XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

PE za większymi uprawnieniami akcjonariuszy spółek

PE za większymi uprawnieniami akcjonariuszy spółek
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Parlament Europejski opowiedział się we wtorek za zwiększeniem praw udziałowców spółek giełdowych, w tym za zwiększeniem ich wpływu na wynagrodzenia dyrektorów.

Nowe unijne przepisy zobowiązywałyby także niektóre duże spółki do ujawniania informacji o podatkach i subsydiach. Przepisy te zostały już wcześniej, w grudniu ub.r., nieformalnie uzgodnione pomiędzy Parlamentem i Radą.

Celem regulacji jest przede wszystkim wzmocnienie zaangażowania akcjonariuszy w działalność spółek, dzięki czemu skuteczniej dopilnują oni, żeby firmy w UE skupiały się na realizacji celów długoterminowych. Dlatego też UE chce wzmocnić udziałowców, umożliwiając im głosowanie nad sposobem wynagradzania dyrektorów spółek.

Zdaniem eurodeputowanych pomoże to stworzyć relację pomiędzy wynagrodzeniem udziałowców a wynikami i długoterminowym interesem firmy. Zdaniem PE firmy będą też w stanie łatwiej zidentyfikować własnych akcjonariuszy, co po pierwsze usprawni dialog pomiędzy stronami, a po drugie ułatwi udziałowcom domaganie się swoich praw, w tym np. prawa do głosowania podczas walnych zgromadzeń.

Nowe regulacje wprowadzą także nowe wymagania dotyczące przejrzystości ze strony niektórych inwestorów - chodzi tu głównie o duże spółki zarządzające funduszami emerytalnymi i firmy ubezpieczeniowe - oraz ze strony menedżerów zarządzających aktywami, którzy często są w posiadaniu znaczącego pakietu akcji spółek giełdowych. Zarówno inwestorzy, jak i zarządzający będą musieli zadeklarować, w jaki sposób angażują swoich akcjonariuszy w działania spółki, lub tłumaczyć się, dlaczego tego nie robią.

"To porozumienie jest bardzo korzystne. Przyjęte rozwiązania pomogą ukierunkować unijne spółki w stronę realizacji długoterminowych celów oraz zapewnią większą przejrzystość spółek giełdowych i inwestorów" - ocenia włoski europoseł Sergio Gaetano Cofferati z grupy socjaldemokratów, sprawozdawca projektu.

Żeby rezolucja mogła wejść w życie, musi zostać teraz formalnie przyjęta przez Radę UE. Kraje członkowskie będą miały następnie 24 miesiące na zaadaptowanie nowych przepisów do swojego prawa.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PE za większymi uprawnieniami akcjonariuszy spółek

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!