Pekao i Alior są zbyt tanie. Zdaniem PZU są warte więcej

Pekao i Alior są zbyt tanie. Zdaniem PZU są warte więcej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

- Nie prowadzimy dużych projektów wymagających wstrzymania wypłaty części dywidendy, chcielibyśmy zaproponować rosnącą kwotę dywidendy przypadającej na jedną akcję - stwierdził Tomasz Kulik, członek zarządu PZU.

  • Grupa PZU cały czas dysponuje kapitałem, który mogłaby zaangażować w przedsięwzięcie gwarantujące odpowiednie zwroty.
  • W tej chwili nie ma innych planów ponad dalsze i konsekwentne realizowanie strategii w ramach już istniejących rynków - podał Tomasz Kulik podczas czatu z inwestorami, którego część przedstawiamy.
  • Chcemy, aby wycena banków (Pekao i Aliora - red.) - odpowiadała ich wycenie fundamentalnej, a dzisiaj jesteśmy poniżej tego poziomu. Chcemy, aby wycena rosła, tak jak rosną wyniki obydwu podmiotów – zapewnił.


Grupa PZU zanotowała najwyższy od pięciu lat kwartalny zysk netto.

Tomasz Kulik, członek zarządu PZU: – Ten wynik to po części efekt konsekwentnych zmian wdrażanych w PZU, zarówno po stronie produktowej, cenowej, jak i dystrybucyjnej. Osiągnęliśmy to przy zachowaniu dużej dyscypliny kosztowej, jak i - szczególnie w trzecim kwartale - małej częstości szkód, zwłaszcza tych o charakterze masowym, które tak często obserwujemy w okresach letnich w Polsce.

Będzie wypłata dywidendy za ten rok, czy macie inne plany względem wypracowywanego zysku?

– Trochę za wcześnie na takie dywagacje, więc powtórzę to, o czym mówiliśmy podczas wyników za trzeci kwartał: jesteśmy transparentni, jeżeli chodzi o politykę kapitałową i to, jak chcemy dzielić się wynikami. W chwili obecnej nie prowadzimy dużych projektów wymagających wstrzymania wypłaty części dywidendy, chcielibyśmy zaproponować rosnącą kwotę dywidendy przypadającej na jedną akcję. Na tym etapie trudno o więcej konkretów.

Czy ostatnie zamieszanie wokół KNF będzie miało wpływ na naszą giełdę i notowania spółek? Może nastąpić odpływ kapitału z giełdy?

– Z taką sytuacją teoretycznie możemy mieć do czynienia, a dalszy jej rozwój zależy pewnie od tego, w jaki sposób i jak szybko ta sprawa zostanie rozwiązana. Nam jako PZU na pewno zależy na bezpieczeństwie sektora i zaufaniu do niego.

Notowania należących do PZU banków Pekao i Alior ciągle nie wyglądają najlepiej. Jaka będzie wasza reakcja?

– Chcemy, aby wycena banków odpowiadała ich wycenie fundamentalnej, a dzisiaj jesteśmy poniżej tego poziomu. Chcemy, aby wycena rosła, tak jak rosną wyniki obydwu podmiotów i ich wpływ na realizowanie ich strategii biznesowej.

Rozumiemy przy tym, że szczególnie w ostatnich miesiącach na rynku panowała niepewność związana z tym, w jaki sposób te dwa podmioty będą realizowały swoje plany operacyjne w ramach wspólnej grupy kapitałowej – PZU.

Dzisiaj ta niepewność jest za nami, dlatego powinniśmy spojrzeć na obydwa podmioty tylko i wyłącznie z perspektywy tego, do czego nas przyzwyczaiły historycznie, czyli do wysokich dywidend przy niskim profilu ryzyka i agresywnym wzroście, zgodnym z założeniami przyjętej strategii. Taka strategia powinna przełożyć się na wzrost rentowności, a więc i wyceny samego PZU.

Jakie największe wyzwania stoją przed spółką?

– To z jednej strony presja cenowa w ubezpieczeniach majątkowych, rosnące koszty akwizycji w kanałach niezależnych, dalsza ochrona portfela w ubezpieczeniach grupowych i indywidualnie kontynuowanych oraz jeszcze większy nacisk na nową sprzedaż – fizyczną, jak i bezpośrednią.

To także nowe produkty, nie tylko ubezpieczeniowe oraz jeszcze większa praca na portfelu inwestycji własnych tak, aby w jak największym stopniu był on odporny na negatywne zmiany na rynkach kapitałowych, dużą zmienność i niepewność, która może bezpośrednio przełożyć się na naszą rentowność.

Jakie są dalsze plany Grupy i samego PZU na ekspansję zagraniczną?

– W tej chwili nie mamy innych planów ponad dalsze i konsekwentne realizowanie strategii w ramach już istniejących rynków. Zależy nam na mocnej obecności wszędzie tam, gdzie decydujemy się inwestować i chcielibyśmy być lokalnym liderem na każdym z obecnych rynków. Jednak realizacja tych celów to raczej praca organiczna niż skokowy wzrost w ramach fuzji i przejęć.

Ekspansję zagraniczną traktujemy bardziej jako możliwość niż konieczność. Grupa PZU cały czas dysponuje kapitałem, który mogłaby zaangażować w przedsięwzięcie gwarantujące odpowiednie zwroty. Na polskim rynku jakiekolwiek dalsze przejęcia nie są dobrym pomysłem, ponieważ byłyby niczym innym niż przejęciem portfela. Te z reguły są mniej rentownymi inwestycjami, eksponującymi przejmującego na ryzyko dużych odpływów.

Bardzo ciekawą spółką w Grupie PZU jest PZU Lab. Jakie są dotychczasowe efekty jej działania, jakie przed nią szanse i perspektywy?

– PZU Lab to podmiot, który ma pomóc w wyszukiwaniu i komercjalizowaniu ciekawych pomysłów biznesowych, przy wykorzystaniu partnerów zewnętrznych - głównie spółek technologicznych - w oparciu o bazę klientów PZU. Szukamy więc metody na to, jak działać szybciej i sprawniej kosztowo.

Konkretnie, co pan ma na myśli?

– Chodzi na przykład o likwidację szkód rolnych w oparciu o drony, robotyzację, o to, jak lepiej docierać z ofertą czy jak ją zmodyfikować o nowe rozwiązania. Mam na myśli nowe produkty, jak PZUGO.

Dzisiejsze otoczenie jest dla PZU sprzyjające ze względu na kapitał, jaki pojawił się wokół nowych rozwiązań rynkowych i jestem przekonany, że kolejne projekty ze stajni PZU Lab pozwolą nam na jeszcze lepsze wykorzystanie naszego potencjału – zgodnie z założeniami strategii.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pekao i Alior są zbyt tanie. Zdaniem PZU są warte więcej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!