Piechociński we wrześniu z misją gospodarczą do Iranu

Piechociński we wrześniu z misją gospodarczą do Iranu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński we wrześniu udaje się z misją gospodarczą do Iranu. "Przeprowadzimy moją wizytę wraz z rekordowo liczną misją polskich przedsiębiorców" - powiedział w czwartek na konferencji prasowej.

Jak dodał, polscy przedsiębiorcy muszą pojechać od Iranu bardzo dobrze przygotowani i poinformowani o tym, co oferuje strona irańska. "W tej naszej ofercie będziemy rywalizować z naszymi partnerami z Europy" - podkreślił wicepremier, wymieniając Niemcy jako kraj, który ma m.in. na tym rynku rywalizować z Polską. Do Iranu uda się z nim ok. 50-60 przedstawicieli polskich firm. Misja zostanie zorganizowana we współpracy z Krajową Izbą Gospodarczą.

Obecny na konferencji ambasador Iranu w Polsce Ramin Mehmanparast wyraził nadzieję, że polskie firmy będą działały na rynku irańskim. "Powinniśmy myśleć od razu o wielkich projektach i wielkich obrotach, nie milionach a miliardach euro" - podkreślił. Wśród potencjalnych obszarów współpracy wymienił m.in. przemysł kolejowy i petrochemiczny.

"Iran, jeśli chodzi o zasoby węglowodorów, czyli gaz i ropę naftową, jest na pierwszy miejscu na świecie. Jesteśmy gotowi, żeby rozpocząć współprace z Polską również w tej kwestii. Podobnie górnictwo, rolnictwo, przemysł farmaceutyczny. Możemy budować współpracę dwustronną w przemyśle spożywczym" - zadeklarował ambasador.

Jak dodał, Iran również przygotowuje misję gospodarczą irańskich firm, które przyjadą do Polski i będą uczestniczyły w targach. Mehmanparast zapowiedział też wsparcie dla powołania Polsko-Irańskiej Izby Gospodarczej i uczestnictwa w niej wielkich firm irańskich, zarówno państwowych jak i prywatnych.

Według Piechocińskiego, wymiana handlowa Polski z Iranem kształtuje się poniżej poziomu odpowiadającego potencjałowi obu państw. W 2014 r. polski eksport do Iranu wyniósł 34,9 mln euro, import 22,4 mln euro, a obroty handlowe przekroczyły wartość 57 mln euro. "Początek 2015 r. nie przyniósł ożywienia w relacjach gospodarczych. Eksport w okresie od stycznia do maja 2015 r. wyniósł prawie 16 mln euro, a import przekroczył 13 mln euro. Dla porównania, w roku 2011 łączna wartość wzajemnej wymiany handlowej sięgnęła kwoty 167 mln euro" - zauważył wicepremier.

Piechociński zaznaczył, że drogą rozwoju handlu pomiędzy krajami będzie transport morski. "Region znajduje się na trasie transoceanicznych kontenerowców. Maersk Line pływa tam już kilkanaście miesięcy i coraz więcej przywozi oraz coraz więcej wywozi. Od sierpnia wchodzi (na ten rynek) drugi pod względem wydolności przewozowej światowy operator" - powiedział wicepremier.

Jak dodał, trzeba też pamiętać o chińskiej koncepcji tzw. nowego jedwabnego szlaku, trasy handlowej biegnącej m.in. poprzez Iran do Arabii Saudyjskiej. "Nie boję się więc o transport" - podkreślił minister. Jego zdaniem, sprawą kluczową jest zniesienie przeszkód w rozwoju handlu, gwarantowanie przez rządy kontraktów i uruchomienie mechanizmu gwarancji zapłaty.

Mehmanparast mówiąc o drogach transportowych również zwrócił uwagę na transport morski, ale wymienił również niedawno otwarte połączenie kolejowe Iran-Turkmenistan-Kazachstan oraz planowane - stworzenie linii kolejowej poprzez Armenię i Gruzję na wybrzeże Morza Czarnego.

