XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Pawlak: polska prezydencja może być trudna

Pawlak: polska prezydencja może być trudna
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wicepremier, prezes PSL Waldemar Pawlak wśród wyzwań polskiego przewodnictwa w Radzie UE wymienił m.in. konkurencyjność Europy w obszarze energii i zewnętrzną politykę energetyczną. Jak mówił, nasza prezydencja może być trudna w obliczu sytuacji w Grecji.

Polska prezydencja rozpoczęła się w nocy z czwartku na piątek. Wśród państw członkowskich, które w 2004 roku przystąpiły do UE, Polska jest czwartym krajem - po Słowenii, Czechach i Węgrzech - sprawującym przewodnictwo w Radzie UE.

Pawlak, pytany po uroczystym zgromadzeniu posłów i senatorów z tej okazji o największe wyzwania stojące przed polską prezydencją w wymiarze gospodarczym wymienił jednolity rynek, konkurencyjność Europy w obszarze energii oraz zewnętrzną politykę energetyczną.

"Jeżeli chodzi o wymiar handlowy, to bardzo ważna będzie umowa o współpracy między UE a Ukrainą. To ma wymiar i gospodarczy, i geopolityczny" - zaznaczył.

Pytany, czy polska prezydencja będzie trudna, odpowiedział "Może być trudna. To znaczy sytuacja w Grecji może sprawić, że wszystkie inne plany będą odsunięte w cień, a będzie trzeba zajmować się działaniami ratującymi Europę, euro i Grecję, bo może być tutaj duże zamieszanie".

W ocenie wicepremiera, jeśli chodzi o sytuację w gospodarce europejskiej, "widać, że narastają te napięcia". "Także trzeba się liczyć także z tym, że działania np. Międzynarodowej Agencji Energii polegające na uwolnieniu zapasów ropy i paliw w lipcu są też swego rodzaju działaniami osłonowymi, by do ewentualnych zagrożeń na rynkach finansowych nie doszły zbyt drogie koszty energii i paliw. Mam nadzieję, że te działania będą skuteczne" - powiedział.

Pytany o zarzuty opozycji, że priorytety rządu na prezydencję są zbyt ogólnikowe, a Polska będzie podczas prezydencji działać na rzecz UE, a nie na rzecz kraju, odpowiedział: "Jeżeli mówimy choćby o konkurencyjności, to jest to bardzo ważne w kontekście Polski, bo to oznacza, że miejsca pracy zostają w Europie, w Polsce, a towary jadą na emigrację. I to jest bardzo konkretny polski wymiar".

Podkreślił, że także kwestie bezpieczeństwa energetycznego i zewnętrznej polityki energetycznej są "mocno związane z polskimi realiami". "Ponieważ jesteśmy krajem granicznym UE i dobre, bezpieczne dostawy energii, szczególnie jeśli chodzi o ropę i gaz, są dla nas bardzo istotne" - zaznaczył.

Jak zaznaczył, fundamentalną sprawą jest także, czy Ukraina będzie "bliżej Europy", czy nie.

"To są choćby te trzy przykłady z obszaru gospodarki, które pokazują że PiS trochę powierzchownie te sprawy ogląda. (...) Wspomniane tu sprawy związane z konkurencyjnością, energią i handlem są jak najbardziej związane także z polskim kontekstem i polskimi interesami" - zaznaczył Pawlak.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pawlak: polska prezydencja może być trudna

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!