Pieniądze w PPK będą bezpieczne, a koszty programu są rozsądne - mówi Paweł Borys

Pieniądze w PPK będą bezpieczne, a koszty programu są rozsądne - mówi Paweł Borys
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

- Pracownicze Plany Kapitałowe tworzą system bezpieczny. To środki prywatne, więc wchodzi tu w grę ochrona konstytucyjna. Nie wyobrażam sobie, by ktoś - w tym państwo - sięgnął po te pieniądze... - mówi prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys w rozmowie z Jackiem Ziarno.

  • Koszty PPK dla pracodawców zostały określone na rozsądnym poziomie - mówi Paweł Borys.
  • To, czy firmy podniosą dopłaty do maksymalnych 4 proc., będzie naturalnie zależeć od ich kondycji finansowej i stopnia determinacji w pozyskiwaniu pracowników, bo może to być atut w utrzymywaniu i zdobywaniu kadr - dodaje.
  • Zapytany o centralne sterowanie Paweł Borys odpowiada: - Nie widzę możliwości prawnych, by ktokolwiek wpływał na decyzje przesądzające, gdzie fundusze zarządzające PPK będą inwestowały… Absolutnie nie widzę takiego ryzyka!

    - Piotr Walczak, wiceszef Krajowej Administracji Skarbowej, uważa, że firmy praktycznie nie odczują ekonomicznie współfinansowania składek na PPK. Ale jeśli pracodawcy zechcą podwyżką zrównoważyć składkę wnoszoną z wynagrodzenia pracownika - choćby z uwagi na trudną dla firm sytuację na rynku pracy - to koszty pracy wzrosną o ok. 4 lub więcej procent. Czy ocena relacji PPK-koszty firm zależy od tego, czy jest się biznesmenem, czy reprezentuje państwo?


Przeprowadziliśmy bardzo szerokie konsultacje społeczne na etapie opracowywania Pracowniczych Planów Kapitałowych. Dużą rolę odegrały w tym procesie organizacje pracodawców, które podpisały się pod ostatecznymi rozwiązaniami. Uwzględniliśmy wiele postulatów zgłoszonych przez przedstawicieli biznesu.

Kiedy w Wielkiej Brytanii w ostatnich 6 latach wprowadzano podobny system, można było mówić o rodzaju umowy społecznej pracodawcy-państwo-pracownicy: mamy wielki kłopot w postaci przyszłych niskich emerytur i wspólnie go rozwiązujemy. Poszliśmy podobną drogą… A koszty PPK dla pracodawców zostały określone na rozsądnym poziomie.

- Trochę szczegółów?

Minimalne dopłaty wynoszą 1,5 proc. wynagrodzenia brutto, a jeśli założymy, że 2/3 pracowników pozostanie w PPK, to owe kwoty zmaleją do 1 proc. co przy wynagrodzeniach rosnących rocznie o 6-7 proc. nie wydaje się wygórowanym obciążeniem.

Badania NBP dowodzą zresztą, że wpływ PPK na rentowność sektora przedsiębiorstw będzie bliski 0 proc., gdyż przedsiębiorstwa dość łatwo ten 1 proc. zrekompensują nawet niewielkim przyrostem wydajności pracy.

To, czy firmy podniosą dopłaty do maksymalnych 4 proc., będzie naturalnie zależeć od ich kondycji finansowej i stopnia determinacji w pozyskiwaniu pracowników, bo może to być atut w utrzymywaniu i zdobywaniu kadr.

Taki solidarnościowy model współfinansowania PPK pracodawca-pracownik stwarza podwaliny pod powszechność i trwałość programu. PPE niestety działają w zaledwie ok. 1000 firm. Nie upowszechniły się m.in. dlatego, że przerzucają cały koszt wpłat na pracodawców.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (21)

Do artykułu: Pieniądze w PPK będą bezpieczne, a koszty programu są rozsądne - mówi Paweł Borys

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!