XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

PE: budżet UE na lata 2014-20 powinien wzrosnąć przynajmniej o 5 proc.

PE: budżet UE na lata 2014-20 powinien wzrosnąć przynajmniej o 5 proc.
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wydatki UE w latach 2014-20 powinny wzrosnąć przynajmniej o 5 proc., a budżet powinien być zasilany nowymi źródłami dochodu (np. europodatkiem od transakcji finansowych) nie tylko składkami państw jak obecnie - to postulaty zawarte w rezolucji europosłów.

"Nie boimy się starcia z państwa członkowskimi. Zapewne najpierw odrzucą naszą propozycje; to normalna procedura negocjacji. Ale Parlament Europejski jest wystarczająco silny, by przetrwać" - mówiła w czwartek grupie dziennikarzy szefowa komisji Parlamentu Europejskiego ds. nowego budżetu, niemiecka eurodeputowana SPD Jutta Haug.

Wyprzedzając propozycję Komisji Europejskiej w sprawie nowego wieloletniego budżetu UE po 2013 (ma być 29 czerwca), europosłowie specjalnej komisji ds. nowej perspektywy finansowej w środę wieczorem przyjęli swoje stanowisko.

Jej główne przesłanie: zamrożenie wydatków jest niemożliwe. To odpowiedź na grudniowy list przywódców pięciu państw (Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Holandia i Finlandii), którzy domagali się zamrożenia budżetu. "Jeśli kraje się na ten wzrost nie zgodzą, to muszą wskazać, z których priorytetów rezygnujemy" - argumentują posłowie, wskazując, że ci sami przywódcy, którzy chcą oszczędności, wcześniej zgodzili się na ambitną strategię "Europa 2020".

Za rezolucją, w której PE domaga się "przynajmniej 5 proc. wzrostu" w porównaniu do 2013 roku i ponad inflację (co oznaczałoby budżet w wysokości około 1,11 proc. PKB Unii), głosowało aż 39 europosłów, 5 było przeciw i 4 się wstrzymało.

"Jestem bardzo zadowolona. Cztery główne frakcje polityczne są zgodne. Liczymy na poparcie minimum trzech czwartych europosłów podczas głosowania plenarnego (9 czerwca - PAP)" - powiedziała Haug. Jak dodała, w komisji przeciw głosowali tylko eurosceptyczni posłowie, głównie brytyjscy, "ale oni zawsze są tylko za cięciami".

W rezolucji zaproponowano, by wsparcie na politykę spójności i politykę rolną, dwa główne filary unijnego budżetu, pozostały przynajmniej na obecnym poziomie, "bo są bardzo ważne dla realizacji strategii Europa 2020", wyjaśnił sprawozdawca, hiszpański deputowany frakcji chadeckiej Salvador Garriga Polledo. Natomiast wzrost powinien dotyczyć inwestycji w infrastrukturę energetyczną, walki z ociepleniem klimatu, innowacji oraz transportu.

Skąd brać środki na zasilenie budżetu? Europosłowie zaapelowali w rezolucji o reformę dochodów UE w celu zastąpienia obecnego systemu tradycyjnych składek narodowych (opartych na dochodzie narodowym), nowymi niezależnymi źródłami, jak np. europodatek od transakcji finansowych, wpływy z handlu prawami do emisji CO2, przejęcie części VAT (np. kilku punktów procentowych stawki) lub CIT, podatek w postaci tzw. opłaty od transportu lotniczego czy podatek energetyczny. Europosłowie nie wskazują, która z tych sześciu opcji jest najlepsza - czekają na obiecane, formalne propozycje KE w tej sprawie.

W rezolucji europosłowie opowiedzieli się za utrzymaniem 7-letniej perspektywy finansowej UE, optując jednocześnie za rozwiązaniem 5 lat lub 5+5 lat (ze śródokresowym przeglądem) od 2021 roku.

Rzecznik komisarza ds. budżetu Janusza Lewandowskiego powiedział w czwartek na codziennym briefingu KE, że komisarz nie będzie reagować na propozycję PE, by podnieść poziom budżetu o 5 proc., gdyż "nie ma jeszcze na stole propozycji Komisji Europejskiej" ws. nowego budżetu. Ta ma być przyjęta 29 czerwca. "Nie reagujemy na coś, co jeszcze nie istnieje. Przypominam, że w sprawie budżetu najpierw jednomyślność musi znaleźć Rada (czyli rządy), a potem ta propozycja musi być zaakceptowana przez PE" - powiedział Patrizio Fiorilli.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PE: budżet UE na lata 2014-20 powinien wzrosnąć przynajmniej o 5 proc.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!