Piere Moscovici skrytykowany za wypowiedź o agresywnych praktykach podatkowych

Ministrowie finansów z siedmiu państw członkowskich Unii Europejskiej na posiedzeniu ECOFIN skrytykowali Komisję Europejską za wytykanie im działań umożliwiających agresywne praktyki podatkowe.

Komisja Europejska 7 marca przy okazji publikacji semestru europejskiego, czyli analizy sytuacji gospodarczej poszczególnych państw, wskazującej m.in. na nierównowagi makroekonomiczne państw członkowskich, zarzuciła Belgii, Cyprowi, Węgrom, Irlandii, Luksemburgowi, Malcie i Holandii pozwalanie na tzw. agresywne planowanie podatkowe.

"Te praktyki podważają sprawiedliwość i równe warunki konkurencyjne na naszym wewnętrznym rynku i zwiększają obciążenia, które spadają na barki europejskich podatników" - mówił wówczas na konferencji prasowej unijny komisarz ds. finansowych i gospodarczych Pierre Moscovici.

Na spotkaniu unijnych ministrów finansów 13 marca przedstawiciele wymienionych przez KE siedmiu krajów skrytykowali postawę Moscoviciego. Jak relacjonowały źródła unijne, z największą stanowczością wypowiadał się szef resortu finansów Luksemburga Pierre Gramegna.

Czytaj również: Według UE doradcy podatkowi powinni donosić na swoich klientów

"Nacisk na agresywne planowanie podatkowe wychodzi daleko poza zakres semestru europejskiego" - miał wskazać polityk. Według źródeł relacjonujących zamkniętą dyskusję w tej sprawie Luksemburczyk miał również podkreślić, że wytykanie siedmiu krajów czy ich zawstydzanie to niestandardowe i wywołujące frustrację działanie.

Gramegna zaznaczył również, że ta sprawa wywołała wiele krytycznych głosów w Luksemburgu, a także "zamieszanie" poza UE. Ze stanowiskiem tym zgodził się przedstawiciel Węgier, minister finansów Irlandii ocenił natomiast, że oceny Komisji są niesprawiedliwe, bo nie biorą pod uwagę wyników działań z ostatnich lat.

Minister finansów Malty Edward Scicluna skrytykował język, jakim posłużyła się Komisja. Krytycznie wypowiedzieli się też przedstawiciele pozostałych państw.

Czytaj także: Komisja Europejska chce zadbać o wszystkich pracowników w Unii

Moscovici bronił się, przekonując, że Komisja Europejska to organ kolegialny i podejmuje decyzje wspólnie. Zaprzeczył, jakoby intencją KE było zawstydzanie krajów członkowskich.

Argumentował, że osiągnięcie znacznych postępów w walce z unikaniem opodatkowania nie oznacza, że dalsze wysiłki nie są już potrzebne.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Piere Moscovici skrytykowany za wypowiedź o agresywnych praktykach podatkowych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!