskazuje jako wzorcowy - przypomina prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys w rozmowie z Jackiem Ziarno.

Panie prezesie, co tak się Rumunom podoba w Polskim Funduszu Rozwoju i w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, że chcą wykorzystać nasze doświadczenia u siebie?


- Traktują Polskę z sympatią, jesteśmy dla nich pozytywnym przykładem społeczno-gospodarczych przemian. Trochę szkoda, że ta "miłość" czasami nie jest odwzajemniana, bo to drugi największy kraj regionu, istotny pod względem gospodarczym i bezpieczeństwa...

Rumunia zdaje sobie sprawę, że należy do gospodarek peryferyjnych i że grozi jej - podobnie jak nam - pułapka średniego rozwoju. Z rozmów wynika, że tamtejsi politycy i ekonomiści rozpoznają te same ryzyka, które wskazuje tzw. Plan Morawieckiego - w postaci pięciu pułapek rozwojowych.

Przed rokiem, w czasie wizyty w Warszawie, minister gospodarki Rumunii Aleksandru Petrescu zainteresował się PFR. Zorganizowaliśmy warsztaty, podczas których objaśnialiśmy rumuńskiej delegacji, jak konstruujemy instrumenty rozwojowe. Później zaproszono mnie, bym jako ekspert doradzał w tworzeniu rumuńskiego funduszu rozwoju - na wzór PFR. (...)

Czas budowy Grupy PFR dobiega końca, okrzepliście już?


- Od początku zakładałem, że pełna przebudowa działalności polskich instytucji rozwojowych zajmie ok. trzech lat. Tymczasem Grupa PFR działa od półtora roku i udało się zrealizować wiele z naszych zamierzeń. Przede wszystkim inwestycje o wartości ok. 9 mld zł.

Poprzez wykup spółek TFI BGK i ARP Ventures przez PFR zintegrowaliśmy działalność inwestycyjną. Utworzyliśmy największą w naszej części Europy platformę finansowania innowacji (tzw. venture capital) o wartości 4 mld zł. Tu program Scale-up realizowany przez PARP okazał się dużym sukcesem - blisko 150 firm może uzyskać realne wsparcie w rozwoju od 10 akceleratorów.

Zmieniliśmy model promocji eksportu, tworząc Polską Agencję Inwestycji i Handlu, która sprawnie otwiera kolejne zagraniczne przedstawicielstwa (jest ich 20, a docelowo będzie niemal 70). KUKE zmodyfikowało ofertę, wprowadziło nowe instrumenty, co przyczyniło się do 30-procentowego wzrostu finansowania eksportu we współpracy z BGK. Przyspieszają także inwestycje w ramach Funduszu Ekspansji Zagranicznej.

Co jeszcze?

Odpowiedź na te i kolejne pytania w dalszej części wywiadu. Paweł Borys mówi między innymi o współpracy PFR z prywatnymi i państwowymi firmami, o budowaniu rynku venture capital, Pracowniczych Planach Kapitałowych i współfinansowaniu największych inwestycji.


×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Paweł Borys: Mamy w PFR prawie 200 instrumentów finansowych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!