Piechociński: w sprawie Grecji nie ulegajmy emocjom

Piechociński: w sprawie Grecji nie ulegajmy emocjom
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wicepremier Janusz Piechociński uważa, że w sprawie sytuacji w Grecji nie powinniśmy kierować się emocjami, ale pragmatyzmem. Według niego polska gospodarka jest stabilna, a motorami wzrostu są konsumpcja wewnętrzna, poprawa sytuacji na rynku pracy i rosnący eksport.

Piechociński w rozmowie z dziennikarzami podkreślił, że Polska jest poza eurogrupą, ale - jak dodał "nas te procesy także dotykają choćby w postaci emocji, niepewności gospodarczych, czy +skoków na walucie+".

Według wicepremiera należy zachowywać się "bardzo racjonalnie i stabilnie, jeszcze mocniej pilnować spraw społeczno-gospodarczych, jeszcze mocniej pilnować kierunków eksportu także poza Unię Europejską".

- Po drugie, starać się, by te trzy zdrowe, bardzo zdrowe w tym roku silniki polskiej gospodarki i polskiego PKB dalej jechały z zakładana mocą. Mówię o dobrej konsumpcji wewnętrznej, o pozytywnych tendencjach na rynku pracy, w końcu o świetnym ekspercie - powiedział Piechociński.

Wyraził nadzieję, iż Polska mając silny i bezpieczny system bankowy przejdzie spokojnie przez "czas niepewności". - Potrzeba racjonalizmu, pragmatyzmu, a nie emocji - oświadczył wicepremier.

Jak podkreślił, mimo sytuacji w Grecji i problemów na wschodzie Europy w tym roku polska gospodarka powinna wzrosnąć powyżej 3,5 proc. PKB. - Sądzę, że bliżej 4 proc., chyba, że doszłoby do tego jakieś gigantyczne, militarne tąpnięcie na wschodniej Ukrainie - zaznaczył wicepremier. Jego zdaniem polski eksport w tym rok wzrośnie o ok. 6 proc.

Po nieoczekiwanej decyzji premiera Aleksisa Ciprasa o przeprowadzeniu w Grecji referendum 5 lipca i załamaniu negocjacji w Brukseli europejscy kredytodawcy Aten postanowili, że pozwolą, by program pomocowy dla Grecji wygasł - zgodnie z przewidzianym terminem - we wtorek wieczorem.

W poniedziałek greckie władze wprowadziły czasową kontrolę przepływu kapitału. Zakazano transferu kapitału za granicę, ograniczono wypłaty z bankomatów do 60 euro dziennie na osobę i zamknięto banki na tydzień. Celem tych posunięć jest zahamowanie masowego wycofywania depozytów ze znajdującego się w głębokim kryzysie greckiego systemu bankowego.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Piechociński: w sprawie Grecji nie ulegajmy emocjom

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!