Polska misja jest elementem zapowiedzianego niedawno przez Piechocińskiego programu Go Iran, który ma wzmacniać naszą współpracę gospodarczą z Iranem. Jak mówił wicepremier, elementem programu ma być też zorganizowanie we współpracy z KIG konferencji dla polskich przedsiębiorców na temat możliwości współpracy z Iranem, z udziałem instytucji samorządowych, administracji (MG, MSZ, MF, MRiRW itp.), Ambasady Iranu w Warszawie, instytucji bankowych i ubezpieczeniowych oraz polskich firm zainteresowanych rynkiem (potencjalnych uczestników misji do Teheranu).

Piechociński dodał, że podczas jego wizyty ma odbyć się Polsko-Irańskie Forum Biznesu w Teheranie. Ministerstwo Gospodarki we współpracy z Krajową Izbą Gospodarczą przygotuje również materiały zawierające m.in. polską ofertę eksportową w języku perskim. Podczas misji biznesowej planowane jest podpisanie umowy o współpracy gospodarczej - tekst umowy został już uzgodniony. Umowa przewiduje utworzenie międzyrządowej komisji mieszanej, która będzie forum dla przyszłych, regularnych konsultacji gospodarczych.

Resort gospodarki chce również wesprzeć organizację panelu dyskusyjnego poświęconego Iranowi w trakcie Forum Ekonomicznego w Krynicy, we wrześniu tego roku. MG zamierza też pomóc w organizacji stoiska narodowego Polski w czasie 23 Międzynarodowych Targów Rolno-Spożywczych Iran Agro (maj 2016 r.). Targi te to największa wystawa z branży rolno-spożywczej odbywająca się w Iranie. Piechociński zapowiedział też objęcie patronatem honorowym wystawy Asia Trade zaplanowanej na 20-21 listopada 2015 r. w Ostródzie. W czasie wystawy Iran organizuje swoje stoisko narodowe.

Szef resortu gospodarki przypomniał, że Iran jest dużym importerem żywności. Aż 85 proc. produktów rolno-spożywczych jest sprowadzane z zagranicy. "Polska zabiegała i cały czas prowadzi rozmowy dla zapewnienia traktatowego wsparcia polskiego eksportu rolno-spożywczego. Jest to branża, która cieszy się szczególnym zainteresowaniem irańskich przedsiębiorców" - podkreślił.

Wiceprezes KIG Marek Kłoczko powiedział, że Iran jest krajem bardzo przyjazny ludzi i bezpiecznym. Dodał, że liczy, że w najbliższych miesiącach uda się usunąć przeszkody w rozwoju wymiany handlowej. "To historyczny moment. (...)Iran jest jakby naturalnym partnerem dla polskiej gospodarki. Polska gospodarka na obecnym poziomie rozwoju jest naturalnym partnerem dla gospodarki irańskiej" - podsumował.

Porozumienie zawarte w lipcu w Wiedniu przewiduje ograniczenie irańskiego programu nuklearnego i rezygnację Iranu z dążenia do uzyskania broni nuklearnej w zamian za stopniowe znoszenie sankcji nałożonych na ten kraj przez Zachód. Porozumienie wprowadza ponadto embargo na dostawy broni konwencjonalnej do Iranu przez najbliższe 5 lat oraz zakaz eksportu do tego kraju pocisków zdolnych do przenoszenia głowic nuklearnych.

Strona irańska przystała na wiele technicznych ograniczeń, zachowując prawo do pokojowego programu nuklearnego.

Rada Bezpieczeństwa ONZ zaakceptowała w poniedziałek porozumienie sześciu mocarstw z Iranem. Rezolucja przyjęta w tej sprawie przewiduje, że jeśli Teheran będzie respektował porozumienie nuklearne, siedem rezolucji ONZ przyjętych od 2006 roku i dotyczących sankcji wobec Iranu zostanie uchylonych.

Aby to tego doszło, Iran musi wykonać szereg działań przewidzianych w porozumieniu i ograniczających jego program nuklearny. Warunkiem jest też uznanie przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA), że "wszelki materiał nuklearny w Iranie jest wykorzystany dla działań pokojowych".

Dokument przewiduje również mechanizm przywrócenia sankcji, jeśli Iran nie będzie realizował podjętych zobowiązań.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Piechociński we wrześniu z misją gospodarczą do Iranu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